Owoce i warzywa na A

Owoc na A

Agrest

Tak naprawdę owoc ten, biorąc pod uwagę kategorię nadrzędną jest porzeczką, a nazwa agrest używana jest tylko potocznie. Ze względu na dużą zawartość cukru świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju przetworów, ale także nalewek.

Aronia

Ten owoc na literę a pochodzi z Ameryki Północnej i uważany jest za prawdziwą bombę witaminową. Szczególnie jeśli chodzi o witaminę C. Jest to zarówno roślina ozdobna, jak i lecznicza.

Awokado

Inaczej smaczliwka wdzięczna. Ten owoc na a pochodzi z Meksyku, gdzie był wykorzystywany już 9000 lat temu! Co ciekawe awokado jest trujące dla zwierząt. Dlatego nie powinniśmy go podawać naszym pupilom.

Ananas

To niezwykle ciekawy owoc jeśli chodzi o wzrost. Ananas rośnie w sposób podobny do dyni, wyrastając pionowo na łodydze, która położona jest na gruncie. Co ciekawe owoc powstaje z połączenia dużej ilości położonych blisko siebie kwiatów. Stąd jego charakterystyczny kształt.

Acerola

Jest to owoc na A z największą ilością witaminy C w swoim składzie. Owoce dojrzewają na wysokich krzewach i w pełnym rozwoju przybierają czerwoną barwę. Acerola pochodzi z Meksyku, a obecnie uprawiana jest piaszczystych i ciepłych obszarach.

Antonówka

Bardzo stara odmiana jabłoni domowej, która pochodzi z Rosji. Tego typu owoc na literę A jest szczególnie ceniony w Polsce, gdzie stanowi podstawę do wypieku szarlotki. 

Warzywo na A

Arbuz zwyczajny (kawon)

Jeśli chodzi o to warzywo na literę A istnieje tutaj spór dotyczący zakwalifikowania do konkretnej grupy. Nie da się bowiem jednoznacznie ustalić czy arbuz jest owocem czy warzywem. Z biologicznego punktu widzenia należy on do rzędu dyniowców, które powszechnie uważane są za warzywa. Z kolei słodki miąższ podpowiada nam, że to owoc.