Miasto na M – Miasta na literę M

Polskie miasto na M – lista

  • Mysłowice
  • Mielec
  • Mińsk Mazowiecki
  • Malbork
  • Marki
  • Myszków
  • Mława
  • Mrągowo
  • Myślenice
  • Międzyrzecz

Zagraniczne miasto na M – lista

  • Mumbaj (Bombaj)
  • Moskwa
  • Meksyk (Miasto)
  • Melbourne
  • Madryt
  • Medellín
  • Monako
  • Montréal
  • Mińsk
  • Manila

Polskie miasta na M

Mysłowice

Miasto powiatowe w województwie śląskim położone w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Rozwój miasta od zawsze związany był z przemysłem i występującymi tutaj surowcami naturalnymi. W 1546 roku w Mysłowicach powstała pierwsza huta żelaza, a w 1788 pierwsza kopalnia węgla kamiennego.

Obecnie rola przemysłu nie jest już tak duża a Mysłowice rozwijają się w stronę miasta postindustrialnego.


Mielec

Miasto powiatowe położone w województwie podkarpackim w Kotlinie Sandomierskiej. Mielec jest jednym z największych ośrodków gospodarczych tej części kraju, a jego znakiem rozpoznawczym jest przemysł lotniczy.

Zlokalizowane są tu Polskie Zakłady Lotnicze w których powstają takie maszyny jak: samolot pasażersko-transportowy PZL M28 Skytruck/Bryza, samolot rolniczy PZL M18 Dromader czy wielozadaniowy śmigłowiec Sikorsky UH-60 Black Hawk.

W przeszłości mieleckie zakłady lotnicze produkowały m.in. legendarne bombowce „Łoś” czy odrzutowce „Iskra”.


Mińsk Mazowiecki

Miasto zlokalizowane w województwie mazowieckim w obrębie aglomeracji warszawskiej. Mińsk Mazowiecki uzyskał prawa miejskie w 14221 r. i na początku swojego istnienia był szlacheckim miastem prywatnym.

W XIX w. powstał tu Fabryka Machin i Odlewów Żelaznych „K. Rudzki i Spółka” – wielki zakład zajmujący się produkcją rur wodociągowych czy stalowych elementów mostów.


Malbork

Miasto na literę M położone w województwie pomorskim nad rzeką Nogat. Już w X w. istniał tu niewielki gród obronny, który 100 lat później znacznie rozbudowano. W 1250 r. podarowano go Zakonowi Krzyżackiemu, który do Polski sprowadził Konrad Mazowiecki w 1226 r.

Bracia zakonni od razu zaczęli rozbudowywać miasto i wznosić zamek. W kolejnych latach powstał ratusz, baszty, fosa oraz Kościół św. Jana Chrzciciela. W 1309 r. zamek był na tyle pokaźny, że postanowiono przenieś tu stolicę Zakonu, która wcześniej znajdowała się w Wenecji.

Po wygranej bitwie pod Grunwaldem Polacy oblegali Malbork przez 3 miesiące, jednak jego mury były na tyle potężne, że nie udało się go zdobyć. Polacy zajęli zamek dopiero w 1457 r. wykupując go za równowartość 660 km złota od czeskich najemników, którzy otrzymali prawa do zamku w zamian za zaległy żołd.

W czasie II wojny światowej zamek w Malborku został mocno zniszczony, jednak udało się go odbudować.

Obecnie jest to największy zamek gotycki na świecie.


Marki

Miasto na M położone w województwie mazowieckim na północny-wschód od Warszawy. Marki wchodzą w skład aglomeracji warszawskiej.

Miasto powstało jako wieś królewska pod koniec XVI w. i przez następne 300 lat rozwijał się powoli. Dopiero w XIX w. pojawił się tutaj przemysł, głównie wyrób cegieł i przędzenie wełny.

Jak na ówczesne czasy przędzalnia w Markach była jedną z największych i najnowocześniejszych w tej części Europy. Razem z rozwojem przemysłu rozwinęły się inne dziedziny działalności.

Obecnie miasto Marki są ważną częścią aglomeracji warszawskiej w której postępują procesy urbanizacyjne.


Myszków

Miasto zlokalizowane w obrębie województwa śląskiego, będące siedzibą powiatu myszkowskiego.

Myszków powstał w 1924 r. z połączenia kilku okolicznych wsi, których historia jest o wiele dłuższa. Od XVIII w. obszar ten związany jest z przemysłem metalurgicznym. Wydobywane tutaj rudy żelaza były przetapiane i produkowano z nich stal.

Do dziś działa tutaj przemysł elektromaszynowy, papierniczy, włókienniczy czy obuwniczy.


Mława

Miasto zlokalizowane w północnej części województwa mazowieckiego. Powstawanie Mławy związane było z położeniem na szlaku handlowym łączącym Mazowsze z Państwem Zakonu Krzyżackiego. Miasto słynęło z odbywających się tutaj jarmarków oraz produkcji piwa.

W Mławie znajdziemy zabytkowy rynek otoczony secesyjnymi kamienicami, halę targową z 1912 r. czy park miejski im. Dąbrowszczaków.


Mrągowo

Miasto powiatowe w województwie warmińsko-mazurskim położone na Mazurach. Początek Mrągowa związany jest z powstaniem osady na wyspie Czos w XIV w.

Mrągowo znane jest jako ośrodek wypoczynkowy i turystyczny oraz centrum sportów wodnych. Sprzyjają temu warunki przyrodnicze – okolice miasta porośnięte są lasami, jednak największą atrakcją są liczne jeziora. Mrągowo leży na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, który liczy ponad 111 km.


Myślenice

Miasto powiatowe w Małopolsce zlokalizowanie nad rzeką Raba. Jest to jedno z największych miast położonych na trasie łączącej Kraków i Zakopane.

Pierwsza wzmianka o Myślenicach podchodzi z początku XIII w. Choć osadnictwo pojawiło się tutaj dużo wcześniej. W czasach przed przyjęciem chrześcijaństwa istniało tu miejsce kultu pogańskiego. Obecnie w tym miejscu znajduje się kapliczka Matki Boskiej Śnieżnej.

Ze względu na bliskość Krakowa Myślenice pełniły funkcję obronną, a w XIII w. u podnóża góry Uklejny wybudowano zamek. Do dziś zachowały się jedynie ruiny.

W Myślenicach można za to podziwiać inne zabytki – rynek wraz z ozdobnymi kamienicami, Dom Grecki czy kościół św. Jakuba Apostoła.


Międzyrzecz

Miasto na M położone w województwie lubuskim w rozwidleniu dwóch rzek: Obry i Paklicy. Historia miasta zaczęła się w X w. kiedy to tutejszy gród wszedł w skład kształtującego się Państwa Polskiego. W 1002 r. powstał tu klasztor benedyktynów, a najbardziej znanymi postaciami z nim związanymi było Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich nazywanych także Pierwszymi Męczennikami Polski.

W XIV w. powstał tutaj zamek, którego ruiny można zwiedzać do dziś. Ponadto w Międzyrzeczu znajdziemy takie zabytki jak rynek, ratusz, dom bramny czy kościół Św. Jana Chrzciciela.

Niepodal Międzyrzecza w latach 1934–1944 Niemcy zbudowali Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) był to system umocnień na długości ok. 80 km służący do obrony wschodniej granicy Rzeszy. Jego pozostałości – bunkry, schrony bojowe – można zwiedzać do dziś.


Zagraniczne miasta na M


Mumbaj (Bombaj)

Miasto na literę M zlokalizowane we wschodniej części Indii, na wyspie Salsette. Stolica tego kraju i największy indyjski port morski. Mumbaj uznawany jest także za najważniejszy ośrodek indyjskiej kinematografii – Bollywood.

Miasto jest unikatową mieszanką współczesnej zabudowy z budynkami pochodzącymi z okresu kolonialnego, a ponadto można tu odnaleźć ślady starożytnych indyjskich cywilizacji.

Wśród najważniejszych obiektów miasta znajdziemy takie perły architektury jak Dworzec Króla Śiwadźiego, Jaskinie Kanheri czy Fort Madh.


Moskwa

Miasto na M. Stolica Federacji Rosyjskiej  największe miasto w tym kraju. Jednocześnie Moskwa jest najludniejszym miastem w całej Europie z liczbą mieszkańców przekraczającą 12 mln. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z IV w. p.n.e. a w IX w. istniał tutaj już ruski gród.

Po upadku Konstantynopola w 1453 r. Moskwę zaczęto nazywać „trzecim Rzymem” a rola miasta na arenie międzynarodowej bardzo szybko wzrosła. Rozbudowano Kreml, a na Placu Czerwonym stanęła wspaniała cerkiew Wasyla Błogosławionego.

Obecnie Moskwa to światowa metropolia oraz jedno z najważniejszych miast w Europie. To tutaj stoją najwyższe na kontynencie drapacze chmur.


Meksyk (Miasto)

Stolica Meksyku i największe miasto tego kraju. Liczba mieszkańców w samych granicach administracyjnych miasta przekracza 8 mln, a w obszarze metropolitalnym dochodzi do 25 mln. Miasto Meksyk założyli w XIV w. Aztekowie, którzy nazywali to miejsce „Miastem Pałaców” oraz „Przejrzystym Powietrzem”.

Obecnie w wyniku dynamicznego rozwoju przemysłu Meksyk został bardzo mocno zanieczyszczony, a unoszący się nad miastem smog jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców.

Meksyk poza Quito w Ekwadorze jest jedyną stolicą państwową w obu Amerykach, którą założyli rdzenni mieszkańcy.


Melbourne

Dawna stolica Australii (w latach 1901–1927) oraz drugie, po Sydney najludniejsze miasto w tym kraju. Melbourne to także jedno z najlepszych miast na świecie pod względem jakości życia mieszkańców.

Miasto zostało założone w 1835 roku przez brytyjskich osadników. 20 lat później wybuchła gorączka złota, która znacznie przyspieszyła rozwój miasta, a pod koniec XIX w. Melbourne stało się jednym z najbogatszych miast na świecie.

W Melbourne mieszka prawie 5 mln ludzi, co stanowi prawie 20% wszystkich mieszkańców Australii.


Madryt

Stolica Hiszpanii i największe miasto tego kraju. Drugie, po Berlinie najludniejsze miasto Unii Europejskiej. Siedziba rządu oraz króla Hiszpanii. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z X w. kiedy powstał tu mauretański zamek – Madżrid.

W XVIII w. powstał tu Pałac Królewski – siedziba dynastii Habsburgów i Burbonów. Pałac można zwiedzać do dziś.

Ponadto w mieście znajdują się takie atrakcje jak Puerta del Sol – główny plac miasta otoczony zabytkową zabudową, katedra La Almudena, Plac Kolumba, Puerta de Alcalá czy Pałac Kryształowy.


Medellín

Miasto na literę M położone w północnej części Kolumbii. Drugie, po Bogocie najludniejsze miasto kraju. Medellín zostało założone w 1616 r. przez hiszpańskich osadników. W tym czasie miasto było ważnym ośrodkiem wydobycia złota oraz uprawy kawy.

Do 2003 roku ze względu na działalność karteli narkotykowych Medellín było najniebezpieczniejszym miastem na świecie. W latach 80. XX w. działał tu jeden z największych karteli narkotykowych na świecie – Kartel z Medellín, którego twórcą był Pablo Escobar.


Monako

Miasto na M położone na terenie księstwa o tej samej nazwie. Monako właściwie jest państwem-miastem, jednym z najbogatszych obszarów na świecie.

Monako jest drugim najmniejszym, po Watykanie krajem świata. Liczba mieszkańców to prawie 37 tys. osób, a zajmowana powierzchnia ledwo przekracza 2 km².

Miasto słynie z odbywających się tutaj co roku wyścigu formuły 1. Ta znana na całym świecie impreza odbywa się tutaj od 1955 roku.


Montréal

Dawna stolica Kanady (w latach 1844–1849). Miasto położone w południowej części tego kraju, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca. Początek miastu dała osada założona przez francuskich osadników w 1608 roku. Montréal nazywany jest także „Miastem Maryi”.

Można tu zwiedzać takie atrakcje jak Oratorium św. Józefa, Pałac Sprawiedliwości, ratusz miejski czy świątynia masońska.

W 1986 roku w Montrealu odbyły się XXI Letnie Igrzyska Olimpijskie.


Mińsk

Stolica Białorusi i największe miasto tego kraju. Pierwsze wzmianki o Mińsku pochodzą z XI w. kiedy to znajdowało się ono w obrębie Księstwa Płockiego. Później jedno z większych miast Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 1919–1991 stolica Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

W mieście można podziwiać takie zabytki jak: Archikatedra Najświętszej Maryi Panny, Pałac Sapiehów, Kolegium Jezuitów czy liczne kościoły, cerkwie a nawet meczet.


Manila

Stolica Filipin i jedno z najludniejszych miast na świecie. W 2019 miasto z przedmieściami zamieszkiwały ponad 24 miliony osoby. Na 1 km² przypada tutaj 46 178 mieszkańców co daje Manili pierwsze miejsce na świecie jeśli chodzi o gęstość zaludnienia całego miasta.

Manila została założona przez hiszpańskich konkwistadorów w 1571 roku. Od razu rozwinął się tutaj port, którego znaczenie było i jest bardzo duże. To tędy srebro wydobywane w Ameryce Południowej trafiało do Azji, gdzie było wymieniane na jedwab. Transportowano tędy również towary z Europy i Ameryki Północnej. Można powiedzieć, że Manila była jednym z pierwszych portów do którego regularnie wpływały statki handlowe z całego świata.