Miasto na J – Miasta na literę J

Polskie miasto na J – lista

  • Jaworzno
  • Jastrzębie-Zdrój
  • Jelenia Góra
  • Jarosław
  • Jasło
  • Jarocin
  • Jawor
  • Józefów
  • Jelcz-Laskowice
  • Jędrzejów

Zagraniczne miasto na J – lista

  • Jerozolima
  • Jamusukro
  • Johannesburg
  • Jekaterynburg
  • Juárez
  • Jinan
  • Jilin
  • Jinjiang
  • Jianyang
  • Jaunde

Polskie miasta na J


Jaworzno

Miasto na J położone w województwie śląskim nad rozwidleniem rzek: Biała Przemsza i Przemsza, które wyznaczały Trójkąt Trzech Cesarzy. Była to granica trzech europejskich mocarstw, które brały udział w rozbiorach Polski (Rosja, Prusy i Austria).

W Jaworznie działa kopalnia węgla kamiennego Zakład Górniczy „Sobieski”. W przeszłości przemysł ciężki był bardziej rozwinięty, ale w latach 90. XX  przeprowadzono restrukturyzację. Zamknięto wtedy kopalnie Jan Kanty.


Jastrzębie-Zdrój

Miasto powiatowe w województwie śląskim przy granicy z Czechami. Rozwój miasta związany był z odkryciem ogromnych złóż węgla kamiennego. W przeszłości działało tu 5 kopalń, a większość z nich działa do dziś.

W Jastrzębiu-Zdroju od 1861 r. do 1994 r. działały liczne uzdrowiska, wykorzystujące wysokozmineralizowaną wodę z głębi ziemi.


Jelenia Góra

Miasto powiatowe w województwie dolnośląskim nad rzeką Bóbr, położone w Kotlinie Jeleniogórskiej i otoczone pasmem Gór Izerskich, Karkonoszy oraz Gór Kaczawskich. Z Szybowcowej Góry można podziwiać piękną panoramę miasta na tle wysokich szczytów górskich. To miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Jelenia Góra to jedno z niewielu miast w Polsce, które nie ucierpiało w czasie II wojny światowej. Dzięki temu zachowała się tutaj zabytkowa zabudowa w niezmienionym stanie. Są to np. Bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego, mury obronne z basztami czy ratusz.


Jarosław

Miasto na J położone w województwie podkarpackim nad rzeką San. W przeszłości Jarosław wchodzi w skład tzw. Grodów Czerwińskich, które w 1018 roku opanował Bolesław Chrobry wcielając do powstającego Państwa Polskiego. Później miasto przechodziło z rąk do rąk.

Jarosław to miasto o długiej i bogatej historii o czym świadczą liczne zabytki, m.in. rynek otoczony zabytkowymi kamienicami, ratusz, Brama Krakowska czy mury obronne wraz z fosą.


Jasło

Miasto na J położone w województwie podkarpackim nad rzeką Wisłoka. Już w XIII w. istniało tutaj jedno z najważniejszych targowisk w całej Małopolsce.

W 1856 roku w  Ulaszowicach, które obecnie jest jedną z dzielnic miasta powstała pierwsza w Polsce destylarnia ropy naftowej w którym przetwarzano surowiec z lokalnych złóż.

Jasło nazywane jest „Polską Stolicą Wina”, a co roku odbywają się tutaj międzynarodowe dni tego trunku.


Jarocin

Miasto powiatowe położone w województwie wielkopolskim. Jarocin nierozerwalnie związany jest z odbywającym się tutaj każdego roku Ogólnopolskim Przeglądem Muzyki Młodej Generacji.

W nawiązaniu do tego wydarzenia w mieście stanął pierwszy w naszym kraju pomnik glana. Można go zobaczyć na rogu ulicy Wojska Polskiego i Świętego Ducha.

Jarocin to także miasto o długiej i bogatej historii, której świadkiem są liczne zabytki m.in. zabytkowy układ miasta, ratusz, Kościół pw. św. Marcina czy Pałac Radolińskich.


Jawor

Miasto na J położone w województwie dolnośląskim. Nazwa miasta wywodzi się od nazwy gatunku drzewa, które powszechnie występuje na tym terenie. Pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z 1008 roku, a więc jest to jedna z najstarszych polskich osad.

Wpływ kultury niemieckiej jest szczególnie widoczny w zabudowie oraz najważniejszych zabytkach takich jak Ewangelicki Kościół Pokoju czy Kościół pw. św. Marcina.

Co roku na przełomie sierpnia i września w Jaworze odbywają się Międzynarodowe Targi Chleba podczas których można zapoznać się z tradycyjnymi metodami wyrobu chleba i wyrobów piekarniczych oraz spróbować gotowych produktów.


Józefów

Miasto w województwie mazowieckim położone w miejscu ujścia rzeki Świder do Wisły. Józefów wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

W okresie przedwojennym Józefów rozwinął się jako miasto uzdrowiskowe z licznymi sanatoriami, w tym ośrodkami przeznaczonymi dla dzieci.


Jelcz-Laskowice

Miasto na J położone w województwie dolnośląskim nad Odrą. W przeszłości miasto pełniło ważną rolę jako strategiczny punkt obronny położony nad przedpolu Wrocławia. Z tego względu wybudowano tutaj zamek obronny, który przebudowany istnieje do dziś.

W czasie drugiej wojny światowej miasto zostało rozbudowane i zamienione na obóz dla robotników budujących „Krupp Bertha Werke” – ogromną fabrykę amunicję zaopatrującą wojska III Rzeszy.

Największym zabytkiem miasta Jelcz-Laskowice jest neoklasycystyczny pałac rodu Saurma-Jeltsch oraz towarzyszący mu park.


Jędrzejów

Miasto powiatowe położone w województwie świętokrzyskim. Rozwój miasta silnie związany był z decyzją o lokowaniu tutaj klasztoru Cystersów w 1153 roku. Poza zabudową klasztorną powstał także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Dotychczasową nazwę miast (Brzeźnica) zamieniona na Jędrzejów, który stał się prywatnym miastem duchowym.

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest właśnie klasztor oo. Cystersów w którym spoczywa Wincenty Kadłubek – autor Kroniki dziejów Polski.


Zagraniczne miasta na J


Jerozolima

Stolica Izraela i największe miasto tego kraju. Położona wśród gór Judei między Morzem Martwym, a Śródziemnym Jerozolima to miejsce o bardzo długiej i bogatej, ale burzliwej historii. Jest świętym miejscem dla 3 największych religii na świecie: chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu.

Jerozolima została założona jako Miasto Dawida w 1010 r.p.n.e. jednak istnieją dowody na to, że już 3000 lat wcześniej istniała tu osada. W czasie swojego istnienia Jerozolima była podbijana ponad 40 razy, a o kontrolę nad miastem stoczono ponad 100 bitew. Brali w nich udział m.in. Rzymianie, Persowie, Turcy Osmańscy czy Imperium Brytyjskie.

Stara część Jerozolimy otoczona jest murem umocnionym przez 34 wieże oraz 7 bram. W mieście znajdziemy 50 kościołów chrześcijańskich, 33 meczety i ponad 300 żydowskich synagog.

Tutejsza Góra Oliwna jest najstarszym czynnym miejscem pochówku na świecie z ponad 150 000 grobowców. To także największy żydowski cmentarz na świecie.


Jamusukro

Jedna ze stolic (drugą jest Abidżan) Wybrzeża Kości Słoniowej. Miasto założone na początku XIX w. jako francuska stacja wojskowa oraz siedziba administracji kolonialnej.

Choć Jamusukro to miasto położone w sercu tropikalnej Afryki to znajdziemy tutaj kilka imponujących przykładów architektury. Najbardziej znanym z nich jest Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju – największy kościół na świecie, który wzorowany jest na świątyni z Watykanu. Obiekt zajmuje powierzchnię 30 000 m² i może pomieścić nawet 18 000 wiernych.

Na uwagę zasługuje także budynek Izby Deputowanych w Jamusukro.


Johannesburg

Miasto na literę J położone w RPA, którego nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza „miasto złota”. Johannesburg leży w obrębie pasma górskiego Witwatersrand – obszaru bogatego w cenne surowce i minerały. Jest to ośrodek handlu złotem oraz diamentami na szeroką skalę.

Miasto zostało założone w 1886 r. po wybuchu gorączki złota, a w ciągu 10 lat liczba mieszkańców osiągnęła liczbę 100 000. Obecnie jest to nowoczesna metropolia zamieszkała przez milion osób, a cała aglomeracja Johannesburga liczy ponad 8 mln mieszkańców.


Jekaterynburg

To czwarte co do wielkości miasto w Rosji, położone na wschód od gór Ural. Jego powstanie związane jest z wydobyciem i obróbką żelaza oraz strategicznym położeniem na szlaku łączącym Europę z Azją. Jekaterynburg nazywany był także „oknem na Azję”.

Jekaterynburg to 3 największy okręg przemysłowy w Rosji, miejsce wydobycia wielu surowców m.in. żelaza i miedzi a także centrum przemysłu obronnego.


Juárez

Znane także jako Ciudad Juárez. Miasto położone w Meksyku nad rzeką Rio Grande, bezpośrednio sąsiadujące z amerykańskim El Paso. Oba miasta połączone są 4 mostami przez które można przekroczyć granicę meksykańsko-amerykańską.

Na początku XXI w. Juárez było jednym z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie, w którym rocznie dochodziło do prawie 1500 zabójstw. Główną przyczyną tak wysokiego poziomu przestępczości był przemyt narkotyków i związana z tym działalność karteli.

Obecnie sytuacja została opanowana i miasto jest dużo bezpieczniejsze.


Jinan

Miasto położone we wschodnich Chinach nad rzeką Huang He. Często nazywane jest „Miastem Źródeł” ze względu na 72 źródła artezyjskie zlokalizowane na tym terenie.

Jinan to jedno z 10 miast na świecie z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.


Jilin

Miasto na J położone w północno-wschodniej części Chin, w pobliży granicy z Rosją i Koreą Północną. W języku chińskim nazwa miasta oznacza „Pomyślny Las”.

Jilin to ośrodek przemysłu ciężkiego, który związany jest głównie z wydobyciem ropy naftowej ze złóż łupków bitumicznych. Ponadto działa tutaj fabryka samochodów i wagonów kolejowych.

Ważną rolę odgrywa także przemysł farmaceutyczny. W pobliżu miasta występują liczne hodowle żeń-szenia, który na szeroką skalę jest używany w tradycyjnej medycynie chińskiej.


Jinjiang

Miasto położone w południowo-wschodniej części Chin nad rzeką Jin. Jinjiang jest znany z dużej liczby fabryk, które produkują odzież oraz obuwie eksportowane na cały świat.

W Jinjiang mieszka wielu imigrantów z takich państw jak Tajwan, Filipiny, Malezja, Singapur czy Birma.


Jianyang

Miasto położone w południowo-zachodnich Chinach nad brzegiem rzeki Tuo, którego historia liczy ponad 2000 lat.

Gospodarka miasta oparta jest głównie na rolnictwie oraz przemyśle maszynowym.


Jaunde

Stolica Kamerunu. Miasto zostało założone w 1888 roku przez niemieckich kolonistów handlujących kauczukiem oraz kością słoniową. Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej miasto zajęli Francuzi, którzy utworzyli tutaj stolicę swojej kolonii.

Ze względu na długą porę deszczową, zabudowę obszarów zalewowych i słabą infrastrukturę kanalizacyjną miasto często jest niszczone przez powodzie. W latach 1980–2019 było ich tutaj prawie 150.


Sprawdź inne kategorie na J
Państwa na J
Rzeki na J
Góry na J
Warzywa na J
Zwierzęta na J
Kolory na J
Rośliny na J
Rzeczy na J
Stolica na J
Jedzenie na J
Zawody na J