Polskie rzeki na P


Pilica

Rzeka mająca swój początek na terenie województwa śląskiego, a uchodząca do Wisły na Mazowszu, w pobliżu miejscowości Ostrówek. Pilica liczy 319 km długości.

Leżą nad nią takie miejscowości jak Szczekociny, Tomaszów Mazowiecki, Warka czy Koniecpol.


Piława

Rzeka na P przepływająca prze 2 województwa: wielkopolskie o zachodniopomorskie. Wypływa z jeziora Komorze, a uchodzi do Gwdy. Na Pilawie zbudowano niedużą elektrownie wodną.


Pasłęka

Rzeka o długości 186 km rozpoczynająca swój bieg w okolicach miasta Olsztynek, a uchodzi do Zalewu Szczecińskiego. Ze względu na występowanie bobrów cały bieg rzeki objęty jest ochroną.


Perznica

Rzeka na literę P zlokalizowana na terenie województwa zachodniopomorskiego o długości 26 km. Perznica jest dopływem Parsęty.


Prądnik

Rzeka na południu Polski, w województwie małopolskim. Źródła Prądnika znajdują się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W rzece można spotkać takie gatunki ryb jak pstrąg potokowy czy kleń. Po dotarciu do krakowskiego Dąbia Prądnik uchodzi do Wisły.


Plitnica

Rzeka o długości 59 km tocząca swe wody przez obszar województwa zachodniopomorskiego. Plitnica jest dopływem Gwdy.


Zagraniczne rzeki na P


Paragwaj

Rzeka położona w centralnej części kontynentu południowoamerykańskiego, przepływająca przez Argentynę, Brazylię oraz Paragwaj. Na tą rzeką położona jest m.in. stolica Paragwaju Asunción.


Purus

Rzeka na P mająca swój początek w peruwiańskich Andach. Uznawana jest za jedną z najbardziej krętych rzek na świecie. Po pokonaniu 3270 km łączy się z Amazonką.


Parana

Druga pod względem długości (po Amazonce) rzeka Ameryki Południowej. Źródła Parany znajdują się na Wyżynie Brazylijskiej, a powstaje ona z połączenia Rio Grane i Paranaiba. Parana liczy 4700 km długości i przepływa przez 3 kraje: Argentynę, Brazylię oraz Paragwaj.


Pamir

Rzeka mająca swój początek w jeziorze Zurkul położonym na granicy Tadżykistanu i Afganistanu, w Pamirze. Uchodzi do rzeki Pandż.


Pad

Rzeka na P przecinająca wzdłuż północną cześć Włoch. Jego źródła znajdują się w Alpach Kotyjskich. Pad uchodzi do Morza Adriatyckiego, w pobliży Wenecji. W dolnym biegu tworzy jedną z największych delt w Europie. Pad jest najdłuższą rzeką na Półwyspie Apenińskim, znajdują się nad nim takie miasta jak Turyn, Ferrara czy Piacenza.


Peczora

Rzeka na P położona w całości w zachodniej Rosji. Swój bieg rozpoczyna w górach Ural, a po 1810 km uchodzi do Morza Barentsa.


Sprawdź inne kategorie na P
Państwa na P
Miasto na P
Góry na P
Warzywa na P
Zwierzęta na P
Kolory na P
Rośliny na P
Rzeczy na P
Stolica na P
Jedzenie na P
Zawody na P