Szczyty i góry na B

Polskie szczyty na B


Babia Góra

Góra znajdująca się w Beskidzie Żywieckim należącym do Karpat. W masywie Babiej Góry jest wiele wierzchołków, aby wiadomo było o który chodzi dla najwyższego używa się nazwy Diablak. Babia góra ma 1723 m n.p.m.


Barania Góra

Szczyt na B położony w Beskidzie Śląskim, który jest w Karpatach. Barania Góra ma 1220 m n.p.m. W górze swe źródła ma rzeka Wisła.


Bobrowiec

Szczyt położony na granicy polsko-słowackiej w województwie małopolskim. Należy do pasma górskiego o nazwie Tatr, które są w Karpatach. Wysokość Bobrowca to 1663 m n.p.m.


Bukowa Góra

Najwyższy szczyt Pasma Klonowskiego w Górach Świętokrzyskich. Bukowa Góra ma wysokość 484 m n.p.m. Na tej górze znajduje się kamieniołom.

Zagraniczne szczyty na B


Botew

Najwyższy szczyt Starej Płaniny. Botew znajduje się w Bułgarii w Obwodzie Płowidów. Góra ma wysokość 2376 m n.p.m. Na jej szczycie umieszczono maszt radiowy i stację meteorologiczną.


Broad Peak

Góra na B położona na granicy Chin i Pakistanu w pasmie Karakorum. Wysokość Broad Peak to 8051 m n.p.m. Pierwsze wejście na szczyt odbyło się 9 czerwca 1957 przez: H. Buhl, M. Schmuck, K. Diemberger i F. Wintersteller, natomiast pierwsze zimowe wejście 5 marca 2013 przez polskich himalaistów, którymi byli: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek.


Batura Sar

Szczyd na terenie Pakistanu w Karakorum w masywie Batura Muztagh. Batura Sar jest wysokości 7795 m n.p.m. Pierwsze wejście odbyło się 30 czerwca 1976 r. przez H. Bleicher i H. Oberhofer, w zimie jeszcze nikt nie wszedł na szczyt.


Baltoro Kangri

Góra na literę B w Pakistanie w grupie Masherbrum Range w Karakorum. Pierwsze wejście odbyło się 4 sierpnia 1963 r. Szczyt ma 7312 m n.p.m.


Baintha Brakk

Najwyższy szczyt pasma Panmah Muztagh, które są w górach Karakorum. Baintha Brak ma 7285 m n.p.m. Pierwszego wejścia dokonali brytyjscy alpiniści 13 lipca 1977 r.

Góry na B


Beskidy

Beskidy to grupa pasm górskich w Karpatach. Rozciągają się od Czech po Ukrainę na długość ok. 600 km. W Beskidach najwyższy szczyt to Howerla – 2061 m n.p.m., natomiast w Polskiej części jest to Babia Góra – 1725 m n.p.m.


Bieszczady

Grupa pasm górskich w Karpatach. Najwyższym szczytem Bieszczad jest Pikuj – 1405 m n.p.m. w polskiej części jest to Tarnica – 1346 m n.p.m.


Błękitne

Góry na B położone w Australii w okolicach Sydney. Najwyższy szczyt w Górach Błękitnych to One Tree Hill mający 1111 m n.p.m. Park Narodowy Gór Błękitnych jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Góry Błękitne zawdzięczają swoją nazwę ulatniającym się olejkom eterycznym z liści eukaliptusów, które powodują to, że góry oglądane z daleka wyglądają jakby były przykryte niebieskawą mgłą.


Bałkan

System gór fałdowych, które znajdują się na Półwyspie Bałkańskim w Serbi, Bułgari i Turcji. Szczyt, który jest najwyższy w Górach Bałkan to Botew mający 2367 m n.p.m.


Białe Karpaty

Góry na literę B znajdujące się na granicy Słowacji i Czech, należą do łańcucha Karpat. Góry Białe Karpaty mają długość 100 km. Ich najwyższy szczyt to Wielka Jaworzyna o wysokości 970 m n.p.m.

Sprawdź inne kategorie na B

Państwo na B

Miasto na B

Rzeka na B

Owoce i warzywa na B

Zwierzę na B

Kolor na B

Roślina na B

Rzecz na B

Stolica na B

Jedzenie na B

Zawód na B