Miasto na C – Miasta na literę C

Miasto na C polskie

 • Częstochowa
 • Chorzów
 • Chełm
 • Ciechanów
 • Chojnice
 • Chrzanów
 • Czechowice-Dziedzice
 • Cieszyn
 • Czeladź
 • Czerwionka-Leszczyny

Miasta na C zagraniczne

 • Chongqing
 • Canberra
 • Chennai
 • Casablanca
 • Chartum
 • Chicago
 • Cchinwali
 • Caracas
 • Cali
 • Castries

Polskie miasta na C


Częstochowa

Miasto położone w województwie śląskim, które znane jest z sanktuarium i klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Jest to miejsce kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe w Polsce.

W Częstochowie znajdziemy także najdłuższy peron kolejowy w Polsce, Muzeum zapałek czy Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.


Chorzów

Miasto na literę C położone w województwie śląskim. Część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego znana m. in. z ogrodu zoologicznego czy parku.

W Chorzowie znajduje się także największy w Polsce park różany, w którym zobaczymy ponad 300 różnych gatunków róż.


Chełm

Miasto położone w województwie lubelskim, w pobliży granicy z Ukrainą. Pierwsze osadnictwo pojawiło się na tych terenach już w erze paleolitycznej, a w X w. zbudowano tutaj ziemno-drewniany gród. Wchodził on w skład tzw. Grodów Czerwińskich.

W 1944 roku, po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną Chełm przez kilka dni był nieformalną stolicą Polski. A wszystko za sprawą ogłoszenia manifestu PKWN 24 lipca.


Ciechanów

Obszar na którym znajduj się miasto jest zamieszkały nieprzerwanie od VII wieku naszej ery. Później znajdował się tutaj jeden z grodów pierwszego państwa Piastów.
W Ciechanowie znajdziemy m.in. Muzeum Szlachty, zamek Książąt Mazowieckich czy zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Dolina Rzeki Łydyni”


Chojnice

Miasto w województwie pomorskim, które rozwinęło się jako miasto krzyżackie. Zabytki z tej epoki można oglądać w Chojnicach do dziś. Są to np. mury obronne z basztami i bramą z XIV w.


Chrzanów

Chrzanów to miasto o średniowiecznym rodowodzie, w którym znajdziemy wiele zabytków z tej epoki. Kościół św. Mikołaja, Park Miejski czy aleja Henryka to tylko niektóre zabytki miasta.

W Chrzanowie powstała pierwsza w Polsce fabryka parowozów – Fablok, a miało to miejsce w 1920 rok.


Czechowice-Dziedzice

Przemysłowe miasto położone w województwie śląskim. Znajduje się tutaj m.in. kopalnia węgla kamiennego, rafineria czy fabryka zapałek.
W mieście znajdują się takie zabytki jak Pałac Kotulińskich czy Kościół parafialny pw. NMP Wspomożenia Wiernych.


Cieszyn

Cieszyn to miasto na literę C położone na południu polski, w województwie śląskim. Zostało założone w 1220 roku i stanowiło stolicę księstwa cieszyńskiego, którym najpierw rządzili Piastowie, a później Habsburgowie.

Do 1918 r. Cieszyn znajdował się w całości na terenie jednego państwa – Austro-Węgier. Jednak po zakończeniu I wojny światowej pomiędzy Polską a Czechosłowacją powstał konflikt o to kto ma przejąć miast. W efekcie, po 2 latach negocjacji ustalono, że część miasta zostanie po stronie polskiej, a część po czechosłowackiej (obecnie Czeski Cieszyn).


Czeladź

Miasto w województwie śląskim od XIX w. związane z wydobyciem węgla kamiennego (kopalnia „Saturn”). Obecnie działalność górnicza nie jest już prowadzona.

Czeladź to także jedno z najstarszych miast regionu, w którym zachował się XII-wieczny układ zabudowy. W mieście zobaczymy wiele zabytkowych kamienic oraz zabytkowe osiedle górnicze.


Czerwionka-Leszczyny

Sląskie miasto powstałe w 1962 roku z połączenia Czerwionki oraz Leszczyn. Do 2000 r. działała tu kopalnia węgla kamiennego „Dębieńsko”.

Do dziś zachowało się osiedle robotnicze tzw. familoki. Są to mieszkalne budynki wielorodzinne, pierwotnie przeznaczone dla pracowników kopalni oraz ich rodzin. Tutejsze familoki odznaczają się tym, że w przypadku każdego z nich konstrukcja dachu jest inna.


Zagraniczne miasta na C


Chongqing

Miasto na C w państwie na C – Chinach z liczbą mieszkańców przekraczającą 8 mln. Obok Pekinu, Szanghaju i Tianjin jedno z 4 miast wydzielonych, czyli specjalnych jednostek administracyjnych, które podlegają bezpośrednio władzy państwowej.

Podczas II wojny chińsko-japońskiej (1937-1945) Chongqing był tymczasową stolicą Chin. Nieopodal miasta zaczyna się zbiornik wodny utworzony przez Zaporę Trzech Przełomów na Jangcy. Ta trzecia najdłuższa rzeka świata pozwoliła utworzyć największą hydroelektrownię na świecie.


Canberra

Stolica Australii i największe miasto tego kraju, które nie jest położone na wybrzeżu. Canberra podobnie jak Waszyngton czy Brasília jest miastem, które w całości powstało według planu stworzonego przez urbanistów. Stąd charakterystyczny układ ulic i zabudowy, która powstała na planie figur geometrycznych.

Canberra to także jedno z najbardziej ekologicznych miast świata. Ponad 75% odpadów produkowanych przez mieszkańców jest poddawana recyklingowi, a w przyszłości wartość ta ma zostać zwiększona do 100%.


Chennai

Znane także jako Ćennaj. Miasto na C położone w Indiach i 4 pod względem liczby mieszkańców największa jednostka osadnicza tego kraju. Dominuje tutaj przemysł samochodowy, a tutejsze fabryki produkują ok. 30% wszystkich indyjskich aut.

Ponadto miasto znane jest z rozwijającego się tamilskiego przemysłu filmowego – Kollywood.


Casablanca

Największe miasto Maroka położone nad Oceanem Atlantyckim. Jedno z największych centrów finansowych całej Afryki oraz biznesowe i ekonomiczne centrum kraju.

W Casablance znajduje się także jeden z największych sztucznych portów świata. W przeszłości miasto nosiło nazwę Anfa, a zmiana nastąpiła w XV w. kiedy to kontrolę nad miastem przejęli Portugalczycy. Casablanca w języku portugalskim oznacza „biały dom”.


Chartum

Stolica Sudanu położona w miejscu gdzie Nil Błękitny wpada do Białego, bardzo charakterystyczny punkt na mapie Afryki. Ważny węzeł komunikacyjny.

Chartum został założony w 1821 roku nieopodal starożytnego miasta Soba. W mieście żyje wspólnie prawie 600 grup kulturowych co przekłada się na bardzo różnorodny styl architektoniczny tutejszej zabudowy. Chartum z języka arabskiego znaczy „trąba słonia”.


Chicago

Miasto na C w Stanach Zjednoczonych, które po Nowym Jorku i Los Angeles jest 3 najbardziej zaludnionym miastem tego kraju. Globalna metropolia, światowe centrum finansowe i jeden z najbogatszych regionów na świecie.

W Chicago znajduje się jeden z ostatnich ogrodów zoologicznych, który można odwiedzić za darmo – Lincoln Park Zoo. W tym mieście znajdziemy także Western Avenue – jest to najdłuższa ulica na świecie, której długość to prawie 38 km!

Chicago jest także największym skupiskiem Polaków poza granicami kraju. Według różnych szacunków mieszka tam od 600 tys. do 1,5 mln naszych rodaków. Pierwsza polska dzielnica w Chicago to Jackowo.


Cchinwali

Nieformalna stolica Osetii Południowej. Miasto zostało częściowo zniszczone podczas konfliktu zbrojnego do którego doszło w latach 90. XX między Gruzją a prorosyjską Osetią. Zawieszenie broni podpisano w 1992 roku, a Cchinwali pozostała w rękach Osetii.

W mieście znajduje się wiele zabytków gruzińskich a najcenniejszym z nich jest kościół św. Jerzego zbudowany w VIII wieku.


Caracas

Stolica Wenezueli położona nad Morzem Karaibskim. W Caracas znajduje się największe muzeum sztuki współczesnej w całej Ameryce Południowej. Ponadto jest to centrum kulturowe, turystyczne i gospodarcze tego kontynentu.

Caracas to także jedno z najniebezpieczniejszych miast na świecie. Dochodzi tutaj do 111 zabójstw na 100 000 mieszkańców, czyli ok. 2200 rocznie.


Cali

Kolumbijskie miasto położone na wysokości ok. 1000 m.n.p.m. Jego pełna nazwa to Santiago de Cali i jest to nawiązanie do postaci świętego Jakuba oraz indiańskiego plemienia Calima.

W latach 1970-1990 działała tu jedna z najbardziej znanych organizacji zajmujących się przemytem kokainy – kartel z Cali. W szczytowym okresie posiadał on kontrolę nad 90% światowego rynku kokainy.

Jednak Cali znane jest także jako światowa stolica salsy, a odbywające się tutaj wydarzenia taneczne przyciągają turystów z całego świata.


Castries

Miasto na literę C położone w Sain Lucia nam Morzem Karaibskim. Stolica i największe miasto tego wyspiarskiego kraju. W całości zbudowane na obszarze, który powstał poprzez zasypanie części oceanu.

Choć miasto liczy zaledwie 70 000 mieszkańców to urodziło się tutaj 2 noblistów. Arthur Lewis (Nobel z ekonomii) oraz Derek Walcott (literatura).


Sprawdź inne kategorie na C
Państwo na C
Rzeka na C
Góra na C
Owoc na C
Zwierzę na C
Kolor na C
Roślina na C
Rzecz na C
Stolica na C
Jedzenie na C
Zawód na C