Poznaj stolice Ameryki Południowej, czyli – wszystkie państwa i stolice Ameryki Południowej w jednym miejscu

 

Państwa i stolice Ameryki Południowej + mapa polityczna Ameryki Południowej ze stolicami

Ten poradnik to kolejny już wpis w którym opisujemy stolice państw poszczególnych kontynentów. Tym razem są to stolice Ameryki Południowej. Poniżej znajdziesz nie tylko listę zawierającą wszystkie państwa Ameryki Południowej i ich stolice ale także mapę konturową z obrysem każdego kraju i numerem ułatwiającym jego identyfikację.

Ten kontynent to miejsce gdzie państwa zajmują ogromne powierzchnie, przez co jest ich stosunkowo niewiele. Na obszarze prawie 2 razy większym niż Europa jest tylko 13 niepodległych krajów + 1 terytorium zależne. Dla porównania na Starym Kontynencie mamy aż 47 państw.

Przy okazji zachęcamy do sprawdzenia naszego innego wpisu – stolice Europy!

Ameryka Południowa kraje i stolice – dla kogo jest to zestawienie?

Najprawdopodobniej jeśli nie jesteś zakochany w geografii to nie będziesz potrzebował, ani chciał poznać stolic i krajów Ameryki Południowej. To wiedza raczej mało wykorzystywana i niepotrzebna większości z nas w codziennym życiu. Jednak jest co najmniej kilka powodów dla których chcesz, albo wręcz musisz nauczyć się na pamięć tych informacji.

Taki przymus pojawi się na pewno jeśli na lekcji geografii zaczęliście przerabiać temat “Ameryka Południowa kraje i stolice”. Wtedy czeka cię przeprawa z wbiciem sobie do głowy nazw poszczególnych krajów, ich stolic oraz umiejscowienia na mapie.

Niżej zamieszczamy listę na której znajdują się wszystkie kraje Ameryki Południowej i ich stolice.

Stolice państw Ameryki Południowej – alfabetyczna lista

1. Brazylia – Brasilia 

2. Argentyna – Buenos Aires 

3. Boliwia – La Paz, Sucre 

4. Ekwador – Quito 

5. Chile – Santiago 

6. Kolumbia – Bogota 

7. Peru – Lima 

8. Wenezuela – Caracas 

9. Paragwaj – Asuncion 

10. Urugwaj – Montevideo 

11. Gujana – Georgetown 

12. Gujana Francuska – Kajenna 

13. Surinam – Paramaribo 

14. Trynidad i Tobago – Port-of-Spain

Mapa Ameryki Południowej ze stolicami

W przypadku tego kontynentu zadanie jest stosunkowo proste ponieważ w Ameryce Południowej jest tylko 14 stolic. Raczej nie ma tu małych wysepek i trudnych nazw do zapamiętania. Państwa są duże i łatwo je wskazać na mapie.

Mimo wszystko trzeba poświęcić trochę czasu na naukę, a pomocne mogą okazać się materiały, które znajdziesz w tym wpisie. Z jednej stron jest to alfabetyczna lista stolic a z drugiej mapa polityczna Ameryki Południowej ze stolicami w formacie PDF. Łatwa do pobrania i wydrukowania. Z taką mapą możesz ćwiczyć i ćwiczyć.

Stolice Ameryki Południowej – najczęściej zadawane pytania


Jaka jest stolica największego państwa w Ameryce Południowej?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Ameryka Południowa to kontynent ogromnych państw, a największym z nich jest Brazylia licząca 8,5 mln km2 i będąca 5 największym państwem świata. Stolicą Brazylii jest miasto o podobnie brzmiącej nazwie – Brasília.

Jakie znajdziemy stolice w Ameryce Południowej?

Na tym kontynencie większość państw posiada tylko 1 stolicę, choć mamy tu jeden wyjątek. Jest nim Boliwia z dwiema stolicami – La Paz oraz Sucre.

Jak nazywa się stolica najmniejszego kraju w Ameryce Południowej?

Najmniejszym krajem Ameryki Południowej pod kątem zajmowanej powierzchni jest wyspiarski kraj – Trynidad i Tobago, którego powierzchnia to 5128 km2. Jego stolicą jest Port-of-Spain.

Co jest stolicą Ameryki Południowej?

Ameryka Południowa, Północna ani żaden inny kontynent nie posiada stolicy. Mają ją wyłącznie państwa niepodległe, terytoria zależna, kraje nieuznawane na arenie międzynarodowej i inne terytoria administracyjne.

Jaka jest największa stolica Ameryki Południowej?

Zdecydowanie największą stolicą w Ameryce Południowej pod względem liczby ludności jest Lima licząca prawie 10 mln mieszkańców.