Polskie rzeki na W


Wisła

Najdłuższa rzeka w Polsce licząca 1047 km. Źródła Wisły znajdują się w województwie śląskim, na zboczach Baraniej Góry. Od stuleci rzeka stanowi jeden z najważniejszych czynników osadniczych w kraju, jej przebieg determinował miejsca powstania pierwszych grodów, które obecnie są największymi miastami Polski.

Są to m.in. Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Ponadto nad Wisłą położonych jest wiele więcej mniejszych miast np. Oświęcim, Tarnobrzeg, Ciechocinek czy Toruń.


Warta

Trzecia najdłuższa rzeka w Polsce o długości 808 km. Warta rozpoczyna swój bieg na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na terenie Zawiercia. Uchodzi do Odry. Nad Wartą zlokalizowanych jest wiele polskich miast m.im. Poznań, Koło, Gorzów Wielkopolski czy Śrem.


Wisłok

Rzeka na literę W przepływająca przez całe województwo podkarpackie. Rozpoczyna swój bieg na zboczach Wielkiego Bukowca w Beskidzie Niskim. Po pokonaniu 228 km uchodzi do Sanu. Nad Wisłokiem położone są takie miasta jak Krosno, Strzyżów czy Rzeszów.


Wilga

Rzeka w województwie małopolskim, wypływająca z okolic wsi Raciborsko na wysokości 370 m n.p.m. Jej długość to 26,7 km. W Krakowie Wilga uchodzi do Wisły.


Wieprz

Rzeka na W wypływająca w miejscowości Wieprzów Ordynacki na wysokości 274 m n.p.m. Kończy swój bieg uchodząc do Wisły. Wieprz ma długość 303 km.


Wisłoka

Rzeka wypływająca w Beskidzie Niskim, na wysokości 575 m n.p.m., na zboczu góry Dębi Wierch. Po 164 km. Wisłoka wpada do Wisły.


Zagraniczne rzeki na W


Wołga

Najdłuższa rzeka Europy przepływająca przez zachodnią Rosję. Wołga ma swój początek na Wyżynie Wałdaj, zlokalizowanej pomiędzy Moskwą a Petersburgiem.

Po pokonaniu 3531 km uchodzi do Morza Kaspijskiego tworząc przy tym największą europejską deltę. Nad Wołgą położone są takie miasta jak Twer, Niżny Nowogród, Wołgograd czy Astrachań.


Wełtawa

Rzeka na W przepływająca przez terytorium Czech, w tym przez stolicę tego kraju czyli Pragę. Wełtawa rozpoczyna swój bieg w górach Szumawa położonych na południowym-zachodzie Czech. Po pokonaniu 435 km łączy się z Łabą.


Wardar

Rzeka przepływająca przez Macedonię Północną oraz Grecję licząca 388 km długości. Źródła rzeki Wardar znajdują się w górach Szarska Planina, z kolei ujście zlokalizowane jest nad brzegiem Morza Egejskiego.

Wardar pod nazwą Aksios często pojawia się w mitologii greckiej. Homer opisuje ją jako najczystszą i najpiękniejszą rzekę ówczesnego świata.


Wag

Rzeka położona na Słowacji mająca swój początek na południowych stokach Tatr. Po pokonaniu 403 km łączy się z Dunajem. Nad rzeką Wag położone są takie słowackie miasta jak Trnawa, Trenczyn czy Żylina.


Wolta

Rzeka w zachodniej Afryce o długości ok. 1500 km. Przepływa przez 2 państwa: Ghanę oraz Burkina Faso. Na rzece zbudowano zaporę, która tworzy jeden z największych na świecie sztucznych zbiorników wodnych – jezioro Wolta.


Worona

Rzeka na W przepływająca przez terytorium Ukrainy. Worona liczy 81 km długości i uchodzi do Bystrzycy.


Sprawdź inne kategorie na W
Państwo na W
Miasto na W
Góra na W
Warzywa i owoce na W
Zwierzę na W
Kolor na W
Roślina na W
Rzecz na W
Stolica na W
Jedzenie na W
Zawód na W