Rośliny na literę P


Przebiśnieg

Roślina występująca pierwotnie w lasach południowej i wschodniej Europy, która szybko została rozpowszechniona w innych częściach świata. W Polsce przebiśnieg podlega ochronie częściowej. Jest symbolem nadchodzącej wiosny.


Petunia

Roślina na literę P należąca do rodziny psiankowatych. Występuje na pustyniach oraz piaszczystych obszarach górskich i nadmorskich. W języku Indian słowo „petunia” oznacza tytoń. Petunia jest bowiem spokrewniona z tą rośliną i wykazuje podobne działanie narkotyczne.


Proso

Bylina będąca jedną z najstarszych na świecie roślin zbożowych. Najlepsze warunki do uprawy prosa panują w klimacie międzyzwrotnikowym. Z prosa zwyczajnego powstaje m.in. kasza jaglana, mąka, skrobia czy cukier gronowy.


Paproć

Paprocie to rośliny, które porastały Ziemię już w czasach prehistorycznych. Obecnie wyróżnia się ponad 10 000 gatunków paproci. Większość gatunków występuje na zacienionych terenach o dużej wilgotności.


Pokrzywa

Roślina na P rosnąca niemal na całej planecie. Należy do rodziny pokrzywowatych, w której znajduje się około 50 gatunków. Pokrzywa posiada specjalny system obronny, jest pokryta małymi włoskami. Po dotknięciu uwalnia drażniącą ciecz a dokładniej kwas mrówkowy, który parzy skórę i pozostawia na niej bąble. 


Sprawdź inne kategorie na P
Państwa na P
Miasto na P
Rzeki na P
Góry na P
Warzywa na P
Zwierzęta na P
Kolory na P
Rzeczy na P
Stolica na P
Jedzenie na P
Zawody na P