Szczyty i góry na U

Polskie szczyty na U


Urwista

Szczyt o wysokości 795 m n.p.m. wchodzący w skład Masywu Śnieżnika, pasma górskiego będącego częścią Sudetów Wschodnich. Wierzchołek Urwistej jest mocno wypłaszczony, jednak jej zbocza są dość strome.


Urwanica

Góra na U położona w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Urwanica znajduje się w Beskidzie Żywieckim, w obrębie pasma Policy, liczy 1106 m n.p.m. Na szczyt można dostać się czerwonym szlakiem, który zaczyna się na Przełęczy Krowiarki.


Urówka

Szczyt wznoszący się na wysokość 824 m n.p.m. zlokalizowany w Beskidzkie Żywieckim. Szczyt porośnięty jest niską roślinnością co umożliwia swobodną obserwację panoramy i okolicy.


Ubocz

Szczyt zlokalizowany w obrębie Sudetów Środkowych, wznoszący się na wysokość 812 m n.p.m. Ubocz jest częścią grzbietu, który oddziela od siebie zlewnię Morza Bałtyckiego i Północnego.

U podnóża góry przebiegają 2 piesze szlaki turystyczne czerwony, Zieleńca na Przełęcz Spaloną oraz niebieski, ze schroniska PTTK „Pod Muflonem” do Zieleńca.


Ula

Góra na literę U położona w Pieninach Czorsztyńskich, na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Wierzchołek osiąga wysokość 713 m n.p.m. i nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny.

Zagraniczne szczyty na U


Ultar Sar

Szczyt zaliczany do pasma górskiego Karakorum, położony na terytorium Pakistanu. Ultar Sar wznosi się na wysokość 7388 m n.p.m. i choć nie należy do najwyższych gór na świecie jest ekstremalnie trudny do zdobycie.

Pierwsze i jak na razie jedyne udane wejście na szczyt miało miejsce w 1996 r. a dokonało tego 2 japońskich himalaistów Akito Yamazaki i Kiyoshi Matsuoka.


Uluru

Uluru to wyjątkowa formacja skalna położona w środkowej części Australii, w najwyższym punkcie liczy 868 m n.p.m. To tzw. twardzielec czyli odosobnione wzniesienie zbudowane ze skał o większej twardości niż te, które go otaczają. W efekcie całe otoczenie ulega szybszej erozji niż sama formacja.

Ponadto dzięki dużej zawartości tlenku żelaza w skałach budujących Uluru jest ono mocno pomarańczowe i wyróżni się na tle okolicy. Góra Uluru od tysięcy lat jest świętym miejscem Aborygenów – rdzennych mieszkańców Australii. W tutejszych jaskiniach zachowały się malowidła naskalne, a cały obszar jest terenem chronionym.

Europejczycy, po przybyciu na kontynent australijski nazwali to miejsce „Ayers Rock”, a Uluru to nazwa stworzona przez Aborygenów.


Ubava

Góra na literę U położona w Macedonii Północnej i będąca częścią pasma górskiego o nazwie Jakupica. Ubava wznosi się na 2353 m n.p.m.


Urus

Góra na U położona na terenie Peru, będąca częścią pasma górskiego Andów. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 5423 m n.p.m.


Urdanostindene

Szczyt górski znajdujący się w południowej Norwegii o wysokości 2157 m n.p.m. Szczyt oraz jego zbocza pokryte są w całości murawami kserotermicznymi, które są odporna na panujące tutaj skrajnie niskie temperatury. W najcieplejszym miesiącu, sierpniu, temperatura wynosi tu średnio 8 stopni Celsjusza.

Góry na U


Ural

Łańcuch górski położony w zachodniej Rosji będący umowną granicą pomiędzy Azja a Europą. Jego długość to 2100 km, a najwyższym punktem jest szczyt Narodnaja o wysokości 1895 m n.p.m.

Ural jest miejscem występowania surowców naturalnych i z tego względu w jego obrębie powstało wiele okręgów przemysłowych. Zajmują się one wydobyciem m.in. rud żelaza, miedzi, złota, węgla kamiennego czy soli kamiennej.


Uinta

Góry na U znajdujące się w USA, na terenie stanów Utah, Kolorado oraz Wyoming. Najwyższym szczytem gór Uinta jest Kings Peak, który wznosi się na wysokość 4123 m n.p.m.


Uluguru

Pasmo górskie na literę U położone w południowo-wschodniej Afryce, na terytorium Tanzanii. Na zboczach tych gór żyją rdzenne plemiona tanzańskie, które skupione są w licznych wioskach.

Występuje tu wiele endemitów, czyli gatunków, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu na świecie. Jest to aż 108 gatunków roślin oraz 12 gatunków zwierząt np. nektarnik masajski.


Usambara

Kolejne góry na U zlokalizowane na terenie Tanzanii. Ich najwyższym szczytem jest punkt bez nazwy znajdujący się na wysokości 1524 m n.p.m. Góry w całości pokryte są dziewiczym lasem tropikalnym zamieszkałym przez plemiona Bantu, Masajów oraz Szamba.


Untersberg

Masyw górski będący częścią Alp Berchtesgadeńskich położony na terenie Austrii oraz Niemiec. Najwyższych szczytem tych niezwykle malowniczych gór jest Berchtesgaden Hochthron o wysokości 1973 m n.p.m.


Sprawdź inne kategorie na U
Państwo na U
Miasto na U
Rzeka na U
Warzywa i owoce na U
Zwierzę na U
Kolor na U
Roślina na U
Rzecz na U
Stolica na U
Jedzenie na U
Zawód na U