Państwo na Z – państwa na literę Z

Kraje na Z

  • Zambia
  • Zimbabwe
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie

Państwa na Z – najważniejsze informacje

Na świecie znajdują się tylko 3 kraje, których nazwa zaczyna się na literę Z. Wśród możliwych odpowiedzi mamy do wyboru wyłącznie państwa, które uzyskały niepodległość. W tej grupie brak bowiem terytoriów zależnych oraz państw nieuznawanych przez społeczność międzynarodową.

Powierzchnia i liczba ludności w krajach na Z

Pod względem zajmowanego obszaru największym krajem na literę Z jest położona w Afryce Zambia. Jej powierzchnia to 752 614 km² co plasuje ją na 39 miejscu na świecie pod względem tego parametru. Z kolei najmniejszym krajem w tej grupie są Zjednoczone Emiraty Arabskie – ich powierzchnia całkowita to 83 600 km². Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to sytuacja wygląda dokładnie tak samo. Najludniejsza jest Zambia z liczbą ludności przekraczającą 17 mln osób, natomiast ZEA zamieszkuje 9 mln mieszkańców.

Położenie państw na literę Z na świecie

Azja oraz Afryka to jedyne kontynenty na których zlokalizowane jest jakiekolwiek państwo na Z. Przy czym na Czarnym Lądzie położone są 2 z 3 krajów zaliczanych do tej kategorii. Zambia oraz Zimbabwe zlokalizowane są na południu Afryki z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie położone są na Półwyspie Arabskim.

Najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka państwa na Z

Biorąc pod uwagę wszystkie państwa na literę z, najwyższy szczyt znajduje się w Zimbabwe i jest to góra o nazwie Inyangani, której wierzchołek wznosi się na wysokość 2592 m n.p.m. Z kolei najdłuższą rzeką przepływającą przez kraje z tej grupy jest uchodząca do Oceanu Indyjskiego Limpopo, której długość to ok. 1750 km.

Zamożność mieszkańców w krajach na literę Z

Jeśli chodzi o dochód w przeliczeniu na mieszkańca to Zambia oraz Zimbabwe są do siebie bardzo podobne. W tych krajach PKB per capita to ok. 1500$. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich – jest to najbogatsze państwo na z na świecie. Dochód na mieszkańca jest tam kilkadziesiąt razy wyższy niż w pozostałych krajach z tej grupy i wynosi ponad 40 000$ na osobę.

Państwo na Z w grze państwa-miasta – jakie najlepiej wybrać?

Jak już wspomniano wcześniej na świecie są zaledwie 3 kraje, które spełniają to kryterium. Dlatego kiedy wylosowana zostanie litera Z to nie mamy zbyt wielu możliwości do wyboru. W tym przypadku do zdobycia maksymalnej liczby punktów potrzebować będziemy odrobiny szczęścia. Jednak możemy mu w jakiś sposób pomóc.

Najbardziej znanym państwem na z wydają się być Zjednoczone Emiraty Arabskie dlatego powinniśmy raczej unikać tej odpowiedzi. Lepszym wyborem możne okazać się Zambia lub Zimbabwe. Szczególnie ten ostatni kraj wydaje się być mało popularny. To właśnie w nim powinniśmy poszukać szansy na komplet punktów.

Choć wszystko zależy oczywiście od poziomu rozgrywki oraz wiedzy jaką posiadają nasi przeciwnicy. Dobry gracz z pewnością kojarzy każde z tych państw, więc nie mamy w tym przypadku dużego pola manewru. Z tego względu kategoria „państwo na z” jest jedną z trudniejszych w całej grze.

Państwo na Z - ZEAPaństwo na Z – ZEA

Sprawdź inne kategorie na Z

Miasto na Z

Rzeka na Z

Góry na Z

Owoce i warzywa na Z

Zwierzę na Z

Kolor na Z

Roślina na Z

Rzecz na Z

Stolica na Z

Jedzenie na Z

Zawód na Z