Miasto na K – Miasta na literę K

Polskie miasto na K – lista

  • Kraków
  • Katowice
  • Kielce
  • Koszalin
  • Kalisz
  • Konin
  • Kędzierzyn-Koźle
  • Krosno
  • Kołobrzeg
  • Kutno

Zagraniczne miasto na K – lista

  • Karaczi
  • Kinszasa
  • Kair
  • Kabul
  • Kalkuta
  • Kijów
  • Konakry
  • Kingston
  • Kuwejt
  • Kiszyniów

Polskie miasta na K

Kraków

Stolica województwa małopolskiego oraz siedziba powiatu krakowskiego położona na północy Małopolski nad Wisłą. Jest to jedno z najstarszych i największych miast w Polsce. Pierwszy gród obronny powstał tutaj już w X w. i znajdował się na obecnym Wzgórzu Wawelskim.

W latach 1038-1596 Kraków był stolicą Polski, siedzibą królów oraz miejscem ich spoczynku. W Grobach Królewskich na Wawelu spoczywa kilkunastu królów Polski (m.in. Jan II Sobieski, Stefan Batory czy Zygmunt III Waza) oraz wielu Polaków zasłużonych ojczyźnie np. Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko czy Adam Mickiewicz.

W XIV w. powstał tutaj pierwsza w Polsce uczelnia wyższa – Uniwersytet Jagielloński. Wśród najsłynniejszych studentów tej uczelni znajdziemy Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego czy Mikołaj Kopernik.

Kraków jest także najchętniej odwiedzanym polskim miastem. W 2018 r. odwiedziło prawie 14 mln turystów z kraju i z zagranicy.


Katowice

Stolica województwa śląskiego oraz jedno z głównych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pierwsza wzmianka o Katowicach pochodzi z 1598 r. choć już 200 lat wcześniej istniały tu osady rolnicze i kuźnica (znana także jako hamernia, młotownia – to dawny typ zakładu w którym obrabiano rudy żelaza z wykorzystaniem młota napędzanego płynącą wodą).

 Najbardziej znaną z nich była powstała w 1360 r. Kuźnica Bogucka – zalążek współczesnych Katowic.

Najbardziej dynamiczny rozwój miasta przypada na XIX w. kiedy to zaczęto zakładać tutaj huty i kopalnie. Razem z rozwojem gospodarczym rosła liczba mieszkańców i pojawiały się inne gałęzie działalności. W 1871 r. pierwsze gimnazjum 36 lat później pierwszy teatr.

Obecnie Katowice to miasto, które przechodzi restrukturyzację. Wiele budynków przemysłowych zaadaptowano na nowe funkcje m.in. kopalnię węgla kamiennego „Katowice” przebudowano na Muzeum Śląski.

Jednak Katowice to nadal ważny ośrodek przemysłowy, do dziś działają tu 2 kopalnie oraz 4 huty.


Kielce

Stolica województwa świętokrzyskiego i siedziba powiatu kieleckiego położone nad rzeką Silnica. Powstanie miasta związane było z występowaniem surowców naturalnych: rud żelaza, miedzi, ołowiu, które zaczęto wydobywać tu już w XV w.

Kielce to także miejsce o bogatej i długiej historii której świadectwem są liczne zabytki. Możemy tutaj podziwiać m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, Pałac Tomasza Zielińskiego, bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, Pałacyk Zielińskiego czy rynek z ozdobnymi kamienicami.


Koszalin

Miasto na literę K położone w województwie pomorskim nad jeziorami Jamno oraz Lubiatowo Północne. Koszalin leży na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Znajdziemy tu m.in. ruiny murów obronnych, katedrę Niepokalanego Poczęcia NMP, dawny kościół zamkowy czy Pałac Ślubów.


Kalisz

Drugie największe miasto w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu kaliskiego oraz główne miasto Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego.

W Kaliszu zachował się średniowieczny układ miasta z prostopadłą siatką ulic oraz prostokątnym rynkiem. Ponadto możemy tu zobaczyć takie zabytki jak budynek Dawnej Fabryki Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera, zespół klasztorny oo. franciszkanów czy Villa Calisia.

Jeśli chodzi o gospodarkę to największą rolę odkrywa w Kaliszu przemysł lotniczy, włókienniczy i odzieżowy.

W Kaliszu działa jedyna w Polsce i jedna z 3 na świecie szkoła przygotowująca do pracy w zawodzie stroiciela i korektora instrumentów klawiszowych – Technikum Budowy Fortepianów.


Konin

Miasto powiatowe w województwie wielkopolskim położone nad Wartą. Konin jest głównym miastem Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego.

Znajdują się tutaj ogromne złoża węgla brunatnego, które zasilają jedną z największych elektrowni w Polsce – „Pątnów-Adamów-Konin”

Tereny obecnie zajmowane przez miasto są zamieszkałe już od co najmniej VI w. świadczy o tym tzw. Grodzisko Kaszuba, które kontrolowało przeprawę przez rzekę.

W Koninie znajduje się także najstarszy w tej części Europy znak drogowy – Słup Koniński datowany na 1151 rok.


Kędzierzyn-Koźle

Miasto na K położone w województwie opolskim nad Odrą, w miejscu gdzie Kanał Gliwicki łączy się z rzeką o nazwie Kłodnica. Działa tutaj jeden z największych w Polsce portów rzecznych.

Kędzierzyn-koźle powstał z połączenia 4 miast: Kędzierzyna, Koźla, Kłodnicy i Sławęcic w 1975 roku.

W obrębie miasta jest 76 obiektów zabytkowych, w tym stare miasto, renesansowy zamek czy fortyfikacje Twierdzy Koźle.


Krosno

Miasto na K położone na południu województwa podkarpackiego. Prowadzone na tym terenie prace archeologiczne potwierdzają, że już 6000 lat temu istniały tutaj osady ludzkie. Prawdopodobnie pierwszymi mieszkańcami Krosna byli Celtowie. Ponadto odnaleziono tutaj rzymskie monety co potwierdza handlowe tradycje miasta. W VII tereny te zajęli Wiślanie a Krosno było ważną osadą znajdującą się przy granicy z Rusią.

Okolice Krosna to także miejsce związane z wydobyciem ropy naftowej. W pobliskiej Bóbrce działała kopalnia ropy, która obecnie została zaadoptowana na Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza i udostępniona zwiedzającym.


Kołobrzeg

Miasto w województwie zachodnio-pomorkskim położone nad Morzem Bałtyckim. To jeden z najpopularniejszych kurortów nadmorskich w Polsce oraz znane uzdrowisko. W pobliżu miasta występują wody solankowe i borowiny.

W miejscu ujścia rzeki Parsęty do morza zlokalizowany jest port, który pełni zarówno funkcję pasażerską jak i towarową.

Początki Kołobrzegu sięgają 880 roku i jest to jedno z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim. Już w 1000 roku powstało tu biskupstwo. W 1138 roku Polacy utracili kontrolę nad tą częścią Europy, a odzyskali ją dopiero w 1920. Miały wtedy miejsce tzw. Zaślubiny Polski z morzem.


Kutno

Miasto powiatowe położone w województwie łódzkim. Kutno znajduje się niemal dokładnie w środkowym punkcie Polski. Od faktycznego środka dzieli je zaledwie 20 km.

Jest to miasto o rozbudowanej strukturze gospodarczej której trzon stanowią takie sektory jak farmaceutyka, produkcja maszyn, przemysł metalowy, elektroniczny czy spożywczy.


Zagraniczne miasta na K


Karaczi

Największe pod względem liczby ludności miasto w Pakistanie położone nad Morzem Arabskim. Choć obszar ten był zamieszkały od stuleci to dopiero w 1729 wykształcił się tutaj ośrodek miejski. Szybki rozwój miasta związany był z utworzeniem portu przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską oraz wybudowaniem połączenia kolejowego.

Po uzyskaniu niepodległości przez Pakistan masowo zaczęli osiedlać się tutaj migranci z Indii, Bangladeszu, Afganistanu oraz innych państw Azji Południowej.

Obecnie jest to 5 pod względem liczby ludności miasto na świecie i nadal bardzo szybko się rozwija.


Kinszasa

Stolica Demokratycznej Republiki Konga. Drugie, po Lagos najludniejsze miasto Afryki. Miasto zostało założone jako placówka handlowa w 1881 roku i nazwane Léopoldville na cześć króla Belgii Leopolda II.

Kinszasa to największe francuskojęzyczne miasto na świecie.


Kair

Stolica Egiptu i największe miasto tego kraju, najludniejsze miasto na całym Bliskim Wschodzie. Kair zlokalizowany jest w delcie Nilu – jednej z najdłuższych rzek na świecie. Nazywany jest „Miastem 1000 minaretów” czy  „Miastem Umarłych”.

W pobliży współczesnego Kairu, już 5000 lat temu powstało miasto Memfis – stolica Starożytnego Egiptu.  Z kolei początek właściwemu miastu dał rzymski fort zbudowany w 150 r. p.n.e.

W VII w. w Kairze powstał pierwszy meczet na Czarnym Lądzie.


Kabul

Stolica Afganistanu i największe miasto tego kraju. Miasto na K położone na wysokości ok. 1800 m.n.p.m. o ponad 3500-letniej historii. Ze względu na strategiczne położenie Kabul często był najeżdżany i podbijany.

Kabul znajduje się na trasie Szlaku Jedwabnego, którym w przeszłości odbywała się wymiana handlowa Europy i Azji.


Kalkuta

Miasto położone na zachodzie Indii w Delcie Gangesu. Trzecie pod względem liczby ludności miasto w kraju liczące ponad 15 mln mieszkańców.

Początki miasta sięgają 1690 r. i związane są z zakupem przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską tutejszych ziem. Niedługo potem powstał tutaj fort, a w 1772 r. Kalkuta stałą się stolicą Indii Brytyjskich.

Znajdziemy tu liczne zabytki m.in. najstarszy w Indiach ogród botaniczny liczący 1400 gatunków roślin, jedno z najstarszych muzeów na świecie – Muzeum Indyjskie, pomnik ku czci królowej Wiktorii – Victoria Memorial czy Świątynię Kali Dakshineswar.

Najbardziej znaną osobą związaną z miastem jest Matka Teresa z Kalkuty. Ta urodzona w Macedonii Północnej zakonnica założyła zgromadzenie zakonne „Misjonarki Miłości” które zrzeszało ponad 4500 zakonnic i działa w 133 krajach.


Kijów

Stolica Ukrainy i największe miasto tego kraju, położone nad rzeką Dniepr. Główne centrum gospodarcze, kulturalne i naukowe kraju. Działają tu m.in. wielkie zakłady lotnicze odpowiedzialne za produkcję samolotów Antonow.

Kijów został założony w V w. jako osada położona na szlaku handlowym łączącym Konstantynopol ze Skandynawią. Od IX do XI wieku miastem rządzili wikingowie, którzy utworzyli tutaj swoje centrum handlowe i administracyjne. Do 1793 r. Kijów znajdował się w granicach Państwa Polskiego, a wpływy polskiej kultury na jego rozwój były bardzo silne.


Konakry

Stolica Gwinei, największe miasto tego kraju i najważniejszy port morski. Miasto zostało założone w 1880 r. na wyspie Tombo i szybko rozrosło się na pobliski Półwysep Kaloum.

W latach 1960-1984 działał tu obóz koncentracyjny „Camp Boiro” w którym za rządów Ahmed’a Sekou Touré więziono przeciwników politycznych. Według różnych informacji z głodu lub w wyniku tortur zmarło tutaj od 5000 do 50 000 osób.


Kingston

Stolica Jamajki i największe miasto tego kraju. Kingston jest także najważniejszym portem morskim na wyspie, który obsługuje większość międzynarodowego ruchu towarowego Jamajki.

Powstanie tego miasta związane jest z trzęsieniem ziemi, które zniszczyło dotychczasową stolicę Port Royal w 1692 r. oraz pożarem z 1708 r., który dokonał dzieła zniszczenia.

Już wtedy projektując nowe miasto rozplanowano prostopadłą siatkę ulic (tzw. siatka hippodamejska) co miało ułatwić transport towarów z plantacji do portu.


Kuwejt

Stolica Kuwejtu i największe miasto tego kraju, położone nad Zatoką Perską. Miasto Kuwejt powstało w 1710 r. w miejscu byłej twierdzy Portugalczyków. Założyli je przedstawiciele plemienia Bani Utbah, którzy przybyli na te tereny z centralnej części Półwyspu Arabskiego.
Lata 1946–1982 to złoty okres w historii miasta. Szybko rosło wydobycie ropy naftowej, a gospodarkę napędzały spływające z całego świata petrodolary. Standard życia mieszkańców znacząco wzrósł, a Kuwejt stał się jednym z najbogatszych miast na świecie.


Kiszyniów

Stolica Mołdawii i największe miasto tego kraju. Jego powstanie związane jest z utworzeniem na tym terenie klasztoru w 1436 roku i do XVI w. znajdowało się pod zwierzchnictwem Imperium Osmańskiego.

W 1812 roku miasto zajęli Rosjanie, którzy ustanowili Kiszyniów stolicą Besarabii. W 1918 roku miasto i całą Besarabię przyłączono do Rumunii. Dopiero w 1991 r. Mołdawia uzyskała niepodległość, powstając z rozpadającego się ZSRR.

Kiszyniów zamieszkuje ponad 20% ludności całej Mołdawii, a tutejsza gospodarka generuje 60% PKB kraju.


Sprawdź inne kategorie na K
Państwa na K
Rzeki na K
Góry na K
Warzywa na K
Zwierzęta na K
Kolory na K
Rośliny na K
Rzeczy na K
Stolica na K
Jedzenie na K
Zawody na K