Stolice Afryki – mapa polityczna Afryki ze stolicami

Państwa i stolice Afryki + mapa polityczna Afryki ze stolicami

Tym wpisem rozpoczynamy naszą nową serię dotyczącą państw i ich stolic. Na pierwszy ogień idą państwa i stolice Afryki, czyli zdecydowanie najtrudniejsze do nauczenia się i zapamiętania zestawienie spośród wszystkich kontynentów. Jednocześnie są to jedne z najmniej znanych stolic na świecie. Umiejętność przyporządkowania każdej afrykańskiej stolicy do kraju to nie lada wyzwanie i uzasadniony powód do niemałej dumy.

Najprawdopodobniej tylko znikomy procent społeczeństwa jest w stanie to zrobić. Na pewno do tej grupy powinni zaliczyć się uczniowie, którzy akurat przygotowują się do kartkówki, której tematem są właśnie państwa i stolice Afryki. Zapewne większość z nas kojarzy stolicę Egiptu – Kair czy stolicę Maroka – Rabat. Jednak poprawną odpowiedź na pytanie jaka jest stolica północnej Afryki (RPA) czy Nigerii jest w stanie udzielić niewielu. Jeszcze mniej osób wie jaka jest stolica tak egzotycznie brzmiących państw afrykańskich jak Burkina Faso czy Dżibuti.

Państwa Afryki ze stolicami – komu przyda się to zestawienie?

Jeśli nie jesteś wielkim entuzjastą geografii to być może uznasz, że stolice krajów Afryki to mało interesujący temat i nie warto zaprzątać sobie nim głowy. Jednak dla fanów geografii taka wiedza będzie super ciekawostką. To właśnie z myślą o nich powstało nasze zestawienie “państwa Afryki ze stolicami”.

No może grupą docelową tego poradnika będą jeszcze uczniowie, którzy przygotowują się do kartkówki czy nauczyciele którzy znajdą tutaj gotowe pomoce dydaktyczne takie jak mapa polityczna afryki ze stolicami. Wierzymy, że dzięki naszemu wsparciu nauka stolic Afryki oraz sprawdzenie tej wiedzy wśród uczniów będzie prostsze i wygodniejsze.

Stolice Afryki - mapa polityczna

Poniżej zamieszczamy listę na której znajdują się wszystkie państwa afryki i ich stolice.

Kraje i stolice afryki – lista

 1. 1. Maroko – Rabat
 2. 2. Mali – Bamako
 3. 3. Libia – Trypolis
 4. 4. Republika Środkowoafrykańska – Bangi
 5. 5. Angola – Luanda
 6. 6. Egipt – Kair
 7. 7. Zimbabwe – Harare
 8. 8. Etiopia – Addis Abeba
 9. 9. Nigeria – Abudża
 10. 10. Demokratyczna Republika Konga – Kinszasa
 11. 11. Republika Południowej Afryki – Pretoria, Kapsztad, Bloemfontein
 12. 12. Mauretania – Nawakszut
 13. 13. Tanzania – Dodoma
 14. 14. Sudan – Chartum
 15. 15. Namibia – Windhuk
 16. 16. Algieria – Algier
 17. 17. Kamerun – Jaunde
 18. 18. Niger – Niamey
 19. 19. Zambia – Lusaka
 20. 20. Czad – Ndżamena
 21. 21. Wybrzeże Kości Słoniowej – Jamusukro, Abidżan
 22. 22. Mozambik – Maputo
 23. 23. Sudan Południowy – Gitega, Dżuba(do 23.12.2018 r.)
 24. 24. Madagaskar – Antananarywa
 25. 25. Gabon – Libreville
 26. 26. Kenia – Nairobi
 27. 27. Botswana – Gaborone
 28. 28. Sahara Zachodnia – Al-Ujun
 29. 29. Tunezja – Tunis
 30. 30. Gwinea – Konakry
 31. 31. Uganda – Kampala
 32. 32. Kongo – Brazzaville
 33. 33. Ghana – Akra
 34. 34. Sierra Leone – Freetown
 35. 35. Malawi – Lilongwe
 36. 36. Erytrea – Asmara
 37. 37. Senegal – Dakar
 38. 38. Burkina Faso – Wagadugu
 39. 39. Liberia – Monrovia
 40. 40. Eswatini (dawniej Suazi) – Mbabane
 41. 41. Burundi – Bużumbura
 42. 42. Rwanda – Kigali
 43. 43. Gwinea Równikowa – Malabo
 44. 44. Benin – Porto Novo, Kotonu
 45. 45. Gwinea Bissau – Bissau
 46. 46. Somalia – Mogadiszu
 47. 47. Dżibuti – Dżibuti
 48. 48. Togo – Lomé
 49. 49. Gambia – Bandżul
 50. 50. Republika Zielonego Przylądka – Praia
 51. 51. Seszele – Victoria
 52. 52. Mauritius – Port Louis
 53. 53. Lesotho – Maseru
 54. 54. Wyspy Św. Tomasza i Książęca – São Tomé
 55. 55. Komory – Moroni

Mapa polityczna Afryki ze stolicami

Jednak powyżej znajdziesz nie tylko wszystkie stolice Afryki wraz z przyporządkowanym do nich państwem, ale także mapę polityczną Afryki, na której znajdują się kontury poszczególnych państw. Każdy kraj został także oznaczony liczbą, dzięki czemu taka mapka będzie świetnym materiałem dydaktycznym.

Pozwoli na przeprowadzenie kartkówki czy sprawdzianu, którego tematem przewodnim będą państwa Afryki i ich stolice. Mapa polityczna Afryki ze stolicami jest dostępna do pobrania jako załącznik PDF. Liczymy, że materiały te będą przydatne.

Stolice Afryki – najczęściej zadawane pytania


Jak nazywa się stolica największego państwa w Afryce?

Największym jeśli chodzi o powierzchnię krajem w Afryce jest położona w północnej części tego kontynentu Algieria. Zatem odpowiedzią na pytanie jak nazywa się stolica największego państwa w Afryce jest miasto Algier. To miasto położone nad Morzem Śródziemnym, które istniału już w starożytności.

Jakie znajdziemy stolice w Afryce Północnej?

Jeśli chodzi o stolice Afryki położone na północy kontynentu to wśród nich wyróżnić możemy chociażby jedną z najbardziej znanych stolic Afryki, czyli Kair – stolicę Egiptu, Algier stolicę kraju o bardzo podobnej nazwie, czyli Algieria oraz stolicę Maroko – Rabat. Oczywiście to nie wszystkie stolice Afryki Północnej.

Jak nazywa się stolica najmniejszego kraju w Afryce?

Najmniejszym pod względem powierzchni państwem Afryki są Seszele – wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym. Stolica tego kraju to Victoria, którą zamieszkuje niespełna 25 tys. osób.

Jaka jest stolica Afryki? Co jest stolicą Afryki?

Afryka nie ma swojej oficjalnej stolicy bo to kontynent, a nie państwo. Także odpowiedzi na pytanie jaka jest stolica Afryki nie znajdziecie w tym poradniku. Można jedynie czysto hipotetycznie wyznaczyć stolicę Afryki. Może być nią najludniejsze miasto tego kontynenty (Lagos), stolica najmocniejszego ekonomicznie kraju w Afryce (Kapsztad) czy miasto położone w centralnej części Czarnego Lądu (Banki, Kampala czy Dżuba)

Jaka jest największa stolica Afryki?

Analizując wszystkie kraje i stolice Afryki pod kątem ich wielkości i układając je od największej do najmniejszej jeśli chodzi o powierzchnię, to na pierwszym miejscu znajdzie się egipski Kair. Miasto to liczy sobie 3085 km². Według innego kryterium – liczby ludności największą stolicą w Afryce jest Lagos liczące 21 mln mieszkańców.