Szczyty i góry na W

Polskie szczyty na W


Wołowiec

Szczyt położony na granicy polsko-słowackiej, w obrębie Tatr Zachodnich o wysokości 2064 m n.p.m. Ze szczytu można podziwiać bardzo rozległą panoramę, zarówno na pozostałą część Tatr jak i np. Babią Górę. Na zboczach Wołowca występują bardzo rzadkie w Polsce rośliny taki jak mietlica alpejska czy wierzba szwajcarska.


Wołowa Turnia

Góra na W o wysokości 2373 m n.p.m. zlokalizowany na granicy między Polską a Słowacją, w Tatrach Wysokich. Ze szczytu roztacza się niesamowita panorama obejmująca m.in. Wielki Żabi Staw Mięguszowiecki.

Jako pierwsi wierzchołek osiągnęli niemieccy wspinacze: Katherine Bröske oraz Simon Häberlein w 1905 roku.


Waligóra

Najwyższy szczyt Gór Suchych będących częścią Sudetów Środkowych. Waligóra liczy 933 m n.p.m. a jej szczyt oraz zbocza pokrywa las w którym dominują buki oraz świerki. Waligóra zaliczana jest do Korony Gór Polskich – 28 szczytów ze wszystkich pasm górskich w Polsce.


Wołowy Garb

Znany także jako Wołowe. Szczyt w Bieszczadach Zachodnich o wysokości 1248 m n.p.m. na który nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Górne części Wołowego Garbu pokryte są typową dla Bieszczad połoniną – zwartą warstwą muraw alpejskich i subalpejskich.


Wielki Rogacz

Góra na literę W zlokalizowana w Beskidzie Sądeckim, o wysokości 1182 m n.p.m. Na szczyt można dostać się podążając dwoma szlakami, czerwonym lub niebieskim.

Zagraniczne szczyty na W


Wezuwiusz

Góra wulkaniczna znajdująca się na południu Włoch o wysokości 1281 m n.p.m.  Wezuwiusz to stratowulkan, który zniszczył m.in. Pompeje. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 i od tamtego czasu wulkan pozostaje w uśpieniu.


Waumbek

Góra na W położona w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, będąca częścią Gór Białych. Waumbek liczy 1221 m n.p.m.


Wildgrat

Szczyt położony w Alpach Ötztalskich, w południowo-zachodniej Austrii. W najwyższym punkcie osiąga wysokość bezwzględną wynoszącą 2971 m.


Waas

Szczyt na literę W położony w zachodniej części USA, w stanie Utah. Liczy 3751 m n.p.m. i jest częścią pasma górskiego La Sal.


Whitney

Niesamowicie malowniczy szczyt zlokalizowany na terytorium Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia. Jego najwyższy punkt znajduje się 4421 m n.p.m. Pierwsze udane wejście na szczyt miało miejsce w 1873 r. a dokonali tego trzej amerykańscy wspinacze Charles Begole, Albert Johnson, i John Lucas.

Góry na W


Wielkie Góry Wododziałowe

Bardzo długi, bo rozciągający się na ponad 4000 km łańcuch górski zlokalizowany we wschodniej części Australii. Jego najwyższym punktem jest Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.), która jest także najwyższym szczytem całej Australii.

Wielkie Góry Wododziałowe są miejscem występowania dużej ilości surowców naturalnych m.in. złota, węgla, miedzi, ołowiu czy wolframu.

Duży wkład w poznanie gór oraz ich flory oraz fauny miał polski geolog, geograf i odkrywca Paweł Edmund Strzelecki.


Wielki Chingan

Góry położone w południowo-wschodnich Chinach rozciągające się na długości ok. 1200 km. Najwyższy szczyt tego pasma górskiego czyli Huanggangliang Shan wznosi się na wysokość 2029 m n.p.m.


Wierchojańskie

Pasmo górskie na literę W położone na północno-wschodnim krańcu Rosji, w Republice Jakucji. Najwyższym punktem Gór Wierchojańskich jest szczyt bez nazwy liczący 2389 m n.p.m.


Watzmann

Masyw górski będący częścią Alp Berchtesgadeńskich, położony na południowym-wschodzie Niemiec, przy granicy z Austrią. Najwyższy szczyt nosi nazwę Mittelspitze a jego wysokość to 2713 m n.p.m.


Wałbrzyskie

Góry na W położone w Sudetach Środkowych, w całości na terenie Polski. Najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa o wysokości 853 m n.p.m.


Sprawdź inne kategorie na W
Państwo na W
Miasto na W
Rzeka na W
Warzywa i owoce na W
Zwierzę na W
Kolor na W
Roślina na W
Rzecz na W
Stolica na W
Jedzenie na W
Zawód na W