Miasto na B – Miasta na literę B

Polskie miasto na B

 • Bydgoszcz
 • Białystok
 • Bielsko-Biała
 • Bytom
 • Bełchatów
 • Biała Podlaska
 • Będzin
 • Bolesławiec
 • Brzeg
 • Bielawa

Miasto na B za granicą

 • Bangkok
 • Bogota
 • Biszkek
 • Bagdad
 • Baku
 • Berlin
 • Buenos Aires
 • Bruksela
 • Belo Horizonte
 • Brasília

Polskie miasta na B


Bydgoszcz

Największe w Polsce miasto na literę B i jedna z 2 stolic województwa kujawsko-pomorskiego. Przez Bydgoszcz przepływają rzeką Brdą, kojarzona jest także z Kanałem Bydgoskim, który jest międzynarodowym szlakiem wodnym łączącym Bałtyk z Morzem Czarnym.

Gród bydgoski zbudowano w 1038 roku. Największą atrakcją turystyczną miasta jest Stare Miasto i Śródmieście pełne gotyckich zabytków.


Białystok

Miasto położone w północno-wschodniej części kraju w pobliży granicy z Litwą, Rosją oraz Białorusią. To specyficzne położenie sprawia, że Białystok jest połączeniem wielu kultur, wyznań i narodowości.

Jednym z ważniejszych zabytków miasta jest Pałac Branickich zwany „Wersalem Podlasia”. Za pałacem rozciąga się ogromny zespół parkowy z licznymi fontannami, żywopłotami oraz rzeźbami.


Bielsko-Biała

Miasto położone na południu Polski,które formalnie powstało w 1951 roku z połączania 2 innych miast na literę B – Bielska oraz Białej.

W Bielsku-Białej swą siedzibę ma Studio Filmów Rysunkowych, które odpowiedzialne jest za wypromowanie takich filmów rysunkowych jak Reksio, Bolek i Lolek czy Wyprawa Profesora Gąbki.


Bytom

Bytom to jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XII w. Miasto wyróżnia się swoją historyczną zabudową, w większości są to kamienice z XIX oraz XX wieku.

W Bytomiu działa także najstarsza na świecie kolej wąskotorowa oraz najstarszy w Europie tramwaj typu N.


Bełchatów

Miasto w województwie łódzkim lokowane w 1737 roku nierozerwalnie związane z pobliską kopalnią odkrywkową i elektrownią.

Bełchatów to miasto, które posiada bardzo ciekawy herb. Przedstawiono na nim postaci biblijne: Adama, Ewę oraz węża – nawiązanie do kuszenia Ewy w Raju.


Biała Podlaska

Miasto na literę B położone w województwie lubelskim. Jedno z 2 polskich miast, które niegdyś znajdowały się na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Niedaleko znajduje się Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”. Jest on wyjątkowy ponieważ Bug uznaje się za ostatnią dziką rzekę w tej części Europy.


Będzin

Miasto położone na południu Polski i jedno z najstarszych miast regionu znane z obronnego zamku królewskiego. Jego obecna forma pochodzi z XIV w. choć już 500 lat wcześniej istniał tu gród obronny.

Będzin to także Ważne miasto Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz część konurbacji katowickiej.


Bolesławiec

Miasto na B położone na Dolnym Śląsku. Co ciekawe pierwsze ślady osadnictwa odnalezione na terenie miasta pochodzą sprzed 12 000 lat.

W mieście zachowała się średniowieczna siatka ulic oraz wiele zabytków z tego okresu. Są to m.in. Bazylika czy Ratusz.

W Bolesławcu znajdziemy także jeden z najdłuższych wiaduktów w Europie, który swym wyglądem przypomina rzymski akwedukt. Jego długość to 490 m.


Brzeg

Miasto w województwie opolskim położone nad Odrą. W czasach antycznych na terenach Brzegu znajdowała się osada o nazwie Budorigum, która została odwzorowana na mapie Klaudiusza Ptolemeusza z lat 142–147 n.e.

Znajdziemy tutaj takie zabytki jak tzw. „śląski Wawel” czyli zamek Piastów Śląskich oraz gotycki kościół św. Mikołaja.


Bielawa

Miasto położone w województwie dolnośląskim u podnóża Gór Sowich, nad potokiem Bielawica. Idealna baza wypadowa w góry oraz świetne miejsce do uprawiania sportów lotniarskich.

Pierwsza wzmianka o Bielawie pochodzi z np.1288 r. Zabytki jakie można tam znaleźć to np. ośrodek historyczny miasta, pensjonat „Leśny Dworek”, zespół Zakładów Bawełnianych „Bielbaw” czy pałac z XIX w.

Zagraniczne miasta na B


Bangkok

Stolica Tajlandii i największe miasto na literę B na świecie. Bangkok to mieszanka współczesnej zabudowy z tradycyjnym budownictwem. W samym tylko mieście znajduje się ponad 400 wat – buddyjskich obiektów sakralnych.

Pełna nazwa tego miasta składa się z 168 liter i jest najdłuższą nazwą geograficzną na świecie. Została ona nadana w trakcie ceremonii związanej z lokacją nowej części miasta w XVIII w.

Pełna nazwa Bangkoku to:

Miasto aniołów, wielkie miasto i rezydencja świętego klejnotu Indry, niezdobyte miasto Boga, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma bezcennymi kamieniami szlachetnymi, pełne ogromnych pałaców królewskich, równającym niebiańskiemu domowi odrodzonego Boga; miasto, podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wiszwakarmana.

W 2019 roku Bangkok był najchętniej odwiedzanym miastem świata.


Bogota

Stolica Kolumbii i jedno z wyżej położonych miast na świecie. Centralna część aglomeracji znajduje się na wysokości prawie 2700 m.n.p.m. Z tego względu klimat jest dość chłodny, a że jest to strefa równikowa, to nie ulega on większym zmianom w ciągu roku. W marcu, czyli najcieplejszym miesiącu średnia temperatura powietrza to 19,7 °C

Bogota została założona w 1538 roku przez hiszpańskich konkwistadorów i pełniła rolę stolicy Nowego Królestwa Granady. Od 1819 stolica Kolumbii.


Biszkek

Stolica Kirgistanu położona u podnóża gór Tien Szan. Miasto powstało jako twierdza, której zadaniem była kontrola lokalnych tras karawan. W 1860 roku fort został zrównany z ziemią przez Sowietów, którzy na jego gruzach wznieśli nowe miasto.

Choć miasto ulega modernizacji to postsowiecki klimat zauważalny jest na każdym kroku.


Bagdad

Stolica Iraku położona nad rzeką Tygrys. Bagdad założono w 762 roku i przez kolejne kolejne 5 wieków był on największym miastem ówczesnego świata z liczbą mieszkańców dochodzącą nawet do 1 mln osób.


Baku

Stolica Azerbejdżanu i największy port Morza Kaspijskiego. Większość zabudowy znajduje się ok. 28 m. poniżej poziomu morza co czyni Baku najniżej położoną stolicą na świecie.

Baku to bardzo nowoczesne miasto, której powstanie związane jest z ogromnymi złożami ropy naftowej.


Berlin

Stolica Niemiec powożona nad rzeką Szprewą i najludniejsze miasto Unii Europejskiej. Globalna metropolia i bardzo ważny węzeł komunikacyjny.

W Berlinie znajduje się także najczęściej odwiedzane zoo w Europie oraz jedno z najstarszych na świecie studio filmowe.


Buenos Aires

Stolica Argentyny. Jej nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza „dobre wiatry”. Przez niektórych miasto określane mianem „Paryż Południa„.

Buenos Aires to wielokulturowe miasto, w którym mieszka wiele grup etnicznych i religijnych. Uważa się, że jest to jedno z najbardziej różnorodnych miasta obu Ameryk.


Bruksela

Stolica Brukseli i siedziba wielu instytucji międzynarodowych, w tym organów UE i NATO. Często określana mianem stolicy Unii Europejskiej.

Miasto jest dwujęzyczne (francuski i niderlandzki) co w praktyce oznacza, że nazwy ulic, urzędów a nawet banery reklamowe występują w dwóch wersjach językowych.


Belo Horizonte

Miasto na B położone w Brazylii. Jest to jedno z pierwszych miast w tym kraju, które zbudowane zostało na podstawie wcześniej przyjętego planu. W ten sposób powstało wiele innych brazylijskich miast np. Brasília.

Belo Horizonte jest głównym miastem największego okręgu przemysłowego w Brazylii – Minas Gerais. Słynie on z wydobycia kamieni szlachetnych, złota i żelaza oraz upraw kawy.


Brasília

Stolica Brazylii. Miasto powstało na bazie projektu Lúcio Costy i Oscara Niemeyera, a jego budowę rozpoczęto w 1956 roku. Ukończono 4 lata później.

Na szczególną uwagę zasługują budynki rządowe, które imponują formą i zastosowanymi rozwiązaniami architektonicznymi.

Sprawdź inne kategorie na B

Państwo na B

Rzeka na B

Góry na B

Owoce i warzywa na B

Zwierzę na B

Kolor na B

Roślina na B

Rzecz na B

Stolica na B

Jedzenie na B

Zawód na B