Państwo na U – państwa na literę U

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Kraje na U


Państwa na U – najważniejsze informacje

Na świecie są tylko 4 kraje, których nazwy zaczynają się na literę U. Wszystkie z nich uzyskały niepodległość i są uznawane przez społeczność międzynarodową.

Powierzchnia i liczba ludności w państwach na U

Ukraina z powierzchnią ponad 600 tys. km² to największe państwo na U na całym świecie. Z kolei najmniejszy pod tym względem jest Urugwaj. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to na pierwszym miejscu po raz kolejny znajduje się Ukraina (42 mln osób). Najmniej ludnym krajem na literę U jest Urugwaj z liczbą mieszkańców na poziomie 3,4 mln.

Położenie na świecie krajów na literę U

Każde państwo z tej grupy znajduje się na innym kontynencie. Po jednym kraju na U znajdziemy w Europie, Afryce, Azji oraz Ameryce Południowej.

Zamożność mieszkańców państw na U

Najbogatszym państwem na literę U pod względem PKB per capita jest najmniejszy w tej grupie Urugwaj. Dochód narodowy brutto w przeliczeniu na osobę wynosi tutaj 17 000$. Dla porównania w Ugandzie wartość tego wskaźnika jest równa 400$

Państwa na U – najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka

Najwyższy szczyt wszystkich krajów na U znajduje się w Ugandzie. Mowa o Górze Stanleya, która wznosi się na 5109 m.n.p.m. Z kolei najdłuższa rzeka przepływająca przez państwa tej grupy to Amu-daria.

Państwo na U - UkrainaPaństwo na U – Ukraina

Sprawdź inne kategorie na U

Miasto na U

Rzeka na U

Góry na U

Owoce i warzywa na U

Zwierzę na U

Kolor na U

Roślina na U

Rzecz na U

Stolica na U

Jedzenie na U

Zawód na U