Szczyty i góry na K

Polskie szczyty na K

Kościelec

Szczyt o wysokości 2155 m n.p.m. znajdujący się w Tatrach Wysokich. Nazwa Kościelec związana jest z charakterystycznym kształtem góry, który przypomina dach kościoła.

Kasprowy Wierch

Jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów w polskich Tatrach o wysokości 1987 m n.p.m. Na górę można dostać się pieszymi szlakami turystycznymi lub kolejką linową, która powstała w 1935 r.

Kozi Wierch

Góra na K w Tatrach Wysokich, która wznosi się na wysokość 2291 m n.p.m.

Krokiew

Szczyt w Tatrach o wysokości 1378 m n.p.m. w całości pokryty lasem iglastym, głównie świerkowym. Na jego zboczach powstał kompleks skoczni narciarskich, do którego zalicza się największy tego typu obiekt na terenie Polski czyli Wielką Krokiew.

Klin

Szczyt na K zlokalizowany w Górach Kamiennych o wysokości 866 m n.p.m. Klin w całości pokryty jest lasem mieszanym. 

Zagraniczne szczyty na K

K2

Znany także jako Czogori. Jeden z 14 ośmiotysięczników, położony w Karakorum. Jednocześnie jest to drugi najwyższy szczyt na świecie o wysokości 8611 m n.p.m. K2 uznawany jest za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. Potwierdza to fakt, że jest on ostatnią górą na którą nie udało się wejść zimą.

Kilimandżaro

Bardzo charakterystyczna góra na K położona we wschodniej Afryce, będąca najwyższym szczytem tego kontynentu (5885 m n.p.m.) W praktyce Kilimandżaro to trzy stożki wygasłych wulkanów. Partie szczytowe pokrywa śnieg co jest niezwykłą rzadkością w tej części świata.

Korab

Najwyższy szczyt Albanii położony na Półwyspie Bałkańskim. Góra Korab liczy 2764 m n.p.m.

Kamerun

Góra na K będąca czynnym wulkanem położonym na terytorium Republiki Kamerunu. Szczyt wznosi się na 495 m n.p.m.

Kanczendzonga

Trzeci, po K2 oraz Mount Everest najwyższy szczyt na świecie o wysokości 8598 m n.p.m. Kanczendzonga znajduje się na granicy Indii oraz Nepalu, a po raz pierwszy zimą zdobyli ją Polacy: Kukuczka oraz Wielicki w 1986 r.

W 1992 r. na zboczach Kanczendzongi zginęła polska himalaistka Wanda Rutkiewicz.

Góry na K

Karkonosze

Najwyższe pasmo górskie Sudetów zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce oraz na terytorium Czech. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka licząca 1603 m n.p.m.

Karpaty

Góry na K będące jednym z największych łańcuchów górskich w Europie. Karpaty rozciągają się na długości 1300 km i są położone na terytorium 8 państw: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Rumunii, Ukrainy, Serbii oraz Węgier. Najwyższym szczytem Karpat jest Gerlach (2655 m n.p.m.)

Kordyrliery

Łańcuch górski rozciągający się na ponad 8000 km, wzdłuż zachodniej części Kanady, USA i Meksyku. Najwyższym szczytem Kordylierów jest Denali (dawniej McKinley) o wysokości 6194 m n.p.m.

Kaukaz

Góry na K położone w południowo-zachodniej Azji, na granicy 2 państw: Rosji oraz Gruzji. Ponadto część Kaukazu znajduje się w Azerbejdżanie oraz Armenii. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Elbrus (5642 m n.p.m.) 

Karakorum

Łańcuch górski położony na terytorium Chin, Pakistanu oraz Indii będący drugim, po Himalajach najwyższym pasmem górskim na świecie. W Karakorum znajdują się 4 z 14 ośmiotysięczników, a najwyższym z nich jest K2 (8611 m n.p.m.)