Polskie rzeki na R


Raba

Rzeka na południu Polski dzieląca województwo małopolskie na 2 części. Swój bieg rozpoczyna na Przełęczy Sieniawskiej, która rozdziela Gorce od Beskidów Zachodnich. Następnie Rapa płynie na północ przez całą Małopolskę.

Położone są nad nią takie miasta jak Mszana Dolna, Rabka-Zdrój, Myślenice czy Bochnia. Po pokonaniu 132 km Raba uchodzi do Wisły.


Radew

Rzeka na R znajdująca się w całości na terenie województwa zachodniopomorskiego. Wypływa z jeziora Kwiecko i po pokonaniu 83 km uchodzi do Parsęty. Część rzeki przeznaczona jest na szlak kajakowy o wysokim poziomie trudności.


Radęca

Rzeka na literę R przepływająca przez województwo wielkopolskie. Źródła Radęcy zlokalizowane są nieopodal wsi Borzęciczki. Jej długość to 30 km.


Radunia

Rzeka rozpoczynająca swój bieg w centralnej części województwa pomorskiego, uchodząca do Motławy na terenie Gdańska. Niedaleko miejscowości Żukowo znajduje się malowniczy przełom Raduni objęty ochroną. Jest to tzw. Jar Rzeki Raduni – obszar niezwykle cenny przyrodniczo o charakterze podgórskim.


Ropa

Rzeka rozpoczynająca swój bieg w połudnowo-wschodniej części województwa małopolskiego. Po pokonaniu 80 km uchodzi do Wisłoki. Ropa jest źródłem wody dla uzdrowiska w Wysowej-Zdrój.


Ruda

Rzeka o długości 50 km w całości przepływająca przez województwo śląskie. Ruda jest prawobrzeżnym dopływem Odry.


Zagraniczne rzeki na R


Ren

Jedna z dłuższych rzek Europy przepływająca przez 6 państw: Niemcy, Szwajcarię, Liechtenstein, Austrię, Francję i Holandię. Źródła Renu znajdują się w Alpach Szwajcarski, jego długość to 1233 km. Nad Renem położone są takie miasta jak Bazylea, Strasburg, Bonn, Kolonia czy Rotterdam. Ren uchodzi do Morza Północnego na terenie Holandii, w pobliżu Rotterdamu.


Rio Grande

Rzeka na południowym-zachodzie Stanów Zjednoczonych wypływająca z Gór Skalistych. Rio Grande liczy 3051 km, a przez 2000 km stanowi granicę amerykańsko-meksykańską. Położone są nad nią takie miasta jak El Paso czy Ciudad Juárez.


Rio Negro

Rzeka na R w Ameryce Południowej będąca dopływem Amazonki. Przepływa przez Kolumbię, Brazylię i Wenezuelę. Po pokonaniu 2400 km łączy się z Amazonką.


Rodan

Jedna z większych francuskich rzek, rozpoczynająca swój bieg na terenie Szwajcarii, w Alpach Ureńskich. Liczy 812 km długości i uchodzi do Morza Śródziemnego. Nad Rodanem leżą takie miasta jak Genewa, Lyon, Awinion czy Arles.


Rzeka Świętego Jana

Najdłuższa rzeka Florydy, licząca 500 km długości. Ze względu na wybitne walory przyrodnicze jest objęta ochroną.


Rzeka Świętego Wawrzyńca

Rzeka na literę R wypływająca z jeziora Ontario, położonego na granicy Kanady i USA. Swoje wody toczy przez 1200 km i uchodzi do Zatoki Świętego Wawrzyńca.


Sprawdź inne kategorie na R
Państwo na R
Miasto na R
Góra na R
Warzywa i owoce na R
Zwierzę na R
Kolor na R
Roślina na R
Rzecz na R
Stolica na R
Jedzenie na R
Zawód na R