Miasto na P – Miasta na literę P

Polskie miasto na P – lista

  • Poznań
  • Płock
  • Piotrków Trybunalski
  • Piła
  • Pabianice
  • Pruszków
  • Przemyśl
  • Piekary Śląskie
  • Piaseczno
  • Puławy

Zagraniczne miasto na P – lista

  • Pekin
  • Pjongjang
  • Pune
  • Paryż
  • Perth
  • Phoenix
  • Praga
  • Phnom Penh
  • Pjongjang
  • Pretoria

Polskie miasta na P


Poznań

Miasto położone w województwie wielkopolskim nad rzeką Wartą. Poznań jest ważnym węzłem kolejowym i drogowy, funkcjonuje tu też międzynarodowy port lotniczy, który jest jednym z najstarszych w Polsce.

Miasto jest dużym ośrodkiem handlu, turystyki, przemysłu i logistyki. Znajdują się tu Międzynarodowe Targi Poznańskie czyli największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce.

Miasto Poznań było w latach 1290–1296 stolicą Polski oraz jest jednym z najstarszych lokowanych miast w Polsce praw miejskie zostały nadane w 1253 r.


Płock

Miasto na literę P położone w województwie mazowieckim nad Wisłą. Mało kto wie, że w latach 1079–1138 Płock był stolicą Polski. Stało się tak ponieważ Gniezno zostało zniszczone w czasie najazdu Brzetysława I, a Kraków nie chciał przyjąć obecnego władcy, którym był Władysław Herman. Dlaczego? Otóż jego brat Bolesław II Śmiały pokłócił się z biskupem krakowskim Stanisławem i skazał go na śmierć.

Z tego względu 2 władców Polski rezydowało w Płocku, najpierw Władysław Herman, a później jego następca – Bolesław III Krzywousty.

Od 1960 r. działa tu jedna z największych w naszym kraju rafinerii ropy naftowej.

W Płocku znajduje się najstarsza na terenie Polski szkoła – Małachowianka, która powstałą w 1180 r.


Piotrków Trybunalski

Miasto powiatowe w województwie łódzkim położone na rzeką Strawa. Już w VIII w. istniał tu słowiański gród obronny, a pierwsza wzmianka o Piotrkowie Trybunalskim pochodzi z 1217 r.

Od XIX w. Piotrków zaczął rozwijać się jako ośrodek przemysłowy – zaczęły tu działać huty szkła, fabryki włókiennicze, fabryki maszyn górniczych. Obecnie Piotrków Trybunalski jest jednym z największych miast Piotrkowsko-Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego, a działa tu duży producent papieru komputerowego czy znany browar.

W 1985 r. w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się pierwsze w Polsce mistrzostwa breakdance.


Piła

Miasto powiatowe znajdujące się w obrębie województwa wielkopolskiego. Piła leży nad rzeką Gwda, na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego.

W czasie II wojny światowej Piłę wyznaczono na tzw. miasto-twierdzę stanowiące część Wału Pomorskiego – była to sieć umocnień broniąca wschodnich granic III Rzeszy. W wyniku działań wojennych zniszczeniu uległo ponad 70% zabudowy. Po wojnie Piłę zbudowano praktycznie na nowo.


Pabianice

Miasto na P położone w granicach województwa łódzkiego. Od XII w. własność kościoła krakowskiego podarowana wraz z okolicznymi terenami przez Władysława Hermana. Przez dużą odległość od Krakowa miejsce nieco zapomniane odżyło dopiero końcem XVIII w.

Wszystko za sprawą rozwoju przemysłu włókienniczego i tkackiego. Pabianice koło Łodzi stały się centrum manufaktur produkujących tkaniny i odzież.


Pruszków

Miasto zlokalizowane w granicach województwa mazowieckiego, położone nad rzeką Utrata. Pruszków wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej, a do centrum stolicy kraju jest stąd ok. 15 km.

W XIX w. Pruszków zaczął rozwijać się jako ośrodek przemysłowy. Powstałą odlewnia żeliwa, kolejowe zakłady naprawcze i elektrownia.

Obecnie w mieście można zwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.


Przemyśl

Miasto na P położone w granicach województwa podkarpackiego nad rzeką San. Ważny punkt tranzytowy na trasie wiodącej na Ukrainę i przejścia granicznego w Medyce.

Miasto słynie na cały świat z produkcji dzwonów oraz… fajek. Możemy zwiedzać tu jedyne w kraju Muzeum Dzwonów i Fajek.

W Przemyślu działa najstarszy w Europie teatr amatorski – Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry działające od 1869 roku.


Piekary Śląskie

Miasto zlokalizowane w granicach województwa śląskiego, w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Już na początku XVIII w. zaczął się tu rozwijać przemysł.

Zaczęto wydobywać galman – utlenione rudy cynku oraz ołów, a od 1911 r. kiedy to powstała kopalnia „Andaluzja” także węgiel kamienny. Powstały także huty przetwarzające cynk i ołów.


Piaseczno

Miasto powiatowe położone w granicach województwa mazowieckiego, w obrębie aglomeracji warszawskiej. Początki Piaseczna sięgają XIII w. a jego nazwa pochodzi od piaszczystych gleb występujących w tej okolicy.

Dzięki bliskości stolicy miasto szybko się rozwija i jest bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania czy zwiedzania.


Puławy

Miasto na P położone w województwie lubelskim w pobliżu Małopolskiego Przełomu Wisły. Puławy to znaczący ośrodek przemysłowy słynący przede wszystkim z produkcji nawozów sztucznych.

Najbardziej znanym zabytkiem tego miasta jest pałac Czartoryskich i otaczający go park. Możemy w nim podziwiać chociażby perłę architektury jaką jest Świątynia Sybilli. To pomniejszona imitacja antycznej świątyni Westy znajdującej się w Tivoli we Włoszech.

Świątynia Sybilli to także miejsce w którym powstało pierwsze w Polsce muzeum. Izabela Czartoryska gromadziła tutaj pamiątki narodowe oraz przedmioty związane ze sławnymi Polakami. Zbiory można podziwiać do dziś.


Zagraniczne miasta na P


Pekin

Stolica Chińskiej Republiki Ludowej oraz drugie po Szanghaju najludniejsze miasto tego kraju, pełni funkcję największego ośrodka politycznego, oświatowego i kulturalnego. Łączna liczba mieszkańców całej aglomeracji pekińskiej to prawie 22 mln.

Miasto nazywane jest również Běijīng co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Stolica Północy”. Powstanie miasta miało miejsce ponad 3000 lat temu, w tamtych czasach Pekin był stolicą państwa Yang. W XIV w. powstał jeden z głównych zabytków miasta – Zakazane Miasto – dawny pałac cesarzy z dynastii Ming oraz Qing.

Ponadto w Pekinie można podziwiać takie obiekty jak Plac Tian’anmen, Świątynia Nieba, Pałac Letni czy Wieża Dzwonu i Wieża Bębna.


Pjongjang

Dawniej Phenian. Stolica Korei Północnej i największe miasto tego kraju, położone nad rzeką Taedong-gang stanowi największy ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturowy w państwie.

Pjongjang to jedno z najstarszych miast na Półwyspie Koreańskim. Powstało najprawdopodobniej już w 2000 r. p.n.e. i było siedzibą legendarnego praprzodka Koreańczyków – Tanguna.


Pune

Miasto na literę P zlokalizowane w zachodnich Indiach, nad rzeką Mula-Mutha. Ze względu na liczne uczelnie wyższe Pune nazywane jest często „Oxfordem Wschodu”. Działą tu wiele instytucji badawczych, a tutejsze uczelnie organizują zagraniczne wymiany studentów.

Pune to miasto z najwyższym wskaźnikiem jakości życia w całych Indiach.


Paryż

Stolica i największe miasto Francji oraz centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju, jest położony nad rzeką Sekwaną. Paryż powstał pierwotnie jako osada celtycka w III wieku p.n.e., główny ośrodek plemienia Paryzjów, którzy zasiedlili wyspę Île de la Cité.

W przeszłości Paryż niejednokrotnie zmieniał swojego właściciela. Od 52 r. p.n.e. przybywali tu Rzymianie, miasto nosiło nazwę Lutetia, aż do 508 r., kiedy król Franków przeniósł tu swoją stolicę. W 845 r. miasto zostało złupione przez wikingów oraz wielokrotnie najeżdżane w późniejszych czasach.

Paryż jest często zwany „miastem świateł”, a to za sprawą pięknie oświetlonych zabytków miasta takich jak: Wieża Eiffla – metalowa wieża wysoka na 324 m, postrzegana jako symbol Paryża i Francji, Katedra Notre-Dame, Łuk Triumfalny w Paryżu- upamiętnia francuskie zwycięstwa w wojnach napoleońskich, budynki Sorbony – jeden z najstarszych i najbardziej znanych uniwersytetów w Europie czy Panteon – dawny kościół.

Co ciekawe na świecie znajduje się wiele kopii Wieży Eiffla np. w Las Vegas czy Hangzhou.


Perth

Miasto na P położone w zachodniej Australii położone nad Rzeką Łabędzią. Założył je Sir James Stirling, brytyjski oficer marynarki wojennej w 1829 roku. Rozwój miasta przyspieszył wybuch gorączki złota pod koniec XIX w.

Obecnie jest to światowa metropolia licząca ponad 2 mln mieszkańców.

Perth to najbardziej odosobnione miasto na świecie, od kolejnego ośrodka miejskiego – miasta Adelajda – dzieli je 2845 km.


Phoenix

Stolica i jednocześnie największe miasto amerykańskiego stanu Arizona oraz szóste pod względem ludności miasto w Stanach Zjednoczonych, leży w dolinie rzeki Salt River.

W mieście działa ponad 200 pól golfowych, co pod tym względem plasuje Phoenix w światowej czołówce.

Phoenix jest także najbardziej słonecznym miastem w całych Stanach Zjednoczonych. Niebo pozostaje bezchmurne przez prawie 90% dni w roku.


Praga

Stolica Republiki Czeskiej i największe miasto tego państwa. Praga położona jest w zachodniej części kraju, nad rzeką Wełtawa. Historia miasta jest bardzo długa i bogata, a zaczęła się już 2500 lat temu. W tamtym okresie zaczęły powstawać tu pierwsze osady Celtyckie.

W kolejnych wiekach miastem rządzili m.in. Przemyślidzi czy Habsburgowie, którzy pozostawili po sobie ogromną ilość zabytków. Najbardziej znane to: zabytkowe śródmieście, Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, Most Karola, Loreta, Kościół Świętego Mikołaja, Złota Uliczka czy Brama Prochowa.


Phnom Penh

Stolica Kambodży i najludniejsze miasto tego kraju. Powstanie miasta związane było z przybyciem Francuzów, którzy uczynili to miejsce główną siedzibą swojej kambodżańskiej kolonii.

Powstało tu wiele budynków nawiązujących do francuskiego stylu architektonicznego, a miasto było tak piękne, że nazywano je „Perłą Azji”.

Obecnie jest to światowa metropolia z rozwiniętym przemysłem i usługami. Jednak pośród budynków ze szkła i stali można podziwiać zabytkowe obiekty takie jak: Srebrna Pagoda, budynek Poczty Centralne czy budynek Sądu Najwyższego.


Pjongjang

Stolica Korei Północnej i największe miasto tego kraju, położone nad rzeką Taedong. Pjongjang jest jednym z najstarszych miast na Półwyspie Koreańskim i byłą stolicą królestw Gojoseon, Goguryeo i Goryeo.

Na początku XX w. miasto mocno ucierpiało w wyniku prowadzonych tu działań wojennych. Jednak w latach 70. i 80. XX w. rozpoczęto jego odbudowę w oparciu o projekt renesansowego miasta-ogrodu z dużą ilością terenów zielonych. Postało także wiele obiektów związanych z władzą komunistyczną m.in. plac Kim Ir Sena, Dom Nauki Partii czy monumentalny pomnik Kim Ir Sena.


Pretoria

Administracyjna stolica Republiki Południowej Afryki. Poza Pretorią za stolice RPA uznaje się jeszcze Kapsztad (siedziba parlamentu) oraz Bloemfontein (siedziba sądownictwa).

Miasto zostało założone w 1855 r. przez przyszłego prezydenta RPA Marthinusa Pretoriusa. W języku tubylców nazw miasta oznacza „Rzeka Małp”.

Obecnie Pretoria to duży ośrodek finansowy i bankowy z licznymi drapaczami chmur.


Sprawdź inne kategorie na P
Państwa na P
Rzeki na P
Góry na P
Warzywa na P
Zwierzęta na P
Kolory na P
Rośliny na P
Rzeczy na P
Stolica na P
Jedzenie na P
Zawody na P