Państwa na C

Kraje na literę C

Chile

Chiny

Chorwacja

Cypr

Cypr Północny

Czad

Czarnogóra

Czechy

 

Kraje na C – najważniejsze informacje

Na świecie jest 7 niepodległych państw, których nazwy zaczynają się na literę C oraz 1 kraj nieuznawany przez społeczność międzynarodową – Cypr Północny.

Powierzchnia i liczba ludności państw na literę C

Największym i zarazem najludniejszym krajem w tej grupie są Chiny, których powierzchnia wynosi 9,6 mln km² a liczba ludności w 2019 roku osiągnęła zawrotną wartość 1,4 mld osób. Co ciekawe dynamika wzrostu liczby mieszkańców nie jest w tym kraju największa, jeśli dotychczasowy trend się utrzyma to już niedługo najbardziej zaludnionym krajem na świecie będą Indie.

Państwa na C – położenie na świecie

Jeśli chodzi o państwa na literę C to aż 5 znajduje się w Europie, a po 1 w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Zamożność mieszkańców w krajach na C

Najbogatsze państwo na C to Cypr, gdzie PKB per capita wynosi 24 976$ natomiast najbiedniejsze to położony w Afryce Czad, gdzie produkt krajowy brutto na osobę osiągnął wartość 810$.

Państwa na C – najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka

Najwyższy szczyt wszystkich państw na C to Mount Everest położony na granicy Chin i Nepalu, jest to zarazem najwyższa góra na świecie, jej wysokość to 8848 m. n.p.m. Przez Chińską Republikę Ludową przepływa również najdłuższa rzeka wszystkich krajów na literę C czyli Jangcy, jego całkowita długość to 6300 km.

Państwo na C - Cypr
Państwo na C – Cypr