Rzeki na P

Polskie rzeki na P

Pilica

Rzeka mająca swój początek na terenie województwa śląskiego, a uchodząca do Wisły na Mazowszu, w pobliżu miejscowości Ostrówek. Pilica liczy 319 km długości.

Leżą nad nią takie miejscowości jak Szczekociny, Tomaszów Mazowiecki, Warka czy Koniecpol.

Piława

Rzeka na P przepływająca prze 2 województwa: wielkopolskie o zachodniopomorskie. Wypływa z jeziora Komorze, a uchodzi do Gwdy. Na Pilawie zbudowano niedużą elektrownie wodną.

Pasłęka

Rzeka o długości 186 km rozpoczynająca swój bieg w okolicach miasta Olsztynek, a uchodzi do Zalewu Szczecińskiego. Ze względu na występowanie bobrów cały bieg rzeki objęty jest ochroną.

Perznica

Rzeka na literę P zlokalizowana na terenie województwa zachodniopomorskiego o długości 26 km. Perznica jest dopływem Parsęty.

Prądnik

Rzeka na południu Polski, w województwie małopolskim. Źródła Prądnika znajdują się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W rzece można spotkać takie gatunki ryb jak pstrąg potokowy czy kleń. Po dotarciu do krakowskiego Dąbia Prądnik uchodzi do Wisły.

Plitnica

Rzeka o długości 59 km tocząca swe wody przez obszar województwa zachodniopomorskiego. Plitnica jest dopływem Gwdy.

Zagraniczne rzeki na P

Paragwaj

Rzeka położona w centralnej części kontynentu południowoamerykańskiego, przepływająca przez Argentynę, Brazylię oraz Paragwaj. Na tą rzeką położona jest m.in. stolica Paragwaju Asunción. 

Purus

Rzeka na P mająca swój początek w peruwiańskich Andach. Uznawana jest za jedną z najbardziej krętych rzek na świecie. Po pokonaniu 3270 km łączy się z Amazonką. 

Parana

Druga pod względem długości (po Amazonce) rzeka Ameryki Południowej. Źródła Parany znajdują się na Wyżynie Brazylijskiej, a powstaje ona z połączenia Rio Grane i Paranaiba. Parana liczy 4700 km długości i przepływa przez 3 kraje: Argentynę, Brazylię oraz Paragwaj.

Pamir

Rzeka mająca swój początek w jeziorze Zurkul położonym na granicy Tadżykistanu i Afganistanu, w Pamirze. Uchodzi do rzeki Pandż.

Pad

Rzeka na P przecinająca wzdłuż północną cześć Włoch. Jego źródła znajdują się w Alpach Kotyjskich. Pad uchodzi do Morza Adriatyckiego, w pobliży Wenecji. W dolnym biegu tworzy jedną z największych delt w Europie. Pad jest najdłuższą rzeką na Półwyspie Apenińskim, znajdują się nad nim takie miasta jak Turyn, Ferrara czy Piacenza. 

Peczora

Rzeka na P położona w całości w zachodniej Rosji. Swój bieg rozpoczyna w górach Ural, a po 1810 km uchodzi do Morza Barentsa.