Jak się gra w państwa miasta? Zasady rozgrywki

Państwa-miasta – zasady

W tym miejscu przedstawimy zasady gry w państwa-miasta, które choć są bardzo proste mogą niekiedy sprawić trudność. Szczególnie jeśli wracamy do rozgrywki po długiej przerwie, co nie jest niczym dziwnym w przypadku gry państwa-miasta. Zasady warto sobie przypomnieć chociażby po to aby rozgrywka była sprawiedliwa a wynik zrozumiały dla wszystkich.

Żeby rozpocząć grę wystarczy tak naprawdę kartka i coś do pisania, długopis czy ołówek, dla każdego uczestnika po 1 komplecie.

Jak się gra w państwa miasta – instrukcja

Poniżej zasady klasycznej rozgrywki:

  • Rozgrywka rozpoczyna się od przygotowania tabelki i określenia kategorii. Możemy wydrukować gotowy szablon lub przygotować go sami. Kartkę dzielimy po prostu na kolumny, powinno być ich tyle ile wybranych kategorii. Standardowo będą to państwa, miasta, góry, rzeki, imiona czy rzeczy.
  • Kolejny krok to wylosowanie litery, co można zrobić na kilka sposobów. Klasycznie jeden z uczestników wymienia w myślach kolejne litery alfabetu i na znak stop zatrzymuje odliczanie. Litera na którą wypadło obowiązuje przez całą rundę. Inna opcją to skorzystanie z generatorów liter czy np. kostki do gry. Wylosowana liczba oczek oznacza numer litery w alfabecie, żeby tego typu losowanie miało sens trzeba użyć co najmniej 5 kostek.
  • Skoro mamy już tabelkę i wylosowaną literę, czas przystąpić do właściwej gry. Po wybraniu litery, automatycznie rozpoczyna się rozgrywka. Każdy z graczy na swojej kartce zapisuje odpowiedzi w zadanej kategorii. Czas może być limitowany przez stoper czy klepsydrę lub samych graczy. W momencie kiedy pierwszy z nich zapisze odpowiedzi do wszystkich kategorii może powiedzieć „stop”, co przerwie czas na zapisywanie odpowiedzi. Można też grać bez żadnych limitów czasowych.
  • Teraz przychodzi czas na sprawdzenie odpowiedzi, następuje to po każdej rundzie. Punktacja jest 3 stopniowa i może przyjmować różne wartości, najczęściej 0, 10, 20.
    – 0 punktów otrzymuje gracz, który nie udzielił odpowiedzi lub jego odpowiedź jest niepoprawna
    – 10 punktów przypada graczowi, który udzielił poprawnej odpowiedzi, ale powtarza się ona u innego gracza (np. 2 lub więcej osób na pytanie państwo na O odpowiedziało Oman)
    – 20 punktów otrzymuje gracz, który udzielił poprawnej odpowiedzi i jest ona unikalna.
  • Punkty sumujemy i zapisujemy wynik w danej rundzie.
  • Po przeprowadzeniu określonej liczby rund sumujemy wyniki, gracz z najlepszym wynikiem jest zwycięzcą. Liczbę rund można określić przed rozpoczęciem gry, ustalić czas całej rozgrywki lub po prostu grać do momentu w którym gracze wyrażą chęć zakończenia.

Zasady gry w państwa miasta

Skoro wiesz już jak grać w państwa-miasta nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wam udanej rozgrywki. Będzie to czas nie tylko rywalizacji, ale przede wszystkim spędzony ze znajomymi czy rodziną, a więc najcenniejszy. Takie właśnie są główne zalety jakie daje gra państwa-miasta. Zasady gry nie są sztywne, przez co dopasujecie rozgrywkę do wieku i wiedzy uczestników.

Pamiętajcie, że liczy się przede wszystkim dobra zabawa, a na tą zawsze można liczyć w grze państwa-miasta. Punktacja jest bardzo prosta do zrozumienia i od razu możemy stwierdzić jak nam poszło w danej rundzie.

Państwa-miasta to gra dla dużych i małych, starszych i młodszych, jednym słowem dla wszystkich!