Miasto na Z – Miasta na literę Z

Polskie miasto na Z – lista

 • Zabrze
 • Zielona Góra
 • Zamość
 • Zgierz
 • Zawiercie
 • Zduńska Wola
 • Ząbki
 • Zgorzelec
 • Zakopane
 • Zambrów

Zagraniczne miasto na Z – lista

 • Zibo
 • Zhengzhou
 • Zhongshan
 • Zaozhuang
 • Zhanjiang
 • Zhuhai
 • Zagrzeb
 • Zurych
 • Zhuozhou
 • Zahedan

Polskie miasta na Z


Zabrze

Miasto na Z położone w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej. Rzeki
przepływające przez to miasto to Kłodnica i Bytomka. Zabrze jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.

Pierwsze wzmianki na temat osady, na terenie Zabrza, pochodzą z 1243 r. a nosiła nazwę Biskupice.

Wmieście występują liczne zabytki takie jak np. Hotel Admiralspalast, „Stalowy dom”, ruiny spichlerza czy zabytkowe kopalnie „Królowa Luiza” i „Guido”.


Zielona Góra

Miasto położone w województwie lubuskim nad rzeką Odrą. Razem z miastami Sulechowo i Nowa Sól tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto. W Zielona Góra to najdalej wysunięty na północ obszar w Europie z uprawą winorośli, już od 1314 r. zaczęto ją tu sadzić. Dlatego miasto zyskało tytuł polskiej stolicy wina.

W dniu 04.03.2020 r. zdiagnozowano tu pierwszy przypadek osoby zarażonej COVID-19 w Polsce.

Zabytki znajdujące się w Zielonej Górze to m.in. fragmenty murów obronnych, z XIV wieku, wieża Łazienna z XV wieku czy ratusz z XVI wieku.


Zamość

Miasto na prawach powiatu w województwie lubelskim nad rzekami Łabuńką, Topornica i Czarny Potok, znajduje się też tu zalew utworzony w . Zamość jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa.

Zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Innymi zabytkami są tutaj np. Pałac Zamoyskich, Rynek Solny, Rynek Wodny czy fragmenty umocnień obronnych.


Zgierz

Miasto na Z położone w  województwie łódzkim nad rzeką Bzurą. Zgierz uzyskał prawa miejskie przed 1288 r. co czyni je jednym z najstarszych w regionie. Miasto wchodzi w skład aglomeracji łódzkiej z miastem centralnym Łodzią. W Zgierzu jest wiele fabryk produkujących tekstylia.

W mieście znajdują się liczne zabytki takie jak np. Plac Stu Straconych, Łaźnia Miejska, historyczne cmentarze czy drewniane domy tkaczy z XIX w.


Zawiercie

Miasto zlokalizowane w obrębie województwa śląskiego, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Swoje źródła ma tutaj rzeka Warta.

Rozwój miasta związany był z położeniem na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W związku z tym rozwinął się tutaj przemysł ciężki – najpierw powstała fabryka szkła, a w następnych latach powstały jeszcze kopalnie węgla brunatnego i żelaza, huty czy fabryki włókiennicze.

Obecnie w Zawierciu działa huta szkła, huta żelaza oraz odlewnia żeliwa. Pod miastem znajdują się jeszcze złoża rud cynku i ołowiu oraz uranu jednak nie są one obecnie eksploatowane.


Zduńska Wola

Miasto położone w województwie łódzkim nad rzeką Pichną. Od XIX wieku miasto rozwijało się jako ośrodek przemysłu włókienniczego, zaś w dwudziestoleciu międzywojennym – jako węzeł kolejowy będący częścią magistrali węglowej.

Najstarsza zachowana informacja o miejscowości pochodzi z 1394 r. Zabytki jakie są w Zduńskiej Woli to m.in. dworek Złotnickich, domy tkackie, cmentarz żydowski czy dom św. Maksymiliana Kolbego.


Ząbki

Miasto na literę położone w województwie mazowieckim wchodzące w skład aglomeracji warszawskiej. Od centrum Warszawy dzieli je zaledwie 10 km.

W średniowieczu Ząbki były wsią królewską znaną jako Wola Ząbkowa, zmiana nazwy na obecną nastąpiła w 1680 roku.


Zgorzelec

Miasto na Z położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Nysa Łużycka. Początki miasta sięgają 871 roku. W pobliżu Zgorzelca zlokalizowana jest Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, węgiel z tej kopalni spalany jest w pobliskiej elektrowni.

W mieście znajdują się liczne zabytki, które mogą świadczyć o bogatej historii tego miasta są to m.in. Przedmieście Nyskie, dom kołodzieja, monumentalny gmach Miejskiego Domu Kultury czy zespół parków miejskich.


Zakopane

Miasto położone w województwie małopolskim u podnóża Tatr nad, kilkoma potokami, których wody wpadają do rzeki Zakopianki. Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce, jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1126 m n.p.m.

W mieście mieszkało wiele znanych polskich postaci kultury m.in. Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stefan Żeromski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stanisław Witkiewicz czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer oraz wiele innych.

Najbardziej znane zabytki Zakopanego to Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku czy Wielka Krokiew – Skocznia Narciarska.


Zambrów

Miasto na Z położone w województwie podlaskim, nad rzeką Jabłonka. Powstanie nazwy miasta związane jest ze słowem „ząbr” – miejsce pobytu żubrów.

W okresie międzywojennym Zambrów był ważnym punktem militarnym. Działał tu jeden z największych w Polsce garnizonów piechoty oraz dwie szkoły wojskowe.

Znakiem rozpoznawczym miasta jest produkcja mleka oraz innych wyrobów mlecznych.


Zagraniczne miasta na Z


Zibo

Bardzo mocno uprzemysłowione miasto położone we wschodni Chinach. W czasach funkcjonowania Jedwabnego Szlaku Zibo było jednym z najważniejszych dostawców jedwabiu zaopatrujących znaczną część handlarzy.

Tradycja wyrobu jedwabiu przetrwała tu do dziś, a surowiec ten nadal jest znakiem rozpoznawczym miasta. Poza tym Zibo to bardzo duży ośrodek przemysłu wydobywczego. Pozyskuje się tutaj ponad 50 różnych surowców w tym węgiel kamienny, boksyty, żelazo czy glinę do wyrobu ceramiki.


Zhengzhou

Miasto położone w środkowej części Chińskiej Republiki Ludowej nad rzeką Huang He. Zhengzhou jest najważniejszym centrum politycznym, gospodarczym, technologicznym i edukacyjnym prowincji Henan.

Miasto jest jednym z ośmiu wielkich starożytnych stolic Chin. W Zhengzhou mieszka ponad 10 000 000 osób. i jest jednym z najważniejszych miast śródlądowych w Chinach.

Zabytki znajdujące się w tym mieście to m.in. wieża pamięci Erqi, klasztor Shaolin, rzeźba cesarzy Yan i Huang.


Zhongshan

Miasto zlokalizowane w południowych Chinach, nad brzegiem Morza Południowochińskiego. Do 1925 roku Zhongshan nazywany był Xiangshan co oznacza „Pachnąca Góra”. Nazwa ta miała związek z dużą ilością kwiatów, które porastały okoliczne wzgórza.


Zaozhuang

Miasto zlokalizowane we wschodnich Chinach liczące prawie 4 mln mieszkańców. Początki miasta sięgają 5300 r. p.n.e. kiedy to rozwinęła się tutaj kultura poprzedzająca kulturę starożytnych Chin.

Urodził się tutaj Lu Ban – legendarny cieśla czczony jako chiński bóg budowniczych oraz Micius – znany chiński filozof z epoki Walczących Królestw.


Zhanjiang

Miasto zlokalizowane w na południu Chin nad brzegiem Morza Południowochińskiego. Działa tu jeden z największych portów morskich w całych Chinach. o rocznej przepustowości ponad 2,6 mld ton.

Ważną częścią tutejszej gospodarki jest rolnictwo. Miasto Zhanjiang słynie przede wszystkim z upraw trzciny cukrowej, owoców tropikalnych oraz krewetek.


Zhuhai

Miasto na literę Z położone w południowej części Chin, w miejscu ujścia Rzeki Perłowej do Morza Południowochińskiego. Jeden z głównych ośrodków wypoczynkowych nazywany często „Chińską Riwierą”.

W Zhuhai rozwinął się także przemysł ciężki, stoczniowy, wysokich technologii oraz włókienniczy. Miasto odpowiada za 70% światowej produkcji wstążek, 60% światowej produkcji wkładów atramentowych oraz 20% tonerów do drukarek.


Zagrzeb

Stolica Chorwacji i największe miasto tego kraju, położone nad rzeką Sawa. Początki miasta sięgają czasów rzymskich, a pierwsza osada jaka powstała na tych terenach nosiła nazwę Andautonia. A pierwsza wzmianka o Zagrzebiu pochodzi z 1142 roku.

Do największych atrakcji miasta zaliczyć można m.in. Kościół św. Marka, Kamienną Bramę, gotycką katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy Chorwacki Teatr Narodowy.


Zurych

Miasto w Szwajcarii położone, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl. Zurych to największe miasto i zarazem główny ośrodek gospodarczy tego kraju. Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu przez Rzymian pod nazwą Turicum.

W 2019 roku Zurych został umieszczony na liście 10 najbardziej atrakcyjnych miast na świecie wraz z Genewą i Bazyleą, które też znajdują się w Szwajcarii.

Dzięki bogatej historii miasta znajdują się tu liczne zabytki takie jak np. prehistoryczne domy na Palach wokół Alp, kościół św. Piotra (posiada on największą tarczą zegarową w Europie), siedzibie gildii kupców czy synagoga w stylu mauretańskim.


Zhuozhou

Miasto na Z położone w północno-wschodnich Chinach, ok. 50 km od centrum Pekinu, w obrębie aglomeracji pekińskiej.

W Zhuozhou znajduje się wierna replika paryskiej Wieży Eiffela. Poza Paryżem i Zhuozhou taką kopię spotkamy jeszcze w 15 innych miejscach na świecie.


Zahedan

Miasto na Z położone we wschodnim Iranie na wysokości ok. 1400 m.n.p.m. Zahedan jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym dla islamskich sunnitów. Znajdują się tutaj dwie duże świątynie – Meczet Makki oraz Meczet Ali Ibn Abi Talib.

Obecna nazwa miasta została ustanowiona w 1941 roku kiedy odwiedził je szach Iranu Reza Szah Pahlawi. W języku perskim „Zahedan” oznacza „mędrca” lub „człowieka pobożnego”.

Jeśli chodzi o gospodarkę to głównym towarem tutaj produkowanym są bawełniane tkaniny, tkane ręcznie dywany czy ceramika.


Sprawdź inne kategorie na Z
Państwo na Z
Rzeka na Z
Góra na Z
Warzywa i owoce na Z
Zwierzę na Z
Kolor na Z
Roślina na Z
Rzecz na Z
Stolica na Z
Jedzenie na Z
Zawód na Z