Rośliny na B

Rośliny na literę B

Buk

Gatunek drzewa występujący powszechnie na półkuli północnej, w strefie umiarkowanej. Wyróżnia się 10 gatunków buka, jednak w Polsce w stanie naturalnym rośnie tylko buk zwyczajny.

Bukszpan

Wiecznie zielona roślina na B występująca głównie w ciepłym klimacie tropikalnym, jednak kilka gatunków przystosowało się do warunków panujących w strefie umiarkowanej, w tym w Polsce. Bukszpan bardzo często pojawia się na wielkanocnym stole jako symbol nadziei na zmartwychwstanie, nieśmiertelności.

Babka lancentowata

Bardzo powszechna roślina na B występująca na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Od dawana stosuje się ją w medycynie naturalnej. Babka lancetowata jest także idealnym składnikiem pasz, ponieważ zawiera dużo składników odżywczych, których potrzebują zwierzęta.

Bambus

Roślina na B będąca trawą o zdrewniałej łodydze. W zależności od gatunku pojedyncze łodygi osiągają wysokość od 1 do 20 metrów. Bambus jest świetnym materiałem budowlanym, który znalazł bardzo szerokie zastosowanie.

Bazylia

Roślina pochodząca pierwotnie z Afryki, jednak obecnie jej uprawy rozproszone są po całym świecie. Ma zastosowanie lecznicze, głównie jako olejek bazyliowy, jednak większość z nas kojarzy bazylię z kuchni. Jest to świetny dodatek do dań kuchni włoskiej i nie tylko.

Bratek

Znany także jako fiołek ogrodowy. Jest to kwiat, który w Polsce jest bardzo często uprawiany jako roślina ozdobna. 

Begonia

Roślina na literę B występująca niemal na całym świecie, z wyjątkiem Australii oraz tropikalnej Afryki i Antarktydy. Bardzo popularna roślina ozdobna, także w Polsce.

Berberys

Krzew występujący w Eurazji, Ameryce i Afryce. W Polsce można spotkać głównie jego dziką odmianę – berberys zwyczajny. Jest częstym elementem parków, kwitnie na czerwono i wydaje bardzo drobne owoce.