Polskie rzeki na D


Dunajec

Jedna z największych rzek południowej Polski, licząca 247 km. Prawobrzeżny dopływ Wisły powstający z połączenia Białego i Czarnego Dunajca, w Nowym Targu.

Przepływa przez takie miejscowości jak Nowy i Stary Sącz, Nidzica, Czorsztyn, Szczawnica, Tylmanowa czy Tarnów. Spływ Dunajcem jest jedną z największych atrakcji turystycznych Pienin.


Drawa

Rzeka w północno-zachodniej części Polski, będąca dopływem Noteci. Za punkt początkowy rzeki uznaje się okolice wsi Zdroje, na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowym. PO 185 km łączy się z Notecią.


Drwęca

Rzeka na D w północnej Polsce, płynąca przez Pojezierze Mazurskie. Swój bieg rozpoczyna na zboczach Góry Dylewskiej i po 207 km łączy się z Wisłą. Przepływa m.in. przez Toruń i Ostródę.


Dłubnia

Rzeka płynąca przez województwo małopolskie, licząca ponad 50 km długości. Swój początek ma w pobliżu wsi Jangrot, a do Wisły uchodzi na terenie krakowskiej Nowej Huty.


Dzika Orlica

Jedna z niewielu rzek w Polsce stanowiących dorzecze Morza Północnego. Dzika Orlica ma swe źródła w Sudetach, na terenie Rezerwatu Przyrody Torfowisko pod Zieleńcem. Spływa na teren Czech, gdzie łączy się z Orlicą.


Dąbroczna

Niewielka rzeka w zachodniej Polsce. Wypływa z lasów nieopodal miejscowość Pępowo i po 40 km łączy się z rzeką Orla.


Dejna

Rzeka w północnej Polsce, na Pojezierzu Mrągowskim. Dejna przepływa przez wiele jezior, m.in. Jezioro Wągiel, Czos, Kot czy Juno. Po ok. 50 km wpada do rzeki Guber.


Dobrzyca

Rzeka na literę D w województwie zachodniopomorskim, prawobrzeżny dopływ Pilawy. Dobrzyca liczy 65 km, przepływa przez takie miejscowości jak Nowa Wieś czy Golce.


Dębnica

Niewielka, krótka rzeka płynąca przez województwo zachodniopomorskie. Swój początek ma w Jeziorze Kolbackiego, a po 30 km łączy się z Parsętą.


Zagraniczne rzeki na D


Dunaj

Jedna z największych i najważniejszych rzek w Europie, licząca 2888 km. Swój początek ma na terenie Niemiec, w pobliży miejscowości Donaueschingen. Następnie przepływa przez Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Ukrainę i Mołdawię. Uchodzi do Morza Czarnego, na terenie Rumunii.

Dunaj tworzy drugą największą w Europie deltę, którą zamieszuke tysiące gatunków ptaków, w tym takie gatunki jak pelikan czy kormoran.

Nad Dunajem położonych jest wiele europejskich metropolii m.in. Wiedeń, Budapeszt czy Belgrad.


Dniestr

Rzeka na D przepływająca przez Mołdawię i Ukrainę. Źródła Dniestru znajdują się w Karpatach Wschodnich. Po pokonaniu 1362 km rzeka uchodzi do Morza Czarnego.


Dźwina

Rzeka o długości 1020 km, mająca swój początek na terenie Rosji. Przepływa przez Białoruś i uchodzi do Morza Bałtyckiego na terenie Łotwy. Największym miastem położonym nad Dźwiną jest Ryga.


Dniepr

Jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 2285 km. Przepływa przez Rosję, Białoruś i Ukrainę. Uchodzi do Morza Czarnego.


Don

Rzeka płynąca przez południową Rosję o długości 1950 km. Swój początek ma na terenie Wyżyny Środkoworosyjskiej a uchodzi do Morza Azowskiego.


Doniec

Rzeka na literę D płynąca przez Rosję i Ukrainę, prawobrzeżny dopływ Donu. Doniec liczy 1053 km.


Drin

Rzeka w północnej Albanii, mająca swój początek w Górach Dynarskich. Przecina kraj na osi wschód-zachód i po 285 km uchodzi do Morza Adriatyckiego.


Dżuba

Rzeka w Somalii o długości 1659 km. Swój początek ma w Etiopii, na terenie Wyżyny Somalijskiej. Uchodzi do Oceanu Indyjskiego.


Dyja

Rzeka na D płynąca przez terytorium Czech i Austrii. Najdłuższy prawobrzeżny dopływ rzeki Morawa, liczący 235 km.Sprawdź inne kategorie na D
Państwo na D
Miasto na D
Góra na D
Owoc na D
Zwierzę na D
Kolor na D
Roślina na D
Rzecz na D
Stolica na D
Jedzenie na D
Zawód na D