Owoce i warzywa na F

Owoc na F

Figa

Niewielki owoc, który w stanie dojrzałym przybiera fioletową barwę. Miąższ jest pomarańczowy i zawiera duża ilość drobnych pestek. Figa to prawdziwa bomba witamin i minerałów.

Można ją spożywać na surowo, jednak najbardziej popularną formą jej obróbki jest suszenie. Z fig powstają także przetwory: dżemy, konfitury czy marmolady.

Fistaszki

Znany także jako orzech ziemny czy arachidowy. Owoc rośliny o nazwie orzacha podziemna pochodzącej z Ameryki Południowej. Obecnie nie występuje w stanie naturalnym, ale jest uprawiana na szeroką skalę w strefie tropikalnej.

Z fistaszków produkuje się masło orzechowe oraz różnego rodzaju słodycze. Ponadto uprażone orzeszki ziemne są bardzo popularną przekąską.

Flaszowiec

Owoc na literę F, który naturalnie występuje w strefie tropikalnej Ameryki Południowej. Flaszowiec to zielony owoc o owalnym kształcie, jego powierzchnię pokrywają liczne kolce. W środku znajduje się biały miąższ, a w nim czarne pestki. Niektórzy określają jego smak jako połączenie ananasa i truskawki.

Warzywo na F

Fasola

Warzywo pochodzące z Ameryki liczące ponad 100 różnych gatunków. Ich największe zróżnicowanie występuje w strefie tropikalnej Ameryki Południowej. W klimacie umiarkowanym, w tym w Polsce uprawia się głównie fasolę zwykłą oraz wielkokwiatową.

Ze względu na dużą wartość odżywczą fasola należy do jednych z ważniejszych upraw na świecie. Stosowana głównie jako warzywo kulinarne, ale niektóre gatunki wykorzystywane są także jako roślina ozdobna.

Fenkuł

Warzywo na F nazywane także koprem włoskim. W stanie dzikim rośnie w obrębia Basenu Morze Śródziemnego oraz w Pakistanie, Afganistanie oraz Iranie. Jako roślina uprawna hodowany niemal na całym świecie.

Fenkuł znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie – jego owoce zawierają dużo olejków eterycznych, kosmetyce – olejek fenkułowy wchodzi w skład past do zębów czy płynów do płukania ust oraz w gastronomii. Słodkawe nieco pikantne owoce idealnie pasują do ryb i owoców morza, serów czy pieczonego mięsa.