Zwierzę na D – zwierzęta na literę D

Zwierzę na D


zwierzę na d - dorsz atlantycki
Dorsz atlantycki


zwierzę na d - daniel
Daniel


zwierzę na d - delfin
Delfin


zwierzę na d - dzik
Dzik


zwierzę na d - dziobak
Dziobak


zwierzę na d - dingo
Dingo


zwierzę na d - dikdik
Dikdik


zwierzę na d - diabeł tasmański
Diabeł tasmański


zwierzę na d - dodo
Dront dodo

Zwierzęta na literę D – opisy


Dorsz atlantycki

Największy przedstawiciel rodziny dorszowatych występujący w wodach północnego Atlantyku oraz morzach znajdujących się na północy Europy. Dorsz jest morską rybą drapieżną a więc składnikiem jego diety są mniejsze ryby, skorupiaki, oraf i zooplankton.


Daniel

Ssak należący do rodziny jeleniowatych, występujący w Europie oraz południowo -zachodniej Azji. Pierwotnym miejscem występowania Daniela była Azja Mniejsza. Za sprawą Fenicjan oraz Rzymian gatunek został rozpowszechniony na całym kontynencie europejskim.


Delfin

Ssak należący do rzędu waleni i rodziny delfinowate. Można go spotkać w morzach obu półkul oraz rzekach strefy równikowej. Delfiny to zwierzęta stadne, największe grupy mogą liczyć nawet kilkaset osobników. Głównym składnikiem delfiniej diety są ryby oraz skorupiaki.


Dzik europejski

Ssak na D zaliczany do rodziny świniowatych, będący przodkiem świni domowej. Dzik europejski występuje w prawie całej Europie (poza północnymi krańcami), południowej Azji oraz północnej Afryce. Ponadto ten gatunek dzika został sprowadzony do Australii oraz Ameryki Północnej, gdzie w stanie dzikim żyje do dziś. Dzik europejski to wszystkożerca. Głównym elementem jego diety są żołędzie, orzeszki buczynowe, owady, małe gryzonie czy rośliny bulwiaste.


Dziobak

Ssak zaliczany do grupy stekowców, występujący wyłącznie we wschodniej części kontynentu australijskiego oraz na wyspie Tasmania. Obok kolczatki jest jedynym ssakiem, który znosi jaja oraz jednym z niewielu który wytwarza jad.


Dingo

Zwierzę na literę D przynależące do rodziny psowatych zamieszkujące kontynent australijski. Dingo jest bardzo podobny do psa domowego, ale nie potrafi szczekać.


Dikdik

Niewielki ssak kopytny zaliczany do rodziny wołowatych. Dikdik jest jedną z najmniejszych antylop na świecie. Długość jego ciała nie przekracza 70 cm, a wysokość 45 cm. Nazwa zwierzęcia pochodzi od odgłosu, który wydaje zaniepokojony dikdik.


Diabeł tasmański

Zwierzę na D będące mięsożernym torbaczem. Na wolności występuje jedynie na australijskiej wyspie o nazwie Tasmania. Głównym składnikiem diety diabła tasmańskiego jest padlina. Tylko w ostateczności zwierzęta te wyruszają na polowanie, są w stanie upolować nawet małego kangura. Diabeł tasmański jest największym żyjącym torbaczem mięsożernym. Osiąga średnio 70 cm długości i waży ok. 8 kg.


Dront dodo

Zwierzę na D znane powszechnie jako „ptak dodo”. Jest to wymarły gatunek ptaka, zaliczanego do rodziny gołębiowatych. Jedynym miejscem jego występowania był wyspa Mauritius położona w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Ostatni osobnik został zabity najprawdopodobniej w 1662 roku.

Ssak na literę D

  • Delfin
  • Desman
  • Dromader
  • Dryl
  • Dzik
  • Dziobak
  • Dżelada

Sprawdź inne kategorie na D
Państwo na D
Miasto na D
Rzeka na D
Góra na D
Owoc na D
Kolor na D
Roślina na D
Rzecz na D
Stolica na D
Jedzenie na D
Zawód na D