Polskie rzeki na J


Jadkowa

Rzeka na południu Polski, mająca swe źródła w Górach Sowich, na terenie województwa dolnośląskiego. Po przepłynięciu 21 km uchodzi do rzeki Budzówka.


Jamna

W Polsce są co najmniej 2 rzeki Jamna. Jedna z nich płynie przez województwo śląskie i jest dopływem Kłodnicy, a druga znajduje się w całości na terenie województwa dolnośląskiego.


Jarka

Rzeka na J o długości 32 km przepływająca przez województwo warmińsko-mazurskie.


Jaźwiniec

Rzeka o długości 23 km będąca prawobrzeżnym dopływem Warty. Płynie przez województwo wielkopolskie i jest miejsce organizowania spływów kajakowych.


Jezierzyca

Rzeka na literę J przepływająca przez Dolny Śląsk o długości 33 km. Częściowo wykorzystywana jako szlak kajakowy.


Jeziorka

Rzeka w województwie mazowieckim będąca lewym dopływem Wisły. Swój bieg rozpoczyna w okolicach wsi Dębiny Osuchowskie, a po 66 km łączy się z najdłuższą rzeką naszego kraju.


Juszka

Rzeka w województwie dolnośląskim licząca 33 km długości. Przepływa przez Krajobrazowy Dolina Jezierzycy oraz miasto Wołów.


Zagraniczne rzeki na J


Jangcy

Jedna z największych rzek na świecie o długości 6300 km. Przepływa w całości przez jeden kraj – Chiny. Swój początek ma na Wyżynie Tybetańskiej, a uchodzi do Morza Wschodniochińskiego.

Nad Jangcy zlokalizowanych jest wiele metropolii, a największą z nich jest Szanghaj.


Jukon

Największa rzeka Alaski przecinająca ten stan na dwie części w linii wschód-zachód. Początek rzeki znajduje się w Górach Nadbrzeżnych w Kolumbii Brytyjskiej. Po przepłynięciu 3185 km uchodzi do Morza Beringa.

Na przełomie XIX i XX w. rzeka Jukon była ważnym szlakiem komunikacyjnym dla poszukiwaczy złota.


Jordan

Rzeka na J przepływająca przez 5 państw: Liban, Syrię, Izrael, Palestynę i Jordanię. Jej długość to 251 km, uchodzi do Morza Martwego.

Według Nowego Testamentu Jezus przyjął chrzest w Jordanie.


Jałomica

Rzeka na południu Rumunii rozpoczynająca swój bieg w Karpatach Południowych. Po pokonaniu 417 km uchodzi do Dunaju.


Juruá

Rzeka na literę J położona w południowo-zachodniej Brazylii. Jej źródła znajdują się w Andach na terenie Peru. Juruá pokonuje 3280 km i łączy się z Amazonką.


Jari

Rzeka w Brazylii będąca dopływem Amazonki. Swój bieg rozpoczyna na Wyżynie Gujańskiej a po 563 km łączy się z Amazonką.Sprawdź inne kategorie na J
Państwa na J
Miasto na J
Góry na J
Warzywa na J
Zwierzęta na J
Kolory na J
Rośliny na J
Rzeczy na J
Stolica na J
Jedzenie na J
Zawody na J