Państwo na A – państwa na literę A

Kraje na A

Abchazja

Afganistan

Albania

Algieria

Anglia

Andora

Angola

Antigua i Barbuda

Arabia Saudyjska

Argentyna

Armenia

Australia

Austria

Azerbejdżan

Państwa na A – najważniejsze informacje

Na świecie jest 14 państw, których nazwy zaczynają się na pierwszą literę alfabetu.

Pod warunkiem że wśród akceptowalnych odpowiedzi są także kraje nieuznawane przez społeczność międzynarodową. Takim państwem jest na przykład położona Abchazja. Przed rozpoczęciem rozgrywki warto ustalić czy będzie ona brana pod uwagę.

Powierzchnia i liczba ludności w państwach na A

Największe państwo na A to Australia, która zajmuje obszar 7 686 850 km², natomiast najmniejszym jest Antigua i Barbuda – zaledwie 442 km². Oznacza to, że Australia jest aż 17 391 razy większa niż ten wyspiarski kraj. Jeśli chodzi o liczbę mieszkańców to najludniejsza jest Anglia, w której mieszka 55 mln osób, najmniej mieszkańców liczy sobie Andora – 18 tys. osób.

Położenie krajów na A na świecie

Najwięcej państw na A znajduje się w Azji (5) i w Europie (4). Jedynym kontynentem na którym nie znajduje się żaden taki kraj jest Ameryka Północna.

Państwa na A – zamożność mieszkańców

Najbogatszym krajem, którego nazwa zaczyna się na pierwszą literę alfabetu jest Andora z PKB per capita na poziomie 56 168$, a najbiedniejszym Afganistan z PKB równym 588$ na osobę.

Najwyższy szczyt i najdłuższa rzeka w państwie na literę A

Najwyższym punktem w tej grupie krajów jest Aconcagua – najwyższy szczyt Andów położony w Argentynie, którego wierzchołek znajduje się 6962 metrów nad poziomem morza.

Jeśli chodzi o najdłuższą rzekę przepływającą przez państwo na A jest nią znajdująca się również w kraju ze stolicą w Buenos Aires Parana, której długość to 4880 km.

Państwo na A - Austria

Państwo na A – Austria

Sprawdź inne kategorie na A

Miasto na A

Rzeka na A

Góry na A

Owoce i warzywa na A

Zwierzę na A

Kolor na A

Roślina na A

Rzecz na A

Stolica na A

Jedzenie na A

Zawód na A