Rzeki na A

Polskie rzeki na A

Abramów

W Polsce nie ma żadnej rzeki na A dlatego w tej grupie, wyjątkowo znajdują się wyłącznie potoki. Abramów to niewielki ciek wodny płynący na południu Polski, w Beskidzie Żywiecki. Swój bieg rozpoczyna na Przełęczy pod Jaworzyną i uchodzi do potoku Ciapków. 

Aleksandrówka

Krótki, niewielki potok zaczynający swój bieg w Wąwozie Kleszczowskim, na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Uchodzi do potoku Brzoskwinka.

Ambrowski potok

Krótki potok płynący przez południową część województwa podkarpackiego, w pobliżu miejscowości Trzciana. Uchodzi do rzeki Jasiółka.

Andrzejówka

Potok płynący przez Góry Suche, zlokalizowane w obrębie Sudetów. W pobliżu znajduje się schronisko PTTK „Andrzejówka” wybudowane w 1933 r.

Antałowski potok

Potok spływający po zboczach Nędzowskiego Działu, niskiego grzbietu zlokalizowanego w pobliżu miejscowości Kościelisko, na południu Polski. Uchodzi do Czarnego Dunajca.

Arłamówka

Potok płynący przez Pasmo Działu w województwie podkarpackim, zaliczane do Gór Sanocko-Turczańskich. 

 

Zagraniczne rzeki na A

Amazonka

Ogromna rzeka przecinająca z zachodu na wschód niemal całą Amerykę Południową, jej gigantyczne dorzecze obejmuje swym zasięgiem niemal całą północną i środkową część tego kontynentu.

Amazonka nazywana jest „królową rzek”, choć według niektórych nie jest najdłuższą rzeką na świecie (wielu stawia na 1 miejscu Nil) to w pełni zasługuje na to miano. Amazonka cechuje się bowiem największym średnim przepływem oraz największym dorzeczem pośród wszystkich rzek świata.

Amur

Nazywana także Rzeką Czarnego Smoka. Rzeka na literę A płynąca przez wschodnią część Azji, jej bieg rozpoczyna się na terenie Rosji. Amur przepływa jeszcze przez Mongolię oraz Chiny i uchodzi do Morza Ochockiego.

Arno

Główna rzeka Toskanii we Włoszech. Swój bieg rozpoczyna w górach Apeniny i po przepłynięciu 241 km uchodzi do Morza Liguryjskiego.

Arkansas

Rzeka w Stanach Zjednoczonych przepływająca przez Kolorado, Kansans, Oklahoma i Arkansas. Prawy dopływ rzeki Missisipi o długości 2334 km. Czwarta pod względem długości rzeka USA.

Alabama

Rzeka na A płynąca przez południowo-wschodnią część USA. Jej bieg rozpoczyna się w Appalachach w pobliżu miasta Montgomery. Po przepłynięciu 512 km łączy się z rzeką Mobile i uchodzi do Zatoki Meksykańskiej.

Arauca

Rzeka w środkowej Wenezueli, której źródła znajdują się w Północnych Andach, w Kolumbii. Arauca przecina zachodnią część kraju i łącząc się z rzeką Orinoko wpada do Oceanu Atlantyckiego.

Adyga

Rzeka na A płynąca przez północną część Włoch. Swój bieg rozpoczyna w Alpach Ötztalskich znajdujących się na terenie Austrii. Adyga przepływa m.in. przez Weronę, Trydent czy Bolzano i uchodzi do Zatoki Weneckiej.

Amu-daria

Rzeka Amu-dari rozpoczyna swój bieg w Tadżykistanie i przepływając przez Afganistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan wpada do Jeziora Aralskiego. Jej długość to 1425 km.

Rzeka ta na swojej drodze pokonuje duże obszary rolnicze, głównie uprawy bawełny. A w wyniku nadmiernego poboru wody do nawadniania pół rzeka okresowo wysycha przed dotarciem do jeziora.

Araks

Rzeka na literę A, która rozpoczyna swój bieg na Wyżynie Armeńskiej, w Turcji. Następnie przepływa przez Armenię, Iran i Azerbejdżan, gdzie łączy się z rzeką Kura.