Państwo na P – państwa na literę P

Kraje na P

🇵🇰 Pakistan
🇵🇼 Palau
🇵🇸 Palestyna
🇵🇦 Panama
🇵🇬 Papua Nowa-Gwinea
🇵🇾 Paragwaj
🇵🇪 Peru
🇵🇱 Polska
🇵🇹 Portugalia

Państwa na P – najważniejsze informacje

W przypadku tej kategorii mamy całkiem sporo możliwości do wyboru. Na świecie jest bowiem 9 krajów na literę P.

Położenie na świecie krajów na P

Peru to największy kraj na literę P – jego powierzchnia to ponad 1,2 mln km². Na drugim końcu tego zestawienia znajdziemy Palau. To wyspiarskie państwo zajmuje obszar zaledwie 459 km².

Jednocześnie jest to najsłabiej zaludniony kraj na P – łączna liczba mieszkańców to 21,5 tys. osób. Z kolei najwięcej mieszkańców w tej kategorii ma Polska.

Państwa na P – zamożność mieszkańców

Portugalia to najbogatsze państwo na P jeśli chodzi o dochód narodowy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Z 23 tys. $ zajmuje ona pierwsze miejsce, na drugim znajdziemy Palau 17,4 tys. $, na trzecim jest Panama z 17,1 tys. $ a Polska zajmuje czwarte miejsce z PKB na osobę wynoszącym 15 tys. $. Najbiedniejszy kraj na literę P to Pakistan, gdzie dochód krajowy na osobę wynosi ok. 1300$

Najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka w państwach na literę P

Najwyższym szczytem państw na literę P jest położony na granicy pakistańsko-chińskiej K2. Jest to jeden z 14 ośmiotysięczników, a jego wierzchołek wznosi się na wysokość 8611 m.n.p.m. Jeśli chodzi o najdłuższą rzeką przepływającą przez państwa na literę P to jest nią pakistański Indus.

Państwo na P - PolskaPaństwo na P – Polska

Sprawdź inne kategorie na P

Miasto na P

Rzeka na P

Góry na P

Owoce i warzywa na P

Zwierzę na P

Kolor na P

Roślina na P

Rzecz na P

Stolica na P

Jedzenie na P

Zawód na P