Zwierzę na A

Zwierzę na A

Zwierzęta na literę A – opisy

Amur

Zwierzę na A, które można zobaczyć na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Pierwotnym obszarem występowania tej ryby było dorzecze rzeki Amur zlokalizowane na terenie Chin, później została ona przeniesiona na inne kontynenty. Amur to ryba przynależąca do rodziny karpiowatych. Siedliskiem tych zwierząt jest środowisko wodne, głównie nizinne rzeki o spokojnym nurcie.

Amur może osiągnąć długość nawet 150 cm i wagę 45 kg. Elementarnym składnikiem jego diety jest zooplankton składający się z różnego rodzaju pierwotniaków, skorupiaków czy larw owadów.

Anakonda zielona

Zwierzę na A znane także jako anakonda olbrzymia. Jest to gatunek węża z rodziny dusicieli zaliczany do największych przedstawicieli tych gadów na świecie. Rekordowe osobniki mogą ważyć nawet 250 kg i liczyć 9 metrów długości. Anakonda zielona występuje wyłącznie na terenach podmokłych w południowoamerykańskiej Puszczy Amazońskiej.

Głównym składnikiem ich pożywienia są drobne ssaki takie jak tapiry, ale także znacznie większe zwierzęta np. jaguary czy kajmany. Wąż owija się wokół ofiary po czym pożera ją w całości. Anakonda oczekując na potencjalną ofiarę potrafi nie jeść przez wiele miesięcy

Aligator

Zwierzę na literę A występujące w stanie wolnym na terytorium tylko 2 państw USA oraz Chin. Aligator to gatunek krokodyla przynależący do rodziny aligatorowatych. Obecnie na świecie występują tylko 2 gatunki aligatorów: amerykańskie oraz chińskie.

Podstawowym obszarem występowania pierwszego z nich są podmokłe obszary południowo-wschodnich stanów USA takich jak Floryda, Luizjana czy Alabama. Z kolei aligatora chińskiego można spotkać w dolinie rzeki Jangcy. Jest on niezwykle rzadki, szacuje się, że w stanie wolnym pozostała zaledwie kilkadziesiąt osobników.

Alpaka

Ssak na A występujący w stanie wolnym tylko na kontynencie południowoamerykańskim. Alpaki zostały jednak udomowione i są hodowane na całym świecie dla mięsa oraz futer. Są to ssaki należące do rodziny wielbłądowatych, a podstawą ich pożywienia jest dieta roślinna.