Miasto na A – Miasta na literę A

Miasto na A w Polsce

 • Augustów
 • Aleksandrów Łódzki
 • Andrychów
 • Aleksandrów Kujawski
 • Alwernia
 • Annopol
 • Andrespol

Miasta na A zagraniczne

 • Ahmadabad
 • Aleksandria
 • Ankara
 • Abidżan
 • Algier
 • Aleppo
 • Addis Abeba
 • Akra
 • Amman
 • Ałmaty (Ałma-Ata)

Polskie miasta na A


Augustów

Jest to największe w Polsce miasto na literę A. Położony w północno-wschodniej części kraju Augustów wcale nie leży na Mazurach, a na Podlasiu. Większość z nas kojarzy to miasto z Kanałem oraz Puszczą Augustowską.


Aleksandrów Łódzki

Jedno z pierwszych w Polsce miast w którym zbudowano elektryczny tramwaj. Miasto uznawane jest za kolebkę polskiego przemysłu pończoszniczego. Przed II Wojną Światową Aleksandrów Łódzki był siedzibą cadyków, czyli duchowych przywódców chasydyzmy – odłamu judaizmu.


Andrychów

Największe miasto na literę A województwa małopolskiego. Świetna baza wypadowa w pobliskie Beskidy. Zielonym szlakiem dojdziemy m.in. na Leskowiec – jeden z najwyższych szczytów Beskidy Małego (922 m.n.p.m.)


Aleksandrów Kujawski

Miasto znane z solanek oraz wyjątkowych walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Idealne miejsce na wypoczynek. Aleksandrów Kujawski położony był w pobliżu granicy zaboru rosyjskiego i pruskiego. Z tego względu miejsce to nazywano Aleksandrowem Granicznym, nazwę zmieniono w 1919 roku.


Alwernia

Małopolskie miasto położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się tutaj najstarsze w Polsce muzeum pożarnictwa. Miejsce urodzenia znanego aktora – Andrzeja Grabowskiego.


Annopol

Miasto znane z położenia nad Małopolskim Przełomem Wisły. Jest to miejsce w którym największa rzeka naszego kraju przeciska się przez pas Wyżyn Polskich. Nazwa Annopol pochodzi od imienia żony Antoniego Jabłonowskiego, który na jej cześć w ten sposób nazwał to miasto.


Andrespol

Nazwa Andrespol pochodzi najprawdopodobniej od imienia Andrzej. Choć do 1809 roku miejscowość ta nosiła nazwę Bedoń. W okolicy miasta znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych, hoteli oraz ośrodków wypoczynkowych.


Zagraniczne miasta na A


Ahmadabad

Jedno z największych miast Indii przeżywające w ostatnich latach dynamiczny rozwój. Przeciwieństwo typowego indyjskiego miasta pełne drapaczy chmur oraz centrów finansowych, handlowych i korporacji.


Aleksandria

Drugie największe miasto na A świata, zlokalizowane w Egipcie. Aleksandria jest także największym portem tego kraju oraz ważnym centrum kultury, handlu i przemysłu. W przeszłości znajdowała się tutaj największa bibliotek starożytnego świata.


Ankara

Stolica Turcji i drugie co do wielkości miasto tego kraju. Miejsce o bogatej historii sięgającej 3000 lat. W Ankarze odnajdziemy ruiny budowli perskich, rzymskich czy arabskich. Co ciekawe liczba mieszkańców tego miasta wzrosła w ciągu 100 lat z 30 tys. do 5,3 mln.


Abidżan

Stolica Wybrzeża Kości Słoniowej i jedno z największych miast Afryki. W Abidżanie mieszka ponad 20% mieszkańców tego kraju. Miasto mocno uprzemysłowione (głównie przetwórstwo ropy naftowej) i mocno zurbanizowane.


Algier

Stolica Algierii. Jedno z 2 miast w Afryce, które posiada metro. W przeszłości znajdowała się tutaj rzymska kolonia, później miasto znalazło się w strefie wpływów arabskich, a w 1830 roku Algier podbili Francuzi. Wpływ poszczególnych kultur jest wyraźnie widoczny w architekturze miasta.


Aleppo

Największe miasto Syrii i jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych miast na świecie. Osadnictwo miejskie występowało na tym terenie już 4000 lat temu. Sytuacja w Aleppo uległa zdecydowanemu pogorszeniu w 2011 roku kiedy w Syrii wybuchła wojna domowa. Wielu mieszkańców opuściło swoje domy a setki budynków uległo zniszczeniu.


Addis Abeba

Stolica Etiopii położona ponad 2400 m.n.p.m. Nazwa miasta w języku ahmarskim oznacza „nowy kwiat”, a za jej pomysłodawczynię uważa się żonę cesarza Menelika II. To właśnie ona założyła to miasto w 1886 roku. Addis Abeba jest siedzibą dla Unii Afrykańskiej oraz wielu innych organizacji międzynarodowych.


Akra

Stolica i największy port morski Ghany. W przeszłości miasto było centralnym miastem Złotego Wybrzeża – kolonii brytyjskiej. Nazwa wzięła się od ogromnych złóż złota jakie do dziś eksploatowane są w okolicach Akry, jak i w całej Ghanie. Obecnie miasto jest nowoczesną metropolią i centrum finansowym oraz biznesowym tej części Afryki.


Amman

Stolica Jordanii. Jedno z najstarszych miast na świecie o którym wspominano już w Starym Testamencie. Najstarsze ślady człowieka jakie odkryto na terenie miasta pochodzą z 7250 roku p.n.e. Obecnie jedno z najnowocześniejszych miast regionu, stolica innowacji oraz ważna destynacja turystyczna.


Ałmaty (Ałma-Ata)

Dawna stolica Kazachstanu i największe pod względem liczby ludności miasto tego kraju. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od kazachskiego słowa oznaczającego „jabłko”. A jej nadanie wiąże się z dużą ilością dzikich jabłoni porastających okolicę. Przypuszcza się, że to właśnie stąd pochodzi przodek współczesnych jabłek.


Sprawdź inne kategorie na A

Państwo na A

Rzeka na A

Góry na A

Owoce i warzywa na A

Zwierzę na A

Kolor na A

Roślina na A

Rzecz na A

Stolica na A

Jedzenie na A

Zawód na A