Miasto na U – Miasta na literę U

Polskie miasto na U – lista

 • Ustroń
 • Ustka
 • Ustrzyki Dolne
 • Ujście
 • Uniejów
 • Ujazd
 • Urzędów
 • Ulanów

Zagraniczne miasto na U – lista

 • Ułan Bator
 • Urumczi
 • Ułan-Ude
 • Ufa
 • Ujjain
 • Uljanowsk
 • Ulsan
 • Ulhasnagar
 • Uberlândia

Polskie miasta na U


Ustroń

Miasto położone w województwie śląskim, na zboczach Beskidu Śląskiego. Ważna miejscowość wypoczynkowa i turystyczna o statusie uzdrowiska. Liczne szlaki piesze zachęcają do górskich wędrówek, a ośrodki narciarskie przyciągają miłośników białego szaleństwa.

W XVIII w. odkryto tu rudy żelaza, co pociągnęło za sobą rozwój przemysłu ciężkiego. Jednak już 100 lat później funkcja ta zaczęła zanikać, a Ustroń zaczął stawać się miejscowością uzdrowiskową.


Ustka

Miasto na literę U położone w granicach województwa pomorskiego, na Wybrzeżu Słowińskim. Bardzo popularna miejscowość nadmorska o statusie uzdrowiska z licznymi kąpieliskami. Działają tu 4 sanatoria i 3 zakłady przyrodolecznicze.

Do zabytków miasta zaliczyć można latarnię morską, Willę Red, zabudowania rybackie czy Promenada Nadmorska z końca XIX w.

Ustka to także port morski obsługujący jednostki pasażerskie.


Ustrzyki Dolne

Miasto na U położone w województwie podkarpackim, w pobliżu Jeziora Solińskiego i Bieszczadów. Ważny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy.

Liczne szlaki turystyczne zachęcają do górskich wędrówek. Z kolei przez dużą ilość tras narciarskich Ustrzyki Dolne nazywane są zimową stolicą Podkarpacia.

W latach 1944–1951 Ustrzyki Dolne znajdowały się w obrębie ZSSR, jednak w wyniku podpisania umowy o zmianie granic wróciło do Polski.


Ujście

Miasto na U położone na północy województwa wielkopolskiego nad rzekami Gwda i Noteć. Nazwa miasta pochodzi właśnie od lokalizacji miasta w miejscu łączenia się tych obu rzek.

Gospodarka miasta oparta jest przede wszystkim na dużej hucie szkła, która działa tutaj już od 1927 roku.

Ujście to także miasto z długą i bogatą historią – świadczą o tym zabytki – kościół ewangelicki, kościół św. Mikołaja, Kalwaria Ujska czy ratusz.


Uniejów

Miasto zlokalizowane w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim. Uniejów to ważny ośrodek wypoczynkowy o statusie uzdrowiska. Działają tu m.in Termy Uniejowskie oferujące kąpiele w solankach leczniczych.

Uniejów to także miasto o bogatej historii, która zaczęła się już w XI w. Do najważniejszych zabytków zaliczyć można klasycystyczny zamek czy Kolegiatę Wniebowzięcia NMP.


Ujazd

Miasto na literę U położone na Górnym Śląsku w obrębie województwa opolskim, nad Kanałem Gliwickim oraz rzeką Kłodnica.

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1155 roku, a prawa miejskie Ujazd uzyskał w 1223 roku.


Urzędów

Miasto zlokalizowane we wschodniej Polsce, obrębie województwa lubelskiego. Rozwój miasta związany był z powstaniem osady handlowej oraz położeniem na szlaku łączącym Kraków z ziemiami wschodnimi.

Urzędów to jedno z najmłodszych miast w Polsce. Prawa miejskie otrzymało w 2016 roku.


Ulanów

Miasto na U położone w województwie podkarpackim, nad rzeką San. Ważny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy.

Rozwój miasta związany był z żeglugą śródlądową. W XVII w. istniała tu duża przystań rzeczna do której zwijały statki towarowe i osobowe. W mieście rozwinął się także cech szkutniczy oraz flisacki.

Wśród zabytków Ulanowa wyróżnić można m.in. drewniany kościół „flisacki” św. Trójcy czy drewniane domy z XIX w.


Zagraniczne miasta na U


Ułan Bator

Stolica Mongolii i największe miasto tego kraju. W dosłownym tłumaczeniu Ułan Bator oznacza „Czerwony Bohater”. Nazwa ta została nadana dla uczczenia narodowego bohatera Mongolii – Damdina Suche Batora, który z pomocą wojsk radzieckich wyzwolił państwo spod chińskiej okupacji na początku XX w.

Powstanie miasta związane było z lokacją na tym terenie klasztoru buddyzmu tybetańskiego na początku XVII w. Przez kolejne 300 lat rozwijało się jako ważny ośrodek religijny. Jednak po przejęciu władzy przez partię prorosyjską wyburzono większość świątyń i klasztorów, a na ich miejscu postawiono bloki z wielkiej płyty.


Urumczi

Miasto położone w północno-zachodnich Chinach. W przeszłości jeden z głównych punktów na Jedwabnym Szlaku łączącym Europę i Azję.

Obecnie Urumqi to duży ośrodek gospodarczy związany z przemysłem ciężkim, produkcją tkanin i odzieży oraz papieru.

Urumczi zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa jak miasto, które jest najbardziej oddalone od jakiegokolwiek morza spośród wszystkich miast na świecie.


Ułan-Ude

Miasto położone na południu Rosji, w pobliżu Jeziora Bajkał. Stolica Buriacji – autonomicznej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Trzecie najludniejsze miasto na Syberii.

Miasto powstało w XVII w. jako ośrodek wojskowo-administracyjny. Ze względu na swoje położenie Ułan-Ude stanowił ważny punkt handlowy na szlakach łączących Rosję, Chiny oraz Mongolię.

W mieście znajdują się takie zabytki jak Muzeum Etnograficzne Kultury i Życia Narodów Zabajkala, sobór Ikony Matki Bożej czy Cerkiew Świętej Trójcy.

Ponadto można tu zobaczyć pomnik Głowę Lenina – największy tego typu monument na świecie.


Ufa

Miasto na U położone w Rosji, będące stolicą Baszkirii – republiki autonomicznej wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Ufa powstała w 1574 r. kiedy to Iwan Grozny podjął decyzję o wybudowaniu tu fortecy.

W mieście mocno rozwinął się przemysł, głównie związany z obróbką ropy naftowej oraz produkcją silników turbinowych.


Ujjain

Miasto na U położone w centralnych Indiach. Jedno z najważniejszych centrów pielgrzymkowych hinduizmu, w którym co 12 lat odbywa się święto Kumbhamela.Jego główną częścią jest rytualne zanurzenie w wodzie jednej ze świętych rzek – w tym przypadku rzeki Shipra.

Ujjain znalazło się na liście 100 indyjskich miast, które w przyszłości mają zostać przebudowane na tzw. „miasta inteligentne”.


Uljanowsk

Miasto położone na południowym-zachodzie Rosji, nad rzeką Wołga. Ważny ośrodek przemysłu lotniczego i samochodowego. W tutejszych fabrykach powstawały lub powstają takie pojazdy jak: samochody terenowe UAZ, An-124 Rusłan – największy samolot świata czy Tupolew Tu-204.

W 1870 r. urodził się tutaj Władimir Iljicz Uljanow znany powszechnie jako Włodzimierz Lenin.


Ulsan

Miasto na literę U zlokalizowane w południowo-wschodniej części Korei Południowej, nad Morzem Wschodnim. Ogromny ośrodek przemysłowy związany głownie z produkcją statków i samochodów.

Jak pokazują badania archeologiczne pierwsza stocznia działała tu już w 1642 r.

Działą tu m.in. największa stocznia na świecie, największa na Ziemi fabryka samochodów osobowych oraz trzecia największa rafineria ropy naftowej.


Ulhasnagar

Miasto położone na zachodzie Indii, w obrębie aglomeracji Bombaj. Powstanie miasta związane było z lokalizacją na tym terenie obozu wojskowego w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu wojny osiedlono tutaj ponad 1 mln uchodźców z Pakistanu. To właśnie oni rozwinęli to miasto.

Obecnie miasto słynie z produkcji sztucznego jedwabiu, odzieży, jeansów, elektroniki oraz wyrobów z cukru.


Uberlândia

Miasto na U zlokalizowane we wschodniej części Brazylii, w stanie Minas Gerais na Wyżynie Brazylijskiej. Bardzo mocno rozwinięty ośrodek rolniczy znany przede wszystkim z produkcji kawy oraz mleka.

Uberlândia to także znane miejsce turystyczne, oferujące bogatą ofertę atrakcji. Do największych z nich zaliczyć można Sabiá Park – ogród zoologiczny, Muzeum Bioróżnorodności, Targ Miejski czy Rondon Pacheco Avenue.


Sprawdź inne kategorie na U
Państwo na U
Rzeka na U
Góra na U
Warzywa i owoce na U
Zwierzę na U
Kolor na U
Roślina na U
Rzecz na U
Stolica na U
Jedzenie na U
Zawód na U