Miasto na I – Miasta na literę I

Polskie miasto na I – lista

 • Inowrocław
 • Iława
 • Imielin
 • Iłża
 • Iłowa
 • Izbica Kujawska
 • Ińsko
 • Iwonicz-Zdrój

Zagraniczne miasto na I – lista

 • Inczon
 • Ibadan
 • Isfahan
 • Islamabad
 • Indianapolis
 • Iżewsk
 • Irkuck
 • Içel
 • Irbil
 • Izmir

Polskie miasta na I


Inowrocław

Miasto na I położone w województwie kujawsko-pomorskim nad rzeką Noteć. Inowrocław jest największym pod względem liczby ludności miastem w Polsce niebędącym na prawach powiatu, liczy sobie ponad 73 000 mieszkańców.

W mieście znajdują się  domy uzdrowiskowe, sanatoria i tężnia solankowa oraz posiada ono status uzdrowiska. W Inowrocławiu najważniejszymi zabytkami są m.in. Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, fragmenty fortyfikacji średniowiecznych, zabudowa ul. Solankowej czy budynek Urzędu Miejskiego.


Iława

Miasto w województwie warmińsko-mazurskim położone nad najdłuższym jeziorem w Polsce czyli Jeziorakiem. Przez Iławę przepływają  rzeki Iławka i Tynwałd oraz znajduje się tu największa wyspa śródlądowa w Polsce –  Wielka Żuława.

W mieście znajduje się wiele zabytków takich jak np. pozostałości murów obronnych, młyn wodny, fosa miejska, willa Waldrausch, młyn elektryczny czy budynek dworca kolejowego.


Imielin

Miasto położone w województwie śląskim nad rzekami Imielanką i Przemszą. W Imielinie znajdują się złoża węgla  kamiennego a 50% powierzchni miasta zajmują użytki rolne.

Zabytki jakie się tam znajdują to m.in. Barokowa figura św. Jana Nepomucena, Neogotycki kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej czy XVIII w. kaplica.


Iłża

Miasto w południowej części województwa mazowieckiego nad rzeką Iłżanką. Z Iłżą wiąże się długa, bo już od 15 w., tradycja garncarska a znajdująca się tam Spółdzielnia Chałupnik wysyłała swe towary do wielu krajów zagranicą.

W mieście jest wiele zabytków n.p. Zamek biskupi, Piec garncarski, Starachowicka Kolej Wąskotorowa czy Kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.


Iłowa

Miasto w województwie lubuskim nad rzekami Czerną Małą, Czerną Wielką i Czernicą.

W Iłowie znajduje się wiele ciekawych zabytków m.in. gospoda zajazd, młyn wodny, zespół pałacowy czy zespół willowy.

Co ciekawe to w okolicach Iłowej pierwszy król polski Bolesław Chrobry przybył aby uroczyście powitać niemieckiego cesarza Ottona III podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r.


Izbica Kujawska

Miasto na I w województwie kujawsko-pomorskim na Pojezierzu Kujawskim. Z Izbicy pochodzi Tomasz Kłossowski – wiążą się z nim początki sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym.

Zabytkami znajdującymi się w tym mieście są n.p. Megality, Synagoga, Dworek, kościół parafialny Wniebowzięcia NMP.


Ińsko

Miasto w Polsce położone w województwie zachodniopomorskim nad jeziorem Ińsko. W Ińsku znajduje się urząd poczty, tartak, fabryka węgla drzewnego, fabryka etanolu oraz poławia się tu ryby.

Zabytki znajdują ce się w tym mieście to m.in. relikty murów obronnych z 2. połowy XIV, pomnik raka, dworzec kolei wąskotorowej z przełomu XIX/XX w. czy neogotycki kościół.


Iwonicz-Zdrój

Miasto w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim. W Iwoniczu-Zdrój znajdują się liczne źródła lecznicze, a także odwierty solanek jodobromowych oraz pomniki przyrody takie jak: Źródło Bełkotka, Dąb szypułkowy, Jodły pospolite i Miłorząb japoński.

Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki m.in. Kościół św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, zespół drewnianej zabudowy oraz pomniki i obeliski. 


Zagraniczne miasta na I


Inczon

Miasto na I znane także jako Incheon, Inczhon co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Dobra Rzeka”. To 3 największe pod względem liczby ludności miasto Korei Południowej oraz jeden z większych portów morskich tego kraju.

Inchon to ogromny ośrodek przemysłowy z najlepiej rozwiniętym przemysłem biotechnologicznym na świecie. Poza tym działa tu wiele hut, stoczni, zakładów chemicznych czy fabryk samochodów. To także ważne centrum logistyczne – tutejsze lotnisko jest 4 na świecie pod względem wielkości ruchu towarowego.


Ibadan

Drugie największe pod względem liczby ludności miasto Nigerii. Powstało w 1829 r. jako obóz wojskowy, później przekształcone w stolicę kolonii brytyjskiej. W przeszłości ważny ośrodek produkcji kauczuku oraz kakao.

Dziś ponad 3 milionowa metropolia z rozwiniętą infrastrukturą. Znajdziemy tu m.in. wieżowce, nowoczesne galerie handlowe czy najstarszy nigeryjski uniwersytet.


Isfahan

Miasto na I położone w centralnym Iranie. Jego lokalizacja na przecięciu ważnych szlaków handlowych sprawiła, że miasto szybko się wzbogaciło, a monumentalne budowle zrobią je do dziś.

Znajdziemy tu wiele perskich oraz arabskich zabytków m. in. Wieki Meczet z VIII wieku, Plac Imama – jeden z największych placów miejskich na świecie (81 408 mkw) czy Pałac Czterdziestu Kolumn.


Islamabad

Miasto w Pakistanie, które zostało zbudowane od podstaw w latach 60 XX w. w celu przeniesienia tutaj stolicy państwowej, która wcześniej znajdowała się w Karaczi. W dosłownym tłumaczeniu Islamabad oznacza „Miasto Islamu”

Islamabad położony jest u podnóża Himalajów. Z tego względu powstał tutaj rozległy obszar ochrony chroniący krajobraz. Jednocześnie jest to nowoczesna metropolita o najwyższym poziomie życia w kraju.


Indianapolis

Miasto położone w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych w stanie Indiana. Metropolia o znaczeniu światowym oraz ważne centrum finansowe i ubezpieczeniowe.

W Indianapolis znajduje się jeden z największych parków miejskich na świecie – Eagle Creek Park, oraz największe muzeum na dla dzieci na świecie. Odbywa się tutaj także największa jednodniowa impreza sportowa – Indianapolis 500 – wyścig samochodowy na dystansie 500 mil.

W 1977 roku na nieistniejącym już Market Square Arena odbył się ostatni koncert Elvisa Presleya.


Iżewsk

Miasto na I położone w europejskiej części Rosji nad rzeką Uż. Jest to stolica republiki autonomicznej wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej o nazwie Udmurcja.

Ważny ośrodek przemysłowy znany przede wszystkim z produkcji broni. Działają tu 2 duże firmy Iżewskie Zakłady Mechaniczne produkujące broń strzelecką pod marką Bajkał oraz Koncern Kałasznikow (dawniej Iżmasz) produkujący karabiny wojskowe, w tym słynne na całym świecie AK-47, pistolety maszynowe, broń myśliwską czy działka lotnicze.


Irkuck

Miasto położone w południowej Rosji nad Zbiornikiem Irkuckim, który bezpośrednio łączy się z jeziorem Bajkał. Jest to jedno z największych miast Syberii, często nazywane „Wschodnim Paryżem”.

W XIX w. Irkuck był miejscem zsyłki dla wielu artystów, oficerów i szlachty przeciwnych carowi Mikołajowi I. To w dużej mierze te klasy społeczne przyczyniły się do rozwoju miasta w późniejszym okresie.

Najbardziej znaną firmą działającą w tym mieście są zakłady lotnicze Irkut produkujące przede wszystkim myśliwce bojowe SU-30.


Içel

Dziś Mersin. Ważny ośrodek przemysłowy i największy port morski położony w Turcji. Miasto nazywane jest „Perłą Morza Śródziemnego”.

Wybrzeże jest zamieszkałe od ponad 11 tys. W przeszłości osiedlały się tutaj m.in. takie narodowości jak Hetyci, Asyryjczycy, Persowie czy Grecy. Później miasto podbili Rzymianie. Miasto często przechodziło z rąk do rąk ponieważ znajdował się w strategicznej lokalizacji. Prowadziły tędy liczne szlaki handlowe, a ukształtowanie wybrzeża stanowiło naturalny port.

Obecnie Mersin to metropolia z licznymi drapaczami chmur i rozbudowaną bazą turystyczną.


Irbil

Miasto w północnym Iraku będąca stolicą Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego – obszaru zamieszkałego przez Kurdów, który zachowuje częściową niezależność od władz w Bagdadzie.

Irbil jest nieprzerwanie zamieszkały o 7000 lat, a pamiątką po czasach starożytnych jest istniejąca do dziś Cytadela położona w samym centrum miasta.


Izmir

Miasto na I położone w zachodniej Turcji. Do 1922 roku miasto nosiło nazwę Smyrna i w starożytności było to duży ośrodek miejski oraz dumą kultury starożytnej Grecji. Według legendy to właśnie tutaj urodził się Homer.

Smyrna wymieniana jest także w Apokalipsie Św. Jana jako jeden z 7 Kościołów Azji. Smyrna była przykładem kościoła, który cierpi prześladowania.

Po prawie 3000 lat rozwoju miasto zostało zniszczone w pożarze jaki wybuch 13 września 1922 roku. Pożar Smyrny zniszczył dużą część starożytnych zabytków. Zniszczeniu uległa wyłączenie część zamieszkała przez chrześcijan, żydowska oraz islamska dzielnica nie ucierpiały w pożarze.


Sprawdź inne kategorie na I
Państwa na I
Rzeki na I
Góry na I
Warzywa na I
Zwierzęta na I
Kolory na I
Rośliny na I
Rzeczy na I
Stolica na I
Jedzenie na I
Zawody na I