Państwa na K

Państwa na K – podstawowe informacje

Kategoria „państwo na K” jest bardzo wdzięcznym tematem, ponieważ mamy tutaj do wyboru aż 17 opcji. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Powierzchnia i liczba ludności

Wśród wszystkich państw na literę K dwa wyróżniają się pod względem wielkości. Mowa o Kazachstanie oraz Kongo. Powierzchnia zajmowana przez każdy z tych krajów to ponad 2 mln km². Z koeli najmniejsze jest Kiribati z powierzchnią równą 811 km².

Kongo jest także najludniejszym państwem na K, zamieszkuje je ponad 91 mln osób. Na drugim końcu tego rankingu znajdziemy Kiribati liczące niewiele ponad 110 tys. mieszkańców.

Położenie na świecie

Państwa na literę K znajdują się na każdym kontynencie, z wyjątkiem Antarktydy. W Azji znajduje się 6 z nich, w Afryce – 4, w obu Amerykach – 5 oraz po jednym w Europie oraz Australii i Oceanii.

Zamożność mieszkańców

Najbogatsze państwo na K to znajdujący się nad Zatoką Perską Katar. PKB per capita w tym kraju wynosi ponad 66 tys. $, natomiast najbiedniejsze pod tym względem jest Kongo gdzie dochód narodowy na osobę to 500$.

Najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka

Chan Tengri (7010 m.n.p.n.) to najwyższy szczyt wśród wszystkich państw na literę K. Z kolei najdłuższą rzeką jest przepływająca przez Kongo rzeka o tej samej nazwie.