Poznaj stolice Australii i Oceanii, czyli wszystkie państwa Australii i ich stolice w jednym miejscu

Stolice Oceanii i Australii + mapa konturowa Australii ze stolicami

Ten wpis to kolejna już część cyklu w którym poruszamy temat związany z najważniejszymi miastami kontynentów. Dziś nadszedł czas na stolice Australii i Oceanii, które dla wielu z nas są prawdziwą zagadką. To najdalej oddalony od Europy kontynent i chyba najmniej znany. Poza Australią i Nową Zelandią, które kojarzy większość z nas pozostałe państwa tego kontynentu są praktycznie w ogóle nie znane. Nie wspominając o stolicach.

Państwa i stolice Australii to chyba najtrudniejsza kategoria. Mnóstwo maleńkich wysepek, trudne do wymówienia a tym bardziej do zapamiętania nazwy i trudność w zlokalizowaniu na mapie to tylko niektóre z problemów jakie możemy spotkać próbując opanować wszystkie stolice Oceanii i Australii.

Australia i Oceania państwa i stolice – a komu to potrzebne?

Jeżeli nie jesteś wielkim fanem geografii, to prawdopodobnie bez przymusu nie zaczniesz uczyć się na pamięć nazw australijskich stolic. Tym bardziej nie będziesz szukał ich na mapie, anie próbował zapamiętać, gdzie leży konkretne państwo.

Jednak niektórzy z nas, z różnych powodów decydują się na ten szalony krok. Powody mogą być różna, zbliżająca się kartkówka, przygotowanie do matury czy olimpiad lup po prostu głów wiedzy. Bez względu co tobą kieruje mamy dla ciebie stolice Australii alfabetycznie oraz mapkę konturową do nauki.

Wszystkie kraje i stolice Australii – lista od A do Z

1. Australia – Canberra

2. Fidżi – Suva

3. Kiribati – Bairiki

4. Mikronezja – Palikir

5. Nauru – Yaren

6. Nowa Zelandia – Wellington

7. Palau – Ngerulmud

8. Papua-Nowa Gwinea – Port Moresby

9. Samoa – Apia

10. Tonga – Nukuʻalofa

11. Tuvalu – Vaiaku

12. Vanuatu – Port Vila

13. Wyspy Marshalla – Majuro

14. Wyspy Salomona – Honiara

Mapa konturowa Australii ze stolicami

Choć krajów i stolic Australii nie jest dużo – to zaledwie 14 niepodległych państw to ich nazwy mogą sprawiać pewną trudność. Weźmy dla przykładu stolicę Tonga czyli Nukuʻalofa lub też stolicę Palau – Ngerulmud. Przyznaj, że nigdy nie słyszałeś tej nazwy.

Powyżej znajdziesz listę alfabetyczną zawierającą państwa i stolice Australii, a nieco poniżej mapę konturową Australii i Oceaniii w formacie PDF. Dzięki temu bez problemu ją wydrukujesz.

Jeśli planujesz też naukę stolic terytoriów zależnych Australii i Oceanii to masz dodatkowe 13 par państwo-stolica do zapamiętania.

Stolice Australii i Oceanii – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak nazywa się stolica Australii? Co jest stolica Australii?

To pytania na które wielu z nas zna błędną odpowiedź – Sydney nie jest stolicą Australii. Choć to najbardziej znane i największe miasto tego kontynentu to faktyczną stolicą jest Canberra. Także jeśli ktoś zapyta cię jak nazywa się stolica Australii, to nie popełnij błędu.

  1. Ile jest stolic w Australii?

Jeśli pod uwagę weźmiemy tylko państwa niepodległe to stolic Australii będzie tyle samo co krajów, czyli 14. Jeśli zaliczymy do tego terytoria zależne to lista “Australia i Oceania stolice” będzie liczyła 27 par.

  1. Jaka jest największa stolica Australii i Oceanii?

Stolice Australii i Oceanii to w większości stosunkowo niewielkie miasta. Większość tych największych znajduje się na kontynentalnej Australii. Największym pod względem liczby ludności jest najbardziej nam znane czyli Sydney.

  1. Jak nazywa się dawna stolica Australii?

Ocenie stolicą Australii jest Canberra, ale w przeszłości dawną stolicą Australii było Melbourne.  

  1. Od kiedy Canberra jest stolicą Australii?

Canberra jest stolicą Australii od 1927 roku. Wcześniej było nim Melbourne, a dokładniej w latach 1901-1927.