Szczyty i góry na P

Polskie szczyty na P


Pilsko

Góra na P zlokalizowana w obrębie Beskidu Żywieckiego o wysokości 1557 m n.p.m. Drugi po Babiej Górze najwyższy szczyt tego pasma górskiego.


Połonina Wetlińska

Jedno z najpopularniejszych miejsc w całych Bieszczadach. Najwyższym wierzchołkiem Połoniny Wetlińskiej jest Roh liczący 1255 m n.p.m.


Polica

Góra na literę P zlokalizowana w południowo-zachodniej Małopolsce w Beskidzie Żywieckim. Polica liczy 1369 m n.p.m.

W 1969 r. na zboczach Policy rozbił się samolot LOT-u. W katastrofie zginęły 53 osoby.


Palenica

Góra położona w Pieninach o wysokości 722 m n.p.m. Na szczycie znajduje się schronisko „Groń” do którego można dostać się szlakiem pieszym lub za pomocą kolejki krzesełkowej.


Poręba

Góra na P zlokalizowana na południowym-zachodzie Polski w obrębie Gór Kaczawskich. Liczy 671 m n.p.m. a na szczycie znajduje się radar meteorologiczny.

Zagraniczne szczyty na P


Pnyks

Wzgórze zlokalizowane w Atenach, w bezpośrednim sąsiedztwie Akropolu. W starożytności było miejsce zgromadzeń tzw. Eklezji czyli Zgromadzenia Ludowego składającego się z obywateli ateńskich, które decydowało o sprawach wojskowych czy kierunku polityki zagranicznej.


Pikuj

Góra na literę P położona na Ukrainie będąca najwyższym szczytem całych Bieszczadów. Jej wysokości to 1408 m n.p.m.


Palatyn

Jedno z 7 wzgórz na których położone jest stolica Włoch – miasto Rzym.  Według badań archeologicznych to własnie tu znajdowały się najstarsze rzymskie zabudowania. Z kolei znana legenda mówi, że w tutejszej jaskini wilczyca karmiła Romulusa i Remusa.

Obecnie na Palatynie znajdują się ruiny Domus Augustana – pałacu cesarza Domicjana.


Pasu Sar

Góra na P będąca częścią pasma Karakorum o wysokości 7478 m n.p.m. Pierwsze udane wejście na szczyt miało miejsce w 1994 r. a sztuka ta udała się grupie niemieckich wspinaczy.


Pektu-san

Szczyt pochodzenia wulkanicznego położony w Górach Wschodniomandżurskich, na granicy Chin oraz Korei Północnej. Liczy 2744 m n.p.m. a jego krater wypełniają wody Jeziora Niebiańskiego.

Góry na P


Pieniny

Pasmo górskie będące częścią Karpat położone na terytorium 2 państw: Polski oraz Słowacji. Najwyższym punktem Pienin jest szczyt o nazwie Wysokie Skałki liczący 1050 m n.p.m. Jednak najbardziej charakterystycznym miejscem są nieco niższe Trzy Korony.


Pireneje

Góry na P położone na granicy Francji i Hiszpanii. Ich długość to 450 km i rozciągają się na północnym-wschodzie Półwyspu Iberyjskiego. Najwyższym punktem Pirenejów jest Pico de Aneto liczący 3404 m n.p.m.


Pamir

Łańcuch górski położony w centralnej części Azji, na terytorium Tadżykistanu, Chin oraz Afganistanu. W dużej części Pamir pokryty jest lodowcami, a największym z nich jest Lodowiec Fedczenki bodący najdłuższym lodowcem na świecie, który nie występuje w strefie polarnej.

Najwyższym punktem Pamiru jest Kongur Shan (7719 m n.p.m.)


Pontyjskie

Góry na literę P zlokalizowane w północnej Turcji. Ich najwyższym szczytem jest liczący 3939 metrów wysokości Kaçkar Dağı.


Piłsudskiego

Pasmo górskie położone na największej wyspie Norwegii – Spitsbergenie. Najwyższym szczytem jest góra o nazwie Ostra Brama (1035 m n.p.m.) a w okolicy jest więcej obiektów noszących polskie nazwy. Są to m.in. Lodowiec Zawadzkiego czy Lodowiec Polaków.

Takie nazewnictwo zostało zaproponowane przez polską ekspedycję naukową jaka badała te obszary w 1934 r.


Sprawdź inne kategorie na P
Państwa na P
Miasto na P
Rzeki na P
Warzywa na P
Zwierzęta na P
Kolory na P
Rośliny na P
Rzeczy na P
Stolica na P
Jedzenie na P
Zawody na P