Państwa Europy i ich stolice, czyli – wszystkie państwa i stolice Europy w jednym miejscu

Państwa i stolice Europy + mapa polityczna Europy ze stolicami

W tym wpisie przyjrzymy się dokładniej Staremu Kontynentowi, a dokładniej państwom jakie znajdują się w jego obrębie oraz ich stolicom. To już kolejna część naszego cyklu w którym zestawiamy ze sobą kraje oraz stolice, a dodatkowo przedstawiamy wszystko na mapie konturowej. Dzięki temu nauka staje się łatwiejsza, a sprawdzanie tej wiedzy wygodniejsze (patrz: mapa konturowa europy ze stolicami w PDF do pobrania).

Choć Europa to nasz rodzimy kontynent to zapewne większość z nas nie potrafi powiedzieć jakie są wszystkie kraje Europy i ich stolice. Niemcy, Hiszpania czy Czechy nie powinny być problemem, jednak takie kraje jak Liechtenstein, Mołdawia czy Albania już mogą sprawiać większe trudności. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie “państwa Europy i ich stolice” które zawiera wszystkie stolice Europy. Dodatkowo pomocna może się okazać mapa Europy z państwami i ich stolicami.

Państwa Europy ze stolicami – komu przyda się to zestawienie?

Przygotowując to zestawienie myśleliśmy przede wszystkim o Was drodzy uczniowie. Jeśli w szkole zaczęliście omawiać stolice państw Europy to zapewne nasze wsparcie będzie przydatne. A przynajmniej mamy taką nadzieję. Życzymy Wam, żeby państwa Europy ze stolicami weszły Wam do głowy szybko i bezproblemowo. 

Co więcej mapa Europy ze stolicami do pobrania może przydać się nauczycielom czy rodzicom, którzy będą chcieli zweryfikować wiedzę dzieci na ten temat.Nasza lista wszystkich stolic Europy zostanie być może docenione także przez fanów geografii i wszelkiego rodzaju ciekawostek czy po prostu osoby głodne wiedzy i ciekawe świata. Choć stolice i państwa Europy to podstawowa wiedza i każdy z nas powinien mieć ją w jednym palcu.

mapa Europy z nazwami państw i stolic - państwa i stolice Europy

Wszystkie kraje i stolice Europy – lista

 1. Polska – Warszawa
 2. Szwecja – Sztokholm
 3. Szwajcaria – Berno
 4. Wielka Brytania – Londyn
 5. Norwegia – Oslo
 6. Niemcy – Berlin
 7. Litwa – Wilno
 8. Finlandia – Helsinki
 9. Bułgaria – Sofia
 10. Ukraina – Kijów
 11. Słowenia – Lublana
 12. Francja – Paryż
 13. Rosja – Moskwa
 14. Rumunia – Bukareszt
 15. Portugalia – Lizbona
 16. Islandia – Reykjavík
 17. Włochy – Rzym
 18. Słowacja – Bratysława
 19. Dania – Kopenhaga
 20. Łotwa – Ryga
 21. Niderlandy (dawniej Holandia) – Amsterdam
 22. Irlandia – Dublin
 23. Austria – Wiedeń
 24. Białoruś – Mińsk
 25. Grecja – Ateny
 26. Hiszpania – Madryt
 27. Belgia – Bruksela
 28. Czarnogóra – Podgorica
 29. Albania – Tirana
 30. Czechy – Praga
 31. Bośnia i Hercegowina – Sarajewo
 32. Luksemburg – Luksemburg
 33. Węgry – Budapeszt
 34. Chorwacja – Zagrzeb
 35. Andora – Andora
 36. Estonia – Tallinn
 37. Serbia – Belgrad
 38. Mołdawia – Kiszyniów
 39. Macedonia Północna – Skopje
 40. Watykan – Watykan
 41. Monako – Monako
 42. Malta – Valletta
 43. Liechtenstein – Vaduz
 44. San Marino – San Marino

Mapa polityczna Europy ze stolicami – państwa i stolice Europy

Poza zamieszczoną powyżej listą, która zawiera wszystkie kraje Europy i ich stolice przygotowaliśmy dla Was mapę Europy, na które zaznaczone są granice wszystkich europejskich krajów. Dodatkowo poszczególne państwa zostały oznaczone liczbami, dzięki czemu możecie przyporządkować poszczególną parę “kraj – stolica Europy” do miejsca na mapie. Z kolei Wy – nauczyciele i rodzice możecie wytypować dziecku kilka numerów, a ich zadaniem będzie podanie nazwy kraju oraz jego stolicy. Wierzymy, że dzięki temu nauka stolic Europy będzie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Mapa polityczna Europy ze stolicami to na pewno świetna pomoc dla wszystkich osób chcących zapamiętać wszystkie nazwy stolic i krajów na Starym Kontynencie oraz ich rozmieszczenie. Co najważniejsze mapa dostępna jest w formacie PDF, dzięki czemu z jej wydrukowaniem nie powinno być najmniejszego problemu.

Stolice Europy – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie są największe stolice Europy?

W zależności od przyjętych założeń odpowiedź na to pytanie może być różna. Po pierwsze wielkość stolic Europy może być rozpatrywana przez pryzmat obszaru zajmowanego przez miasto. A zatem jakie są największe stolice Europy pod względem powierzchni? Pierwsze miejsce pod tym względem, z powierzchnią 2511 km² i dużą przewagą zajmuje stolica Rosji. Drugi jest Rzym (1523 km²), a trzecia Sofia (1310 km²).

Pod względem zaludnienia największa stolica Europy to Stambuł liczący 15 mln mieszkańców. Drugie miejsce zajmuje Moskwa (12 mln) a trzecia największa stolica Europy to Londyn (9 mln).

 1. Ile jest stolic w Europie?

Państw które leżą choć częściowo na terenie Europy jest 46 i logicznie rzecz biorąc tyle samo powinno być europejskich stolic. Jednak odpowiedź na pytanie ile jest stolic w Europie nie jest wcale taka prosta. Bowiem niektóre kraje mają więcej niż 1 stolicę (w Europie są takie 2 Holandia i Czarnogóra). Czy zatem w Europie jest 48 stolic?

Teoretycznie tak, choć jeśli weźmiemy pod uwagę Szkocję, Walię i Irlandię Północną to mianem “stolice Europy” można nazwać 51 miast.

 1. Najwyżej położona stolica w Europie to?

Jeśli chodzi o bezwzględną wysokość nad poziomem morza to najwyżej położona stolica w Europie to Andora, której średnia wysokość to 1023 m n.p.m. Dla porównania najniżej położoną stolicą w Europie jest Monako, które leży nad brzegiem morza czyli na wysokości 0 m n.p.m.

 1. Które miasto określane jest mianem “najpiękniejsza stolica Europy”?

Państwa Europy i ich stolice są bardzo różne, także jeśli chodzi o odbiór wizualny, który pozwala dzielić je ze względu na “piękno”. Także nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Stolice Europy mają długą historię i są pełne zabytków, więc każda z nich zasługuje na uwagę.

 1. Jaka jest najmniejsza stolica Europy?

Najmniejszą stolicą Europy jeśli chodzi o powierzchnię jest Watykan (0,44 km²), który jednocześnie jest najmniejszym krajem tego kontynentu. Drugie miejsce zajmuje Valetta (0,55 km²) a trzecie Monako (2,02 km²).

A jaka jest najmniejsza stolica Europy pod względem liczby ludności? Też Watykan, który liczy ok. 1000 mieszkańców. Druga jest Valetta (7650 mieszkańców) a trzecie San Marino (33 tys.).