Miasto na W – Miasta na literę W

Polskie miasto na W – lista

 • Warszawa
 • Wrocław
 • Wałbrzych
 • Włocławek
 • Wejherowo
 • Wodzisław Śląski
 • Wołomin
 • Września
 • Wyszków
 • Wągrowiec

Zagraniczne miasto na W – lista

 • Wuhan
 • Wiedeń
 • Waszyngton
 • Wagadugu
 • Wientian
 • Wilno
 • Windhuk
 • Wellington
 • Watykan
 • Wuxi

Polskie miasta na W


Warszawa

Stolica Polski i największe miasto tego kraju położone nad Wisłą. Warszawa jest 3 w historii Polski stolicą państwową, a jej przeniesienie z Krakowa nastąpiło w 1568 roku. Wtedy to król Zygmunt August wraz ze swoją świtą na stałe przeprowadził się do Warszawy.

Warszawa jest największą i najlepiej rozwiniętą gospodarczo metropolią w Polsce, z wyróżniającymi się na tle kraju cenami oraz wysokością wynagrodzeń.

Znajdująca się na Placu Zamkowym Kolumna Zygmunta III Wazy była pierwszym pomnikiem w Polsce, który przedstawiał osobę świecką. Wcześniej wszystkie duże rzeźby zarezerwowane były dla świętych.


Wrocław

Miasto w województwie dolnośląskim położone nad rzeką Odrą. Już w 940 r. istniał tu obronny gród Słowian położony na wyspie Ostrów Tumski. W 1000 r. we Wrocławiu założono 1 z 4 pierwszych biskupstw w Polsce.

Wrocław to pod wieloma względami miasto wyjątkowe. Znajduje się tu najwyższy budynek mieszkalny w Polsce – Sky Tower (212 m). Ponadto działa tu najstarsza w Europie restauracja, która nieprzerwanie od 730 lat serwuje strawę i napitek.

Wrocław nazywany jest Miastem Mostów, ponieważ znajdziemy ich tu naprawdę wiele (118 mostów i 27 kładek). Tylko trzy miasta w Europie są lepsze pod tym względem. Dodatkową atrakcja miasta są ukryte w tkance miejskiej krasnale. Ich obecność związana jest z Pomarańczową Alternatywą -ruchem happeningowym.

Ponadto we Wrocławiu funkcjonuje jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, który został założony w 1865 r. ZOO zamieszkuje 10 500 zwierząt z 1132 gatunków co pod tym względem plasuje wrocławskie ZOO na 3 miejscu na świecie.


Wałbrzych

Miasto na W położone w województwie dolnośląskim nad rzeką Pełcznica, w Górach Wałbrzyskich. Już w 1191 roku istniał tu gród obronny należący do książąt śląskich.

Największym zabytkiem miasta jest zamek Książ, który zaczęto budować już w XIII w. W późniejszych latach był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jest to 3 największy, po Wawelu i twierdzy w Malborku największy zamek w Polsce.


Włocławek

Miasto powiatowe położone w centralnej Polsce nad Wisłą, w województwie kujawsko-pomorskim. Na wschodzie miasta znajduje się zapora, która spiętrza wody Wisły tworząc Jezioro Włocławskie – największy pod względem powierzchnie sztuczny zbiornik wodny w Polsce.

We Włocławku mocno rozwinął się przemysł m.in. chemiczny, energetyczny, precyzyjny, metalowy czy precyzyjny. Jedną z największych fabryk działających na terenie miasta jest Anwil SA.


Wejherowo

Miasto położone w województwie pomorskim na Pojezierzu Kaszubskim nad rzeką Reda. Już w VII w. na dzisiejszej Górze Zamkowej istniał gród i osada Słowian. Jednak współczesne Wejherowo założył w 1643 r. Jakub Wejher – wojewoda malborski.

Kilka lat później ufundował on Kalwarię Wejherowską, która uznawana jest za perłę architektury północnej Polski. Jest to kompleks 26 kaplic wkomponowanych w zabudowę i zespół parkowo-pałacowy.

Poza Kalwarią Zebrzydowską i Pakoską jest najstarszym Sanktuarium Męki Pańskiej na terenie Polski.

Ponadto w Wejherowie możemy podziwiać zabytkowy budynek Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, kolegiatę św. Trójcy czy Park Majkowskiego.

Wejherowo razem z Rumią i Redą tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie.


Wodzisław Śląski

Miasto powiatowe położone w województwie śląskim, nad rzeką Lesznica. Lokacja miasta miała miejsce w 1257 roku, w tym samym okresie powstał tu klasztor ninorytów.

Wodzisław Śląski to miasto o długiej i bogatej historii o czym świadczą liczne zabytki m.in. Kościół Minorytów czy Kościół WNMP.


Wołomin

Miasto na literę W zlokalizowane w granicach województwa mazowieckiego, w obrębie aglomeracji warszawskiej. Rozwój miasta związany był z eksploatacją pobliskich lasów z których pozyskiwano miód, wosk pszczeli, skóry, drewno oraz smołę.

W XIX w. Wołomin słynął z produkcji cegieł, jednak ze względu na wyczerpujące się złoża gliny zaprzestano produkcji. Później powstała tutaj huta szkła oraz fabryka maszyn rolniczych.


Września

Miasto zlokalizowane w obrębie województwa wielkopolskiego, nad rzeką Wrześnica.  Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1256 roku, a lokacja miasta nastąpiła 200 lat później.

O długiej historii miasta świadczą liczne zabytki m.in historyczny układ zabudowy, kościół Świętego Ducha, willa starosty, zespół pałacowy czy wozownia w zespole koszar.


Wyszków

Miasto na W zlokalizowane w obrębie województwa mazowieckiego, nad rzeką Bug. W XVI w. Wyszków stał się ważnym miastem handlowym.

W przeszłości ważną rolę pełnił tu przemysł meblarski oraz samochodowy. Obecnie w Wyszkowie działa tu huta szkła oraz rozwija się przemysł metalowy.


Wągrowiec

Miasto powiatowe położone w obrębie województwa wielkopolskiego. Powstanie miasta związane jest z działalnością zakonu Cystersów pod koniec XIV w. Działał tutaj Jakub Wujek, który w 1595 r. przetłumaczył Biblię na język polski.

Opactwo zlikwidowano w 1835 roku, jednak kościół jak i zabudowania klasztorne można podziwiać do dziś. Obecnie są one własnością ojców paulinów.

Wągrowiec to także ważny ośrodek turystyczny i wypoczynkowy. Możemy tu podziwiać m.in. unikatowe w skali Europy skrzyżowanie rzek Wełny i Nielby pod kątem prostym.


Zagraniczne miasta na W


Wuhan

Miasto na W położone w Chinach nad rzeką Jangcy. W 2019 roku rozpoczęła się tu pandemia COVID-19 alias koronawirus – największa epidemia o globalnym zasięgu w XXI w.

Wuhan to jeden z największych chińskich okręgów przemysłowych, działają tu m.in. huty metali, stocznie, duże porty handlowe, fabryki samochodów oraz firmy IT. Co więcej w tym mieście znajduje się ponad 200 drapaczy chmur, a w planach jest budowa superwieżowca o wysokości 1000 m – Phoenix Towers.


Wiedeń

Stolica Austrii i największe miasto tego kraju. Wiedeń położony jest nad Dunajem – jedną z największych rzek w Europie. Już w 2500 lat temu istniała tu osada Celtów, którą 500 lat późnij podbili Rzymianie. Wiedeń stał się posterunkiem granicznym broniącym granic imperium przed najazdami barbarzyńców.

W 1276 r. Wiedeń stał się stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego, czyli był najważniejszym miastem ówczesnej Europy. 1683 r. pod Wiedniem doszło do starcia wojsk polsko-cesarskich z Turkami. Na kartach historii wydarzenie to zapisało się jako Odsiecz Wiedeńska a ostatecznego zwycięstwa w dużej mierze przyczyniły się polskie wojska dowodzone przez Jana III Sobieskiego.

Wiedeń to jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Można tu podziwiać takie zabytki jak gotycka Katedra Św. Szczepana, Ratusz, budynek Parlamentu czy Prater – największe wesołe miasteczko w Europie.


Waszyngton

Stolica USA. Miasto na literę W położone na wschodzie Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Potomak. Formalnie nazwa miasta to Dystrykt Kolumbii jednak potocznie nazywa się je Waszyngton, lub D.C. Często można spotkać się także z określeniem Waszyngton, D.C.

Miasto zostało założone w 1790 r. i od tamtego momentu stanowi siedzibę wszystkich prezydentów USA. Najbardziej znanymi obiektami zlokalizowanymi na terenie Waszyngtonu są: Biały Dom, Kapitol Stanów Zjednoczonych, Mauzoleum Abrahama Lincolna, National Mall czy Pomnik Waszyngtona.

Ponadto można tu zwiedzać Muzeum Drzewek Bonsai. Jednym z tutejszych okazów jest licząca ponad 400 lat sosna drobnokwiatowa, która przetrwała wybuch bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę w 1945 r.


Wagadugu

Stolica Burkiny Faso i największe miasto tego kraju, położone w Zachodniej Afryce. W języku tubylców Wagadugu oznacza „miasto naczelnego wodza”.

Już w 1441 r. znajdowała się tutaj główna siedziba Królestwa Mossi – afrykańskiego państwa istniejącego w latach 1251-1896 r. Po podbiciu miasta przez Francuzów Wagadugu mianowano stolicą ich kolonii – Górnej Wolty. Od 1960 r. siedziba administracji państwowej kraju.

W mieście można zwiedzać takie zabytki jak Pomnik Męczenników czy Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP.


Wientian

Stolica Laosu. Miasto na W położone nad rzeką Mekong, w północnej części kraju, tuż przy granicy z Tajlandią. Od wieków Wientian związany jest z kulturą buddyjską. Najstarszymi znaleziskami odkrytymi na tym terenie są właśnie posążki Buddy.

To tutaj przechowywano posąg Szmaragdowego Buddy – figurę o wysokości 66 cm w całości wykonaną z jadeitu pokrytego złotem. Obecnie można ją podziwiać w Bangkoku.

Ponadto w Wientian znajduje się wiele innych buddyjskich zabytków m.in. pokryta złotem Pagoda Wat That Luang, Brama Patuxai czy Świątynia Haw Phra Kaew.


Wilno

Stolica Litwy, dawna stolica Wielkiego Księstwa Litewskiego. Główny ośrodek kultury polskiej na ziemiach litewskich.

Miasto o bardzo długiej i bogatej historii o czym świadczą liczne zabytki m.in. Kościół św. Mikołaja, Baszta Giedymina, Zamek Dolny czy liczne kamienice.

Przed II wojną światową Wilno było jednym z największych skupisk Żydów w Europie. Dlatego określano je mianem „Jerozolima Północy”.


Windhuk

Stolica Namibii. Miasto położone w centralnej części kraju, na wysokości ok. 1700 m.n.p.m. Próbę założenia tego miasta podejmowano dwukrotnie. Za pierwszym razem, w 1840 roku udało się wznieść niewielką osadę, jednak kilkanaście lat później Windhuk został całkowicie zniszczony w wyniku działań wojennych.

Kolejną próbę podjęli niemieccy koloniści w 1890 r. Powstał tu fort, a miasto zaczęło się szybko rozwijać. W kolejnych latach powstały 3 zamki obronne, a Windhuk stał się głównym miastem regionu.

W 1958 r. powstałą tu pierwsza na świecie stacja odzyskująca i uzdatniająca wodę pochodzącą ze ścieków komunalnych.


Wellington

Stolica Nowej Zelandii. Jeden z największych portów morskich kraju oraz duże centrum finansowe, bankowe i gospodarcze. Pierwsi Europejczycy dotarli tu w 1839 r. a pierwsza osada powstała tu rok później.

W odniesieniu do kinematografii Wellington określa się mianem Wellywood. Dwie najbardziej znane produkcje filmowe jakie tu kręcono to King Kong oraz pierwsza część trylogii Tolkiena – Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia.

Wellington to położona najbardziej na południe stolica państwowa na świecie. To także najbardziej wietrzne (jeśli chodzi o średnią prędkość wiatru w ciągu roku) miasto na Ziemi.


Watykan

Miasto-państwo położone na Półwyspie Apenińskim, a dokładniej mówiąc we włoskim Rzymie. Watykan to najmniejsze państwo na świecie, a jego powierzchnia to zaledwie 0,44 m².

Watykan jest siedzibą najwyższych władz kościoła katolickiego, w tym papieża. Państwo Watykan oraz Stolica Apostolska to dwa oddzielne byty. Pierwsze określenie odnosi się do terytorium, z kolei Stolica Apostolska to urząd papieski, określany także jako rząd miasta-państwa Watykan.


Wuxi

Miasto na W położone we wschodniej części Chin, nad Wielkim Kanałem – najdłuższym na świecie sztucznym kanałem wodnym. Wuxi to znany w Chinach ośrodek turystyczny i wypoczynkowy.

W Wuxi, na górze Ling Shan znajduje się posąg Budy mierzący 88 m wysokości. To największe przedstawienie tego filozofa na świecie oraz jeden z najwyższych pomników na kuli ziemskiej.


Sprawdź inne kategorie na W
Państwo na W
Rzeka na W
Góra na W
Warzywa i owoce na W
Zwierzę na W
Kolor na W
Roślina na W
Rzecz na W
Stolica na W
Jedzenie na W
Zawód na W