Polskie miasto na D – lista
- Dąbrowa Górnicza
- Dębica
- Dzierżoniów
- Działdowo
- Dęblin
- Dębno
- Darłowo
- Dąbrowa Tarnowska
- Drawsko Pomorskie
- Dobre Miasto
Zagraniczne miasto na D – lista
- Delhi
- Dhaka
- Dżakarta
- Doha
- Dakar
- Dżudda
- Duszanbe
- Dżibuti
- Dublin
- Damaszek
Polskie miasta na D
Dąbrowa Górnicza
Miasto położone na południu Polski, we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Silnie związane z przemysłem ciężkim i górnictwem. Znajduje się tutaj największa w Polsce huta stali.
Jedną z dzielnic miasta jest Błędów, to miejsce gdzie rozpoczyna się Pustynia Błędowska. Ponadto będąc w Dąbrowie Górniczej możemy odwiedzić Park Krajobrazowy Orlich Gniazd czy Park Wodny Nemo.
Dębica
Miasto na literę D położone w województwie podkarpackim i jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych tej części Polski. Dębica znana jest przede wszystkim z fabryki opon samochodowych.
10 lipca 1946 roku odbyła się tutaj jedna z ostatnich publicznych egzekucji w Europie.
Jest to także miasto o długiej i bogatej historii czego wyrazem jest mnogość zabytków jakie możemy spotkać w mieście. Są to np. kościół św. Jadwigi, park miejski czy zabytkowa wieża ciśnień.
Dzierżoniów
Miasto w województwie dolnośląskim położone u podnóża Gór Sowich. Jego początki sięgają XII w. a więc jest to miasto o bardzo długiej historii. Znajdziemy tutaj wiele zabytków, a wśród nich średniowieczne mury miejskie, kościoły, zbór ewangelicki, synagogę czy ratusz.
To tutaj swoją działalność rozpoczęły Zakłady Radiowe „DIORA”. Była to pierwsza w Polsce fabryka, która po II wojnie światowej rozpoczęła produkcje radioodbiorników. Jej produkty znane są na całym świecie.
Działdowo
Miasto na literę D położone w województwie warmińsko-mazurskim. Szczególną uwagę warto zwrócić tutaj na układ zabudowy. W Działdowie zachowało się bowiem historyczne centrum z czworobocznym rynkiem, ratuszem oraz kamienicami.
W Działdowie znajduje się także Muzeum Państwa Krzyżackiego, gotycki zamek krzyżacki, zabytkowa wieża ciśnień czy dawna synagoga.
Dęblin
Dęblin położony jest w województwie lubelskim, przy ujściu rzeki Wieprz do Wisły. Według legendy nazwa miasta związana jest z dużą ilością dębów, które niegdyś porastały okolicę.
Działająca tu od 1925 roku Oficerska Szkoła Lotnicza wykształciła wielu pilotów, którzy brali udział m.in. w Bitwie o Anglię. Od 1968 jej nazwa to „Szkoła Orląt” jedyne miejsce w Polsce gdzie kształceni są piloci wojskowi.
Dębno
Miasto w województwie zachodniopomorskim, które od 1232 do 1318 roku należała do templariuszy. Następnie własność m.in. joannitów, Marchii Brandenburskiej i Rzeszy Niemieckiej.
W 2000 roku otwarto tutaj Kopalnię Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno, która odznacza się największym wydobyciem w kraju.
Darłowo
Miasto na D położone w województwie zachodniopomorskim, które posiada dostęp do morza. Darłowo ma długą i bogatą historię o czym świadczą liczne zabytki m. in. Brama Wysoka, Zamek Książąt Pomorskich czy Kościół Mariacki.
W czasie drugiej wojny światowe znajdował się tutaj niemiecki poligon doświadczalny. Testowano na nim działo Gustav (Dora). Była to największa i najdroższa konstrukcja tego typu na świecie. Za jego obsługę odpowiadało ponad 5000 osób. Działo kalibru 802 mm zamontowane było na wagonie kolejowym i mogło wystrzelić pocisk o masie 7 ton na odległość 50 km.
Dąbrowa Tarnowska
Miasto położone w województwie małopolskim nad rzeką Breń. Przed II wojną światową znaczną część mieszkańców stanowili Żydzi a śladem po ich obecności jest synagoga – obecnie Muzeum Judaistyczne.
W mieście znajduje się wiele atrakcji turystycznych m. in. Muzeum Polonijne czy Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew.
Drawsko Pomorskie
Miasto położone w województwie zachodnio-pomorskim nad rzeką Drawa. Od VII w. znajdował się tutaj gród Polan który Mieszko I włączył do powstającego państwa polskiego.
Miasto znane jest przede wszystkim z poligonu założonego w 1946 r. Odbywają się tutaj ćwiczenia wojsk lądowych i sił powietrznych. Poligon Drawski jest jednym z największych w Europie.
Dobre Miasto
Miasto na literę D położone województwie warmińsko-mazurskim. Wyróżnia je znaczna liczba średniowiecznych zabytków np. gotycka kolegiata, Baszta Bociania, fragment murów obronnych.
Zagraniczne miasta na D
Delhi
Miasto na literę D położone w Indiach i stolica tego kraju. Jedno z najludniejszych miast na świecie w 2020 zamieszkiwało je ponad 29 milionów osób. Miasto pod wieloma względami wyjątkowe, gdzie nowoczesne budowle kontrastują z tradycyjną zabudową. Prawie połowa mieszkańców Delhi miesza w slamsach.
W Delhi znajduje się wiele wyjątkowych budynków i budowli są to m. in.
Czerwony Fort
Zbudowany w 1638 r. przez cesarza Mogołów Szacha Jahana na planie ośmiokąta. Fort otoczony jest murem o długości 2,41 km a jego wysokość waha się od 16 do 33 m.
Kutb Minar
Najwyższy na świecie minaret zbudowany z cegły, którego wysokość to 73 m. Stanowi część najstarszego meczetu Indii – Kuwwat-al-Islam. Co ciekawe minaret powstał w XIII w. co podkreśla kunszt rzemieślniczy ówczesnych mieszkańców Indii.
Żelazna Kolumna
Kolumna w całości wykonana z żelaza w pierwszej połowie V w. n.e. Co ciekawe od tego momentu nie ulega korozji co jest ewenementem na skalę światową. Na ten temat powstało wiele teorii spiskowych, jednak naukowcy uważają, że wynika to z dużej zawartości fosforu w żelazie oraz suchego klimatu.
Dhaka
Największe miasto i stolica Bangladeszu położona w delcie rzeki Ganges. Warunki życia w Dhace są skrajnie niskie, sytuacja ta wynika ze słabej dostępności do czystej wody czy dużej ilości odpadów zalegających na ulicach miasta.
W 2013 r. w Dhace miała miejsce największa pod względem liczby ofiar śmiertelnych katastrofa budowlana. Zginęło w niej 1127 osób.
Dżakarta
Stolica Indonezji położona na wyspie Jawa. W XVII w. Dżakarta była głównym miastem Kompanii Wschodnioindyjskiej odpowiedzialnej za zarządzaniem holenderskimi koloniami. Nawet po II wojnie światowej Holendrzy rządzili miastem jeszcze przez 4 lata.
Znajduje się tutaj największy w tej części Azji meczet – Istiqlal mogący pomieścić ogromną liczbę wiernych, nawet 200 000.
Doha
Miasto na literę D położone w Katarze i stolica tego kraju. Jeden z najbogatszych regionów na świecie. Jego rdzenni mieszkańcy nie muszą płacić podatków, składek na ubezpieczenia co więcej rząd zapewnia im darmowe mieszkanie, prąd, gaz czy wodę.
Miasto założone zostało w 1820 r. jako ważny port handlowy, później ośrodek związany z poławianiem pereł. Jednak prawdziwy rozkwit Doszy przypada na początek lat 60 XX. wieku kiedy to odkryto ogromne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Obecnie jest to nowoczesna metropolia.
Dakar
Stolica Senegalu i największy port morski tej części Afryki. Do XIX w. Dakar był główny ośrodkiem handlu i wywozu czarnoskórych niewolników. Później stolica francuskich kolonii w Afryce.
Od 1978 do 2007 roku miasto było metą słynnego Rajdu Dakar. Jednak ze względu na zagrożenie terrorystyczne cały wyścig przeniesiono do Ameryki Południowej.
Dżudda
Miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej związane z przetwórstwem ropy naftowej. Ważny punkt dla pielgrzymów odwiedzających święte miejsce Islamu – Mekkę.
Dżudda to miejsce gdzie powstaje pierwszy na świecie budynek którego wysokość przekroczy 1000 m jego nazwa to Jeddah Tower.
Duszanbe
Stolica Tadżykistanu założona w 1924 roku, a więc jest to miasto stosunkowo młode. Przez pierwsze 5 lata jego istnienia nazywało się Duszambe co po tadżycku oznacza „poniedziałek”. Nazwa wzięła się od targów obywających się tutaj w każdy pierwszy dzień tygodnia.
W czasie istnienia Tadżyckiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (1929 – 1961) nazwę zmieniono na Stalinabad – „Miasto Stalina”. Do pierwotnej nazwy wrócono w 1961 roku.
Dżibuti
Miasto na D i stolica państwa o tej samej nazwie położona w Afryce. 70% mieszkańców całego kraju mieszka właśnie tutaj. Tutejszy port jest bardzo ważnym punktem tranzytowym położonym w pobliżu najbardziej ruchliwych szlaków morskich.
Wiedzie tędy m.in. trasa z Azji do Europy wykorzystująca Kanał Panamski. Dżibuti jest także portem obsługującym etiopski handel morski.
Dublin
Stolica Irlandii – jednego z najbogatszych państw świata. Miejsce koncentracji przemysłu wysokich technologii, instytucji finansowych, ubezpieczeniowych i banków. Wiele amerykańskich koncernów ma tutaj swoje siedziby. Dla przykładu znajduje się tutaj 1 z 3 przetwórni na świecie w które powstaje koncentrat wykorzystywany do produkcji Coca-Coli.
Dublin to miasto z najmłodszą populacją w całej Europie. Ponad połowa mieszkańców ma mniej niż 25 lat.
Znajduje się tam także bardzo wyjątkowy most – Most O’Connell, którego długość mierzy tyle samo co szerokość. To jedyny taki przypadek w Europie.
Damaszek
Stolica Syrii. Jedno z najstarszych miast świata, które istnieje nieprzerwanie od ponad 5 000 lat. W przeszłości Damaszek słynął z produkcji jedwabiu oraz stali damasceńskiej.
Znajduje się tam jedna z najstarszych świątyń na świecie – Meczet Umajjadów z 705 roku. Pierwotnie była to bazylika św. Jana Chrzciciela, którą przebudowana na meczet. Jednak relikwie św. Jana nadal są tam przechowywane.
Sprawdź inne kategorie na D
Państwo na D
Rzeka na D
Góra na D
Owoc na D
Zwierzę na D
Kolor na D
Roślina na D
Rzecz na D
Stolica na D
Jedzenie na D
Zawód na D