Polskie rzeki na B – lista

Bug

Bystrzyca

Bzura

Biała

Biebrza

Bóbr

Bystra

Budkowiczanka

Brda

Breń


Zagraniczne rzeki na B – lista

Boh

Beczwa

Benue

Berezyna

Biały Drin

Brahmaputra

Bzyp

Banny

Bani

Bandama


Polskie rzeki na B


Bug

Rzeka o długości 363 km mająca swój początek na Wyżynie Podolskiej na Ukrainie. Przepływa przez Białoruś i Polskę, gdzie wpada do Narwi. Bug przepływa przez takie miasta jak Dorohusk, Terespol czy Wyszków.


Bystrzyca

Rzeka na B przepływająca przez województwo dolnośląskie. Swój początek ma w Górach Suchych będących częścią Sudetów Środkowych. Płynie w kierunku północnym i we Wrocławiu uchodzi do Odry.


Bzura

Rzeka o długości ok. 166 km mająca swój początek na terenie województwa wielkopolskiego. Bzura przepływa m.in. przez Łódź, Łowicz czy Wyszków, a następnie łączy się z Wisłą.


Biała

W Polsce są co najmniej 3 rzeki noszące tę nazwę. Dwie z nich płyną na południu Polski, w województwie małopolskim. Jedna stanowi prawy dopływ Wisły, a druga prawy dopływ Dunajca. Rzeka Biała przepływa także przez Białystok.


Biebrza

Rzeka na literę B zlokalizowana w północno-zachodniej Polsce, stanowiąca dopływ Narwi. W dolinie Biebrzy znajduje się największy w naszym kraju obszar bagien, będący siedliskiem dla setek gatunków ptaków.


Bóbr

Rzeka przepływająca przez województwo dolnośląskie i lubuskie. Największy lewobrzeżny dopływ Odry. Rzeka Bób ma swój początek w czeskich Sudetach, w pobliżu Bobrowego Stoku.


Bystra

Bystra to nieduża rzeka płynąca przez województwo lubelskie. Przepływa m.in. przez Nałęczów i Celejów, a po 35 km uchodzi do Wisły, niedaleko miejscowości Bochotnica.


Budkowiczanka

Rzeka w województwie opolskim licząca ponad 60 km długości. Budkowiczanka pełni rolę szlaku kajakowego i przepływa m.in. przez Bory Stobrawskie.


Brda

Rzeka na B mająca swe źródło w województwie kujawsko-pomorskim, na południe od miejscowości Tuchola. Brda stanowi część Bydgoskiego Węzła Wodnego. Przepływa m.in. przez Bydgoszcz, Rytel czy Sąpolno.

Na rzece powstało kilka zapór i elektrowni wodnych oraz dwa zalewy: Zalew Tryszyn oraz Zalew Smukała.


Breń

Nieduża rzeka, licząca niewiele ponad 50 km, będąca prawym dopływem Wisły. Swe źródła ma na Płaskowyżu Tarnowskim, przepływa przez Dąbrowę Tarnowską i uchodzi do Wisły w pobliżu wsi Otałęż.


Zagraniczne rzeki na B


Boh

Rzeka płynąca przez zachodnią i środkową część Ukrainy o długości 806 km. Przepływa przez takie miasta jak Winnica, czy Mikołajów. Uchodzi do Morza Czarnego.


Beczwa

Rzeka na B płynąca przez wschodnie Czechy, stanowiąca największy lewobrzeżny dopływ rzeki Morawa. Swój początek ma w Górach Wsetyńskich.


Benue

Rzeka w zachodniej Afryce, mająca swój początek na terenie Kamerunu, w Parku Narodowym Benue. Po 1400 km łączy się z rzeką Niger, na terenie Nigerii.


Berezyna

Rzeka przepływająca przez Białoruś, będąca prawym dopływem Dniepru. W 1812 r. nad brzegiem Berezyny miała miejsce bitwa stoczona między wojskami Napoleona a żołnierzami rosyjskimi.


Biały Drin

Przepływająca przez Kosowo i Albanię rzeka o długości 175 km. Na rzece powstał sztuczny zbiornik wodny oraz elektrownia. Biały Drin uchodzi do Morza Adriatyckiego.


Brahmaputra

Źródło tej rzeki znajduje się w Himalajach, gdzie powstaje z topniejących lodowców. Przepływa przez 3 kraje: Chiny, Indie oraz Bangladesz. Uchodzi do Zatoki Bengalskiej, gdzie wraz z Gangesem tworzy największą deltę świata.


Bzyp

Najdłuższa rzeka Abchazji, licząca ponad 110 km. Swój bieg rozpoczyna w górach Kaukaz, a uchodzi do Morza Czarnego. W górnym biegu rzeka Bzyp tworzy malownicze, górskie jezioro Rica.


Banny

Rzeka w Irlandii Północnej mająca swe źródła w górach Mourne Mountains. W rzece Banny licznie występują łososie i węgorze. Po 129 km uchodzi do Oceanu Atlantyckiego.


Bani

Rzeka na B płynąca przez południowo-zachodnie Mali. Nawadnia i użyźnia ważne tereny rolnicze tego państwa. Po 1100 km od swojego źródła uchodzi do Nigru.


Bandama

Rzeka na literę B w całości położona na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej. Swój początek ma na północy kraju i przepływając przez jego całe terytorium uchodzi do Zatoki Gwinejskiej. Na rzece wybudowano elektrownię wodną i zbiornik retencyjny.

Sprawdź inne kategorie na B

Państwo na B

Miasto na B

Rzeka na B

Góry na B

Owoce i warzywa na B

Zwierzę na B

Kolor na B

Roślina na B

Rzecz na B

Stolica na B

Jedzenie na B

Zawód na B