Największe miasto Kanady i inne największe miasta w Kanadzie

Największe miasta Kanady

Kanada jest drugim największym państwem na świecie, a liczba jej mieszkańców jest zbliżona do liczby osób zamieszkujących Polskę.

Liczba kanadyjskich miast zależy od tego, jaką definicję miasta przyjmiemy. W zależności od kryteriów, które są stosowane do zdefiniowania „miasta”, może być ich w Kanadzie od kilkudziesięciu do kilkuset. Jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo szeroką definicję miasta, która obejmuje wszystkie miejscowości zamieszkałe przez co najmniej 1000 osób, w Kanadzie jest ponad 1000 miast.

Jeśli natomiast użyjemy bardziej sprecyzowanej definicji, która obejmuje tylko duże ośrodki miejskie zamieszkałe przez co najmniej 100 000 osób, w Kanadzie jest około 35 miast.

A jakie są największe miasta Kanady pod względem liczby ludności i powierzchni?

Największe miasto Kanady (ludność) – Toronto

Największym miastem Kanady jest Toronto, które zamieszkuje ponad 2,9 milionów ludzi. Toronto jest gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym centrum kraju, a także jednym z największych miast w Ameryce Północnej. Inne największe miasta w Kanadzie to Montreal, Vancouver, Calgary czy Ottawa.

Największe miasto Kanady – Toronto, położone jest nad Zatoką Ontario i jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Warto nadmienić, że tylko ta jedna kanadyjska prowincja zajmuje powierzchnię prawie 3 razy większą (1 076 000 km²) niż Polska, a liczba mieszkańców nie przekracza 15 mln.

Miasto słynie z wielu atrakcji turystycznych, takich jak Wieża CN, Kościół Świętej Anny, Ogród Zoologiczny, Muzeum Sztuki Współczesnej, Królewskie Muzeum Ontario i wiele innych. Toronto jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym działa tu wiele teatrów oraz odbywa się mnóstwo różnorodnych festiwali.

Największe miasto Kanady jest również ważnym ośrodkiem edukacyjnym, a w jego granicach znajduje się kilka prestiżowych uniwersytetów i szkół wyższych, takich jak University of Toronto, York University i Toronto Metropolitan University. Toronto jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym, a wiele międzynarodowych firm ma swoje siedziby w mieście, m.in. Eaton’s czy Ubisoft.

Największe miasto Kanady (powierzchnia) – La Tuque

Największe miasto Kanady jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię to liczące niespełna 11 tys. mieszkańców miasteczko La Tuque. Znajduje się w prowincji Quebec, w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Saint-Maurice i jest jednym z największych miast w regionie.

Otoczone przez lasy jest ważnym ośrodkiem przemysłu drzewnego, w szczególności słynie z produkcji papieru, jest także istotnym ośrodkiem wypoczynkowym. Z licznymi szlakami turystycznymi i atrakcjami, takimi jak Park Narodowy La Mauricie i Park Narodowy Val-d’Or.

W La Tuque znajdują się liczne elektrownie wodne, które produkują duże ilości energii elektrycznej. Miasto jest także lokalnym centrum kulturalnym, z licznymi festiwalami i wydarzeniami odbywającymi się w mieście przez cały rok.

A zatem znamy już największe miasta w Kanadzie!