Zwierzę na J – zwierzęta na literę J

Zwierzęta na literę J


zwierzę na j - jaguar
Jaguar


zwierzę na j - jeleń
Jeleń


zwierzę na j - jastrząb
Jastrząb


zwierzę na j - jeż

Jeż


zwierzę na j - jak

zwierzę na j - jaskółka dymówka

Jaskółka dymówka


zwierzę na j - jedwabnik

Jedwabnik


zwierzę na j - jeżozwierz

Jeżozwierz


zwierzę na j - jednorożec

Jednorożec


zwierzę na j - jesiotr ostronosy

Jesiotr ostronosy


zwierzę na j - jenot

Jenot


zwierzę na j - jaszczurka

Jaszczurka

Zwierzęta na literę J – opisy


Jaguar

Jest ssakiem z rodziny kotowatych zaliczanym do wielkich kotów. Jaguary występują w Ameryce Północnej i Południowej. Siedliskiem, które preferuje są gęste lasy deszczowe często w pobliżu wody. Jaguary mają najczęściej brązowo-czarną z czarnymi centami lub czarną barwę futra, jednak zawsze część brzuszna jest biała. Ich pożywieniem jest tylko mięso, może potencjalnie upolować każdego lądowego bądź nadwodnego kręgowca.


Jeleń

Ssak na J, które można spotkać w Azji, Europie, Afryce Północnej, Ameryce Północnej i Południowej. Jeleń jest ssakiem zaklasyfikowanym do rodziny jeleniowatych.Podstawowym miejscem występowania tych zwierząt jest tereny nizinnych i górskich lasów liściastych i mieszanych.

Zazwyczaj jelenie są ubarwione jednolicie w kolor latem brązowopłowy a zimą szarawy, na głowie mają poroże. Głównymi komponentami pożywienia jeleni są pędy, owoce, liście drzew i krzewów, porosty lub mchy.


Jastrząb

Duży ptak drapieżny należący do rodziny jastrzębiowatych. Jastrząb zamieszkuje tereny Europy, Azji, Afryki Północnej i Ameryki Północnej.

Wierzch ciała mają pokryty szaropopielatym upierzeniem, a spód jasnym z poprzecznymi, szarymi, falistymi prążkami. Jastrzębie najchętniej polują na gołębie, ale również na zające, małe gryzonie i średniej wielkości ptaki. „


Jeż

Rodzaj owadożernego ssaka do którego zalicza się 4 gatunki: jeż amurski, wschodni, zachodni oraz anatolijski. Jeże można spotkać niemal w całej Europie oraz Azji. Głównym składnikiem pożywienia jeży są owady.


Jak

Duży ssak z rodziny wołowatych, występujący w środowisku naturalnym w Tybecie, Indiach oraz Chinach. W tych rejonach jest także hodowany jako zwierzę domowe, gdzie wykorzystuje się je jako zwierzęta juczne. Dostarczają także wełny oraz mleka. Dzikie jaki żyją na wysokości od 4000 do 6000 m n.p.m. zazwyczaj samotnie lub w niewielkich stadach.


Jaskółka dymówka

Zwierzę na literę J przynależące do rodziny jaskółkowatych. Występuje powszechnie niemal na całym świecie, z wyjątkiem północnej Afryki, prawie całej Australii oraz strefy okołobiegunowej. Głównym składnikiem pożywienia jaskółek są drobne owady, występujące głównie nad obszarami podmokłymi oraz łąkami.


Jedwabnik

Zwierzę na J, które w stanie naturalnym występowało w Azji Południowo-Wschodniej. Kidy jedwabnik przybiera postać gąsienicy to zaczyna wytwarzać tzw. włókno jedwabne, które wykorzystuje się do produkcji naturalnego jedwabiu. W przeszłości wywóz jedwabnika poza granicę Chin karany był nawet śmiercią. Obecnie zwierzę to zostało udomowione i nie występuje w stanie naturalnym, a jego hodowle rozmieszczone są w różnych częściach świata np. Hiszpanii czy we Włoszech.


Jeżozwierz

Rodzaj ssaka zaliczanego do rodziny jeżowcowatych. W jej obrębie można wyróżnić takie gatunki jak jeżozwierz afrykański (występujący w całej Afryce), indyjski (Azja Południowo-wschodnia) czy palawański (Filipiny). Bez względu na gatunek ciało jeżozwierza pokrywa długa sierść oraz kolce, które służą do obrony.


Jednorożec

Stworzenie fantastyczne obecne w kulturze od setek lat. Już w XII w. dwa jednorożce pojawiły się na herbie Szkocji i do dziś są symbolem tego państwa.


Jesiotr ostronosy

Zwierzę na J zaliczane do jesiotrowatych, występujące pierwotnie w Ameryce Północnej. Dorosłe jesiotry ostronose osiągają do 110 kg wagi.


Jenot

Zwierzę na literę J należące do rodziny psowatych, znane także jako junat czy lis japoński. Pierwotnym miejscem występowania jenotów był Daleki Wschód, jednak w wyniku działalności człowieka gatunek ten rozprzestrzenił się prawie na całą Europę, gdzie występuje do dziś.


Jaszczurka

To grupa gadów, których ciało pokryte jest łuskami i obejmuje zwierzęta czworonożne (np. jaszczurka zwinka) oraz beznogie (np. padalec zwyczajny). To najliczniejsza grupa gadów, do których zalicza się ponad 4000 gatunków. Jaszczurki występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Ssak na literę J

  • Jagnię
  • Jaguar
  • Jak
  • Jałówka
  • Jamraj
  • Jeleń
  • Jeż
  • Jeżozwierz

Sprawdź inne kategorie na J

Państwo na J

Miasto na J

Rzeka na J

Góry na J

Owoce i warzywa na J

Kolor na J

Roślina na J

Rzecz na J

Stolica na J

Jedzenie na J

Zawód na J