Owoce i warzywa na D

Owoc na D


Durian

Owoc tropikalny pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej. Nazwa owocu pochodzi od słowa durio co w języku malajskim oznacza „kolec”. Dojrzałe owoce osiągają średnicę do 15 cm i mogą ważyć nawet 3 kg.

Durian można spożywać na surowo, ale także smażyć czy gotować. Według niektórych w smaku przypomina smażoną cebulę. Ponadto durian wydziela bardzo mocny, odurzający zapach przez co owoc jest bardzo szczelnie pakowany oraz istnieje zakaz spożywania go w miejscach publicznych.


Dżakfrut

Owoc na D rosnący na drzewie bochenkowym w Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryce. Dżakfrut to największy na świecie owoc rosnący na drzewie – jego wysokość dochodzi do 90 cm, a masa do 30 kg.

Dżakfrut zyskuje na popularności jako wegański zamiennik mięsa.


Daktyl

Owoc palmy daktylowej, bardzo popularnej rośliny uprawianej w wielu miejscach na świecie. Daktyle można jeść na surowo czy suszone, ale także wytwarza się z nich „chleb daktylowy” czy mąkę.

Ze względu na dużą ilość substancji odżywczych oraz występowanie na obszarach pustynnych daktyle nazywane są „chlebem pustyni”.


Dzika róża

Ludowo nazywana także psią różą. Owoc występujący w całej Europie, Północnej Afryce, Azji oraz Australii. Dzika róża ceniona jest przede wszystkim jako roślina lecznicza. Z płatków dzikiej róży wykonuje się konfiturę, z owoców soki, dżemy, syropy czy dodatki do herbaty.


Warzywo na D


Dynia

Warzywo pochodzące z Ameryki Środkowej, które do Europy trafiło dopiero w XVI w. za sprawą hiszpańskich kolonizatorów. Dynia należy do tej samej rodziny roślin co arbuzy, cukinie, melony czy ogórki.

Obecnie nie świecie jest ponad 750 gatunków dyni, a te największe osiągają wagę setek kilogramów. Rekordzistką jest dynia wyhodowana przez Belga Mathiasa Willemijnsa, któremu w 2016 roku udało się wyhodować dynię ważącą 1190,49 kg.


Dymka

Warzywo na D, będące odmianą cebuli zwyczajnej. Tak naprawdę warzywo to jest rodzajem czosnku jednak zwyczajowo określa się je mianem cebuli czy dymki.

Dymkę uważa się za najstarsze warzywo na świecie, pierwsze ślady jej stosowania znaleziono w Palestynie. Znajdujące się tam naskalne wizerunki cebuli pochodzą sprzed 7000 lat.


Owoce na D – zdjęcia

owoc na d durianDurian

owoc na d dżakfrutDżakfrut

owoc na d daktylDaktyl

owoc na d dzika różaDzika róża

Warzywo na D – zdjęcia

warzywo na d dyniaDynia

warzywo na d dymkaDymka


Sprawdź inne kategorie na D
Państwo na D
Miasto na D
Rzeka na D
Góra na D
Zwierzę na D
Kolor na D
Roślina na D
Rzecz na D
Stolica na D
Jedzenie na D
Zawód na D