Miasto na F – Miasta na literę F

Miasto na F w Polsce

 • Frampol
 • Frombork

Zagraniczne miasta na F

 • Fortaleza
 • Fuzhou
 • Freetown
 • Fuyang
 • Fushun
 • Fukuoka
 • Fengcheng
 • Fez
 • Fuqing
 • Frankfurt nad Menem

Polskie miasta na F


Frampol

Miasto na literę F położone w województwie lubelskim. Przed II wojną światową liczyło ponad 8000 mieszkańców a obecnie zamieszkują je zaledwie 1444 osoby.

We Frampolu znajdują się między innymi cmentarz żydowski czy neogotycki kościół parafialny.


Frombork

Miasto na F położone w województwie warmińsko-mazurskim nad Zalewem Wiślanym. W latach 1510-1543 przebywał tutaj Mikołaj Kopernik. To właśnie we Fromborku opracował on swoje najsłynniejsze dzieło – „O obrotach sfer niebieskich”.

Frombork to także ważny port oraz miasto pełne ceglanych zabytków.


Zagraniczne miasto na F


Fortaleza

Miasto na F w Bazylii położone nad Oceanem Atlantyckim. Tutejsze plaże słyną z wyjątkowej urody, złoty piasek kontrastuje z lazurową wodą i stromymi zboczami klifów.

Co roku odbywa się tutaj jeden z najbardziej znanych karnawałów, którego trasa wiedzie przez Iracema Beach i Avenue Domingos Olimpio.


Fuzhou

Chińskie miasto na F położone nad rzeką Ming Jang. Obszar ten słynie z występowania wód leczniczych oraz źródeł geotermalnych.

Fuzhou to także nowoczesna metropolia bodąca centrum finansowym regionu. Jeden z najszybciej rozwijających się regionów na świecie – tempo wzrostu PKB od 14 lat nie spada poniżej 12% rocznie.


Freetown

Stolica Sierra Leone i ważny port morski kraju. Miasto zostało założone w 1792 roku przez czarnoskórych Brytyjczyków jako miejsce w których schronienie znajdowali byli niewolnicy. Stąd właśnie wzięła się nazwa tego miejsca.

Port w Freetown to ostatni naturalnie wytworzony port w Afryce. W mieście główne branże obejmują przetwórstwo żywności i napojów, rybołówstwo, uprawa ryżu, cięcie diamentów, rafinację ropy naftowej cięcie diamentów oraz produkcję papierosów, farb, tekstyliów oraz piwa.


Fuyang

Miasto na F położone w Chinach istniejące od II w. p.n.e. W latach 60 XX w. miejsce to nawiedził ogromny głód, a śmierć poniosło ponad 25% mieszkańców.

Odpowiedzialne za to były lokalne władz, które wprowadziły restrykcyjne przepisy związane z ochroną wód, przez co słabo nawodnione pola uprawne nie wydały wystarczającej ilości plonów.


Fushun

Chińskie miasto położone nad rzeką Fun. Znajduje się tutaj jedna z największych kopalni odkrywkowych węgla kamiennego na świecie. Z tego względu Fushun nazywane jest „Miastem Węgla”.

Poza tym występują tu bogate złoża ropy naftowej, żelaza, miedzi czy złota. Miasto jak i cały region są bardzo silnie uprzemysłowione.


Fukuoka

Największe miasto japońskiej wyspy Kiusiu i ważny port morski. To także nowoczesna metropolia, której gospodarka opiera się przede wszystkim na sektorze usług. Prężnie rozwijają się tutaj start-upy.

Jakość życia w Fukuoka jest jedną z najwyższych na świecie. Decyduje o tym m.in. rozwinięta komunikacja miejska, liczne tereny zielone czy bezpieczeństwo i porządek.


Fengcheng

Chińskie miasto na literę F położone we wschodniej części kraju nad rzeką Gan. W dosłownym tłumaczeniu Fengcheng oznacza „Miasto Obfitości” a związane to jest z rolniczym charakterem okolicy, uprawiane jest tutaj głównie pszenica.


Fez

Miasto w Maroku, które jako jedno z niewielu na świecie tak mocno zachowało swój średniowieczny charakter. Zarówno jeśli chodzi o architekturę i układ zabudowy, ale tak obyczaje oraz tradycje. Do dziś garbuje się tutaj skóry w sposób niezmienny od setek lat. Co ciekawe większość ulic jest tak wąska, że nie ma możliwości wprowadzenia ruchu kołowego. Dotyczy to nawet rowerów i skuterów.


Fuqing

Miasto położone w Chinach nad rzeką Longjiang. Fuqing ma swój własny dialekt, wyjątkową kuchnię oraz obyczaje.

Drugiego dnia Nowego Roku jest dniem w którym odwiedza się i pociesza osoby, które w ubiegłym roku straciły bliskich.


Frankfurt nad Menem

Miasto na F położone w środkowych Niemczech. Światowe centrum finansowe i wystawiennicze, swoją siedzib ma tutaj np. Europejski Bank Centralny. Frankfurt nad Menem to piąte co do wielkości miasto Niemiec oraz ważny europejski węzeł komunikacyjny.

W mieście znajdują się liczne zabytki m.in. Rynek Römerberg, Paulskirche (dawny kościół, miejsce pierwszego niemieckiego parlamentu), Dworzec Główny czy Budynek giełdy.


Sprawdź inne kategorie na F
Państwo na F
Rzeka na F
Góra na F
Owoc na F
Zwierzę na F
Kolor na F
Roślina na F
Rzecz na F
Stolica na F
Jedzenie na F
Zawód na F