Szczyty i góry na A

Polskie szczyty na A


Anielska Kopa

Góra w Sudetach Środkowych w Górach Bastrzyckich. Wysokość Anielskiej Kopy to 879 m n.p.m. Spotkać można ją też pod nazwą Sokołówka. Zbocza góry są prawie w całości porośnięte sztucznymi lasami świerkowymi.


Aksamitowy Kopiec

Góra na A w Górach Bystrzyckich w obrębie Sudetów. Aksamitowy Kopiec ma wysokość 694 m n.p.m. Otoczenie szczytu zajmują górskie łąki i nieużytki.


Agata

Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, którego wysokość to 614 m n.p.m. Agata występuje też pod nazwą Skała Agaty lub Zamczysko.


Zagraniczne szczyty na A


Aconcagua

Najwyższy szczyt Andów oraz całej Ameryki, jego wysokość wynosi 6960 m n.p.m. Pierwsze udokumentowane wejście należy do Matthias Zurbriggen, który wszedł na szczyt 14 stycznia 1897 r. Aconcagua to drugi pod względem wybitności szczyt na świecie. W obozie bazowym na górze znajduje się najwyżej położona galeria sztuki na świecie.


Awicenny

Góra na literę A znajdująca się w Tadżykistanie i Kirgistanie. Awicenny znany jest również pod nazwą Szczyt Lenina. Jest to najwyższy szczyt w Górach Zaałajskich, którego wysokość to 7134 m n.p.m. Pierwsze wejście na górę odbyło się 28 czerwca w 1928 r., a jego zdobywcami byli Karl Wien, Eugene Allwein i Erwin Schneider.


Annapurna

Dziesiąty co do wysokości szczyt na Ziemi, który ma 8091 m n.p.m. Annapurna znajduje się w Himalajach. Pierwszymi zdobywcami szczytu to M. Herzog i L. Lachenal, którzy zdobyli go 3 czerwca 1950, natomiast pierwszego zimowego wejścia dokonali Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka 3 lutego 1987 r.


Abi Gamin

Góra na A położona w Indiach w Himalajach. Wysokość Abi Gamin to 7355 m n.p.m. Pierwszego wejścia dokonali 22 sierpnia 1950 r. Alfred Tissieres, René Dittert i Gabriel Chevalley.


Góry na A


Alpy

Najwyższy łańcuch górski w Europie, który ma ok. 1200 km długości. Najwyższym szczytem Alp jest Mont Blanc a jego wysokość to 4808 m n.p.m. Góry te znajdują się na terenie: Francji, Włoch, Szwajcarii, Liechtensteinu, Niemiec, Austrii, Słowenii oraz Węgier.


Appalachy

Góry w Ameryce Północnej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Łańcuch Górski ma ok. 2600 km długości oraz nawet 500 km szerokości. Najwyższym szczytem Appalachów jest Mount Mitchell, który ma 2037 m n.p.m.


Ałtaj

Góry na A położone w Azji Środkowej na terenie państw: Rosji, Kazachstanu, Mongolii i Chin. Długość łańcucha górskiego wynosi ok. 2000 km.  Najwyższy szczyt Gór Ałtaj to Biełucha mająca 4506 m n.p.m.


Atlas

Góry położone w Północnej Afryce na terenach państw: Maroko, Tunezji i Algierii. Rozciągają się na ok. 2000 km. Najwższy szczyt Gór Atlas to Dżabal Tubkal, który wznosi się na wysokość 4167 m n.p.m.


Apeniny

Góry na literę A położone w Europie, rozciągają się na 1350 km, na terenie Włoch i San Marino. Najwyższym szczytem Apenin jest Corno Grande o wysokości 2912 m n.p.m.

Sprawdź inne kategorie na A

Państwo na A

Miasto na A

Rzeka na A

Owoce i warzywa na A

Zwierzę na A

Kolor na A

Roślina na A

Rzecz na A

Stolica na A

Jedzenie na A

Zawód na A