Miasto na D – Miasta na literę D

Polskie miasto na D – lista

 • Dąbrowa Górnicza
 • Dębica
 • Dzierżoniów
 • Działdowo
 • Dęblin
 • Dębno
 • Darłowo
 • Dąbrowa Tarnowska
 • Drawsko Pomorskie
 • Dobre Miasto

Zagraniczne miasto na D – lista

 • Delhi
 • Dhaka
 • Dżakarta
 • Doha
 • Dakar
 • Dżudda
 • Duszanbe
 • Dżibuti
 • Dublin
 • Damaszek

Polskie miasta na D


Dąbrowa Górnicza

Miasto położone na południu Polski, we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Silnie związane z przemysłem ciężkim i górnictwem. Znajduje się tutaj największa w Polsce huta stali.

Jedną z dzielnic miasta jest Błędów, to miejsce gdzie rozpoczyna się Pustynia Błędowska. Ponadto będąc w Dąbrowie Górniczej możemy odwiedzić Park Krajobrazowy Orlich Gniazd czy Park Wodny Nemo.


Dębica

Miasto na literę D położone w województwie podkarpackim i jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych tej części Polski. Dębica znana jest przede wszystkim z fabryki opon samochodowych.

10 lipca 1946 roku odbyła się tutaj jedna z ostatnich publicznych egzekucji w Europie.

Jest to także miasto o długiej i bogatej historii czego wyrazem jest mnogość zabytków jakie możemy spotkać w mieście. Są to np. kościół św. Jadwigi, park miejski czy zabytkowa wieża ciśnień.


Dzierżoniów

Miasto w województwie dolnośląskim położone u podnóża Gór Sowich. Jego początki sięgają XII w. a więc jest to miasto o bardzo długiej historii. Znajdziemy tutaj wiele zabytków, a wśród nich średniowieczne mury miejskie, kościoły, zbór ewangelicki, synagogę czy ratusz.

To tutaj swoją działalność rozpoczęły Zakłady Radiowe „DIORA”. Była to pierwsza w Polsce fabryka, która po II wojnie światowej rozpoczęła produkcje radioodbiorników. Jej produkty znane są na całym świecie.


Działdowo

Miasto na literę D położone w województwie warmińsko-mazurskim. Szczególną uwagę warto zwrócić tutaj na układ zabudowy. W Działdowie zachowało się bowiem historyczne centrum z czworobocznym rynkiem, ratuszem oraz kamienicami.

W Działdowie znajduje się także Muzeum Państwa Krzyżackiego, gotycki zamek krzyżacki, zabytkowa wieża ciśnień czy dawna synagoga.


Dęblin

Dęblin położony jest w województwie lubelskim, przy ujściu rzeki Wieprz do Wisły. Według legendy nazwa miasta związana jest z dużą ilością dębów, które niegdyś porastały okolicę.

Działająca tu od 1925 roku Oficerska Szkoła Lotnicza wykształciła wielu pilotów, którzy brali udział m.in. w Bitwie o Anglię. Od 1968 jej nazwa to „Szkoła Orląt” jedyne miejsce w Polsce gdzie kształceni są piloci wojskowi.


Dębno

Miasto w województwie zachodniopomorskim, które od 1232 do 1318 roku należała do templariuszy. Następnie własność m.in. joannitów, Marchii Brandenburskiej i Rzeszy Niemieckiej.

W 2000 roku otwarto tutaj Kopalnię Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno, która odznacza się największym wydobyciem w kraju.


Darłowo

Miasto na D położone w województwie zachodniopomorskim, które posiada dostęp do morza. Darłowo ma długą i bogatą historię o czym świadczą liczne zabytki m. in. Brama Wysoka, Zamek Książąt Pomorskich czy Kościół Mariacki.

W czasie drugiej wojny światowe znajdował się tutaj niemiecki poligon doświadczalny. Testowano na nim działo Gustav (Dora). Była to największa i najdroższa konstrukcja tego typu na świecie. Za jego obsługę odpowiadało ponad 5000 osób. Działo kalibru 802 mm zamontowane było na wagonie kolejowym i mogło wystrzelić pocisk o masie 7 ton na odległość 50 km.


Dąbrowa Tarnowska

Miasto położone w  województwie małopolskim nad rzeką Breń. Przed II wojną światową znaczną część mieszkańców stanowili Żydzi a śladem po ich obecności jest synagoga – obecnie Muzeum Judaistyczne.

W mieście znajduje się wiele atrakcji turystycznych m. in. Muzeum Polonijne czy Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew.


Drawsko Pomorskie

Miasto położone w województwie zachodnio-pomorskim nad rzeką Drawa. Od VII w. znajdował się tutaj gród Polan który Mieszko I włączył do powstającego państwa polskiego.

Miasto znane jest przede wszystkim z poligonu założonego w 1946 r. Odbywają się tutaj ćwiczenia wojsk lądowych i sił powietrznych. Poligon Drawski jest jednym z największych w Europie.


Dobre Miasto

Miasto na literę D położone województwie warmińsko-mazurskim. Wyróżnia je znaczna liczba średniowiecznych zabytków np. gotycka kolegiata, Baszta Bociania, fragment murów obronnych.


Zagraniczne miasta na D


Delhi

Miasto na literę D położone w Indiach i stolica tego kraju. Jedno z najludniejszych miast na świecie  w 2020 zamieszkiwało je ponad 29 milionów osób. Miasto pod wieloma względami wyjątkowe, gdzie nowoczesne budowle kontrastują z tradycyjną zabudową. Prawie połowa mieszkańców Delhi miesza w slamsach.

W Delhi znajduje się wiele wyjątkowych budynków i budowli są to m. in.

Czerwony Fort

Zbudowany w 1638 r. przez cesarza Mogołów Szacha Jahana na planie ośmiokąta. Fort otoczony jest murem o długości 2,41 km a jego wysokość waha się od 16 do 33 m.

Kutb Minar

Najwyższy na świecie minaret zbudowany z cegły, którego wysokość to 73 m. Stanowi część najstarszego meczetu Indii – Kuwwat-al-Islam. Co ciekawe minaret powstał w XIII w. co podkreśla kunszt rzemieślniczy ówczesnych mieszkańców Indii.

Żelazna Kolumna

Kolumna w całości wykonana z żelaza w pierwszej połowie V w. n.e. Co ciekawe od tego momentu nie ulega korozji co jest ewenementem na skalę światową. Na ten temat powstało wiele teorii spiskowych, jednak naukowcy uważają, że wynika to z dużej zawartości fosforu w żelazie oraz suchego klimatu.


Dhaka

Największe miasto i stolica Bangladeszu położona w delcie rzeki Ganges. Warunki życia w Dhace są skrajnie niskie, sytuacja ta wynika ze słabej dostępności do czystej wody czy dużej ilości odpadów zalegających na ulicach miasta.

W 2013 r. w Dhace miała miejsce największa pod względem liczby ofiar śmiertelnych katastrofa budowlana. Zginęło w niej 1127 osób.


Dżakarta

Stolica Indonezji położona na wyspie Jawa. W XVII w. Dżakarta była głównym miastem Kompanii Wschodnioindyjskiej odpowiedzialnej za zarządzaniem holenderskimi koloniami. Nawet po II wojnie światowej Holendrzy rządzili miastem jeszcze przez 4 lata.

Znajduje się tutaj największy w tej części Azji meczet – Istiqlal mogący pomieścić ogromną liczbę wiernych, nawet 200 000.


Doha

Miasto na literę D położone w Katarze i stolica tego kraju. Jeden z najbogatszych regionów na świecie. Jego rdzenni mieszkańcy nie muszą płacić podatków, składek na ubezpieczenia co więcej rząd zapewnia im darmowe mieszkanie, prąd, gaz czy wodę.

Miasto założone zostało w 1820 r. jako ważny port handlowy, później ośrodek związany z poławianiem pereł. Jednak prawdziwy rozkwit Doszy przypada na początek lat 60 XX. wieku kiedy to odkryto ogromne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Obecnie jest to nowoczesna metropolia.


Dakar

Stolica Senegalu i największy port morski tej części Afryki. Do XIX w. Dakar był główny ośrodkiem handlu i wywozu czarnoskórych niewolników. Później stolica francuskich kolonii w Afryce.

Od 1978 do 2007 roku miasto było metą słynnego Rajdu Dakar. Jednak ze względu na zagrożenie terrorystyczne cały wyścig przeniesiono do Ameryki Południowej.


Dżudda

Miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej związane z przetwórstwem ropy naftowej. Ważny punkt dla pielgrzymów odwiedzających święte miejsce Islamu – Mekkę.

Dżudda to miejsce gdzie powstaje pierwszy na świecie budynek którego wysokość przekroczy 1000 m jego nazwa to Jeddah Tower.


Duszanbe

Stolica Tadżykistanu założona w 1924 roku, a więc jest to miasto stosunkowo młode. Przez pierwsze 5 lata jego istnienia nazywało się Duszambe co po tadżycku oznacza „poniedziałek”. Nazwa wzięła się od targów obywających się tutaj w każdy pierwszy dzień tygodnia.

W czasie istnienia Tadżyckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (1929 – 1961) nazwę zmieniono na Stalinabad – „Miasto Stalina”. Do pierwotnej nazwy wrócono w 1961 roku.


Dżibuti

Miasto na D i stolica państwa o tej samej nazwie położona w Afryce. 70% mieszkańców całego kraju mieszka właśnie tutaj. Tutejszy port jest bardzo ważnym punktem tranzytowym położonym w pobliżu najbardziej ruchliwych szlaków morskich.

Wiedzie tędy m.in. trasa z Azji do Europy wykorzystująca Kanał Panamski. Dżibuti jest także portem obsługującym etiopski handel morski.


Dublin

Stolica Irlandii – jednego z najbogatszych państw świata. Miejsce koncentracji przemysłu wysokich technologii, instytucji finansowych, ubezpieczeniowych i banków. Wiele amerykańskich koncernów ma tutaj swoje siedziby. Dla przykładu znajduje się tutaj 1 z 3 przetwórni na świecie w które powstaje koncentrat wykorzystywany do produkcji Coca-Coli.

Dublin to miasto z najmłodszą populacją w całej Europie. Ponad połowa mieszkańców ma mniej niż 25 lat.

Znajduje się tam także bardzo wyjątkowy most – Most O’Connell, którego długość mierzy tyle samo co szerokość. To jedyny taki przypadek w Europie.


Damaszek

Stolica Syrii. Jedno z najstarszych miast świata, które istnieje nieprzerwanie od ponad 5 000 lat. W przeszłości Damaszek słynął z produkcji jedwabiu oraz stali damasceńskiej.

Znajduje się tam jedna z najstarszych świątyń na świecie – Meczet Umajjadów z 705 roku. Pierwotnie była to bazylika św. Jana Chrzciciela, którą przebudowana na meczet. Jednak relikwie św. Jana nadal są tam przechowywane.


Sprawdź inne kategorie na D
Państwo na D
Rzeka na D
Góra na D
Owoc na D
Zwierzę na D
Kolor na D
Roślina na D
Rzecz na D
Stolica na D
Jedzenie na D
Zawód na D