Zwierzę na I


Zwierzęta na literę I – opisy


Iguana

Rodzaj jaszczurki należący do rodziny legwanowatych. W jego obrębie wyróżnia się dwa gatunki: legwana zielonego oraz legwana szlachetny. Oba występują w stanie naturalnym w Ameryce Południowej i Środkowej.


Indyk

Zwierzę na literę I należące do rodziny kurowatych, które pierwotnie występowało w Ameryce Północnej. Obecnie jest to zwierzę udomowione i można je spotkać w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce. Dorosłe osobniki osiągają długość do 125 cm i masę ciała dochodzącą do 13 kg.


Ibis

Zwierzę na I należące do rzędy pelikanowatych. W obrębie rodziny ibisowate wyróżnić można kilkadziesiąt gatunków, w tym ibisa czubatego, zielonego czy białoskrzydłego. Ibisy występują w strefie równikowej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej na całym świecie. Nieliczne gatunki spotkać można w strefie umiarkowanej, w tym na terenie Polski. W starożytnym Egipcie ibisy były uznawane za atrybut boga Thota i otaczano je świętą czcią.


Irbis śnieżny

Znany także jako pantera śnieżna. Zwierzę na I zaliczane do kotowatych. Irbis śnieżny to drapieżny ssak występujący w najwyższych górach Azji – Himalajach, Wyżynie Tybetańskiej oraz Karakorum.


Impala zwyczajna

Zwierzę należące do rodziny wołowatych, występujące bardzo licznie na terenie Afryki Południowej. Impala zwyczajna to antylopa, która żywi się głównie liśćmi drzew oraz krzewów.