Państwo na J – państwa na literę J

Kraje na J

  • Jamajka
  • Japonia
  • Jemen
  • Jordania

Co wyróżnia państwa na J?

Wśród wszystkich krajów świata nazwa tylko 4 z nich zaczyna się na literę J.

Powierzchnia i liczba ludności państw na J

Największe państwo na J pod względem zajmowanej powierzchni to zlokalizowany na południu Półwyspu Arabskiego Jemen. Jego terytorium to ponad pół miliona km². Nieco mniejsza jest Japonia, która jednocześnie jest najbardziej zaludnionym krajem na J. Choć liczba Japończyków z roku na rok jest mniejsza to nadal ich liczba przekracza 125 mln osób.

Najmniejsze i najsłabiej zaludnione państwo na J to Jamajka, której powierzchnia to 10 991 km² na której miesza niecałe 3 mln osób.

Położenie na świecie krajów na J

3 z 4 państw na literę J znajduje się w Azji i są to: Jordania, Jemen oraz Japonia. Poza Azją położone jest tylko jeden kraj zaliczający się do tej kategorii. Jest nim wyspiarskie państwo położone na Morzu Karaibskim, czyli Jamajka.

Państwa na J – zamożność mieszkańców

Zdecydowanie najbogatszym krajem na literę J jest Japonia, której PKB per capita to ponad 40 000$. W przypadku pozostałych państw wskaźnik ten jest dużo niższy. W przypadku Jamajki wynosi on 5 000$, Jordany 4 000$ a Jemenu niecały 1 000$.

Najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka w kraju na J

Najwyższym szczytem znajdującym się w państwach na literę J jest Fudżi – święta góra Japończyków. Jej najwyższy punkt wznosi się na ponad 3 700 m.n.p.m. Z kolei najdłuższą rzeką jaka przepływa przez kraj na J jest Hadramaut – jedna z głównych jemeńskich rzek.

Państwo na J - JaponiaPaństwo na J – Japonia

Sprawdź inne kategorie na J

Miasto na J

Rzeka na J

Góry na J

Owoce i warzywa na J

Zwierzę na J

Kolor na J

Roślina na J

Rzecz na J

Stolica na J

Jedzenie na J

Zawód na J