Polskie rzeki na Z


Zadrna

Prawy dopływ rzeki Bóbr jej długość to 19,86 km. Zadrna wypływa ze wschodniego zbocza Zajęcznika w Górach Kruczych na wysokości ok. 600 m n.p.m.


Zagożdżonka

Rzeka na Z o długości 46,21 km. Zagożdżonka wypływa pod wsią Czarna i uchodzi do Wisły we wsi Świerże Górne – województwo mazowieckie. Nazwa rzeki wzięła się od osady młynarskiej Zagożdżon.

Nad Zagożdżonką żyje bóbr europejski, który jest atrakcją przyrodniczą tej rzeki. Władca Polski Leszek Biały W 1224 r. przyznał biskupowi Iwonowi prawo łowienia bobrów na rzece.


Zbuczynka

Rzeka, która wypływa w okolicach wsi Karcze, a uchodzi do Muchawki. Zbuczynka ma 24,17 km długości.


Zdynia

Rzeka zaczyna swój bieg na wysokości 600-610 m n.p.m w Beskidzie. Uchodzi do rzeki Ropa. Długość Zdyni to ok. 20 km.


Zgłowiączka

Rzeka na Z, której źródło znajduje się w okolicy wsi Płowce, w województwie kujawsko-pomorskim. Po 79 km Zgłowiączka wpływa do Wisły we Włocławku.


Złota

W Polsce znajdują się co najmniej dwie rzeki o tej nazwie. Obydwie są dopływami Sanu oraz płyną w województwach lubelskim i podkarpackim. Jedna rzeka Złota ma 33,07 km a druga 23,3 km długości.


Zagraniczne rzeki na Z


Zambezi

Rzeka w południowej Afryce. Źródło Zambezi znajduje się w pobliżu miasta Mwinilunga na wysokości 1500 m n.p.m. w Zambi. Rzeka przepływa przez sześć krajów: Zambia, Mozambik, Botswana, Malawi, Angola, Namibia. Uchodzi do Kanału Mozambickiego na Oceanie Indyjskim.


Zeja

Rzeka na literę Z znajdująca się w Rosji. Źródło rzeki Zeja znajduje się w Górach Stanowych, a uchodzi do rzeki Amur. Jej długość to 1242 km


Zbrucz

Rzeka znajdująca się w Ukrainie. Rzek Zbrucz  wypływa w pobliżu wsi Szczasnówka, a uchodzi do Dniestru. Długość tej rzeki to 247 km.


Zala

Rzeka na Z na Węgrzech. Źródło rzeki Zala znajduje się przy granicy węgiersko-austriackiej. Po 138 km. uchodzi do jeziora Balaton.


Zarafszan

Rzeka przepływa przez Tadżykistan i Uzbekistan. Wypływa z lodowca Zarafszan w Górach Zarafszańskich na wysokości 5600 m n.p.m. Zarafszan wypływa na pustynię Kyzył-kum gdzie wysycha.


Sprawdź inne kategorie na Z
Państwo na Z
Miasto na Z
Góra na Z
Warzywa i owoce na Z
Zwierzę na Z
Kolor na Z
Roślina na Z
Rzecz na Z
Stolica na Z
Jedzenie na Z
Zawód na Z